İlk üreyi verdik

Arkadaşlar can gubresinde kalsiyum var ama kireçli topraklarda kullanilmaz diye bir şey yok...onun toprağa katacağı kireç devede kulak bile degil yani nitrat kullanılması gerekiyor ise 33 yasak olduğuna göre 26 kullanilmaz diye bir şey yok.biz de devamli kullanıyoruz.
Hocam peki bu devede kulak olan kireç diyelimki 50 yıl kullanıldı zararı olmaz mı acaba [emoji848]

• Beğen
Tepkiler: Husam1919
Hocam peki bu devede kulak olan kireç diyelimki 50 yıl kullanıldı zararı olmaz mı acaba [emoji848]
Kireç in bir kismi her yil yağmur ile yıkanır. Yıkanan kisim 50 sene sonra kulakları yikamaya yeterlidir merak etme..eğer hesaplama istersen topraktaki kireç miktarini analiz ettirip 1 metre karedeki kireç miktarını hesaplayip sonra 26 ile verebileceğin kireç miktarini hesaplarsan devede degil kulak göz kadar olmayacagini anlayacaksın. ..yani topragina her yil amonyum sülfat kullanip nasil 50 sene sonra kükürt sayesinde kireç siz toprak elde edemeyeceksen.can vererek te 50 sene sonra topraktaki kireç miktarini artiramayacigini bil...biz iki yilda bir bugdaya 20 kilo can kullanırız eminim ki iki yıldaki verdiğim kireç mikktarinin fazlasini yağışlar yikiyordur...

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit
Kireç in bir kismi her yil yağmur ile yıkanır. Yıkanan kisim 50 sene sonra kulakları yikamaya yeterlidir merak etme..eğer hesaplama istersen topraktaki kireç miktarini analiz ettirip 1 metre karedeki kireç miktarını hesaplayip sonra 26 ile verebileceğin kireç miktarini hesaplarsan devede degil kulak göz kadar olmayacagini anlayacaksın. ..yani topragina her yil amonyum sülfat kullanip nasil 50 sene sonra kükürt sayesinde kireç siz toprak elde edemeyeceksen.can vererek te 50 sene sonra topraktaki kireç miktarini artiramayacigini bil...biz iki yilda bir bugdaya 20 kilo can kullanırız eminim ki iki yıldaki verdiğim kireç mikktarinin fazlasini yağışlar yikiyordur...
Eywallah hocam peki bu kireçi nasıl eritiriz hemen değil 50 sene sonra yani şimdiden nasıl bi uygulama yapalım da 50 sene sonra kireçten eser kalmasın ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler [emoji6]

Benim bildiğim yanlışım varsa düzeltirler nitrat kireç oranını artırır arazin kireçli ise kullanma.

kirec kolay kolay cozulmez uzun vadede etkisi gorulebilir fakat bitki de tuketecegi icin etkisi az olur. aynisi amonyum sulfatta da gecerli, attigimiz sulfat ph i dusurmez cunku bitki atilan kukurtun cogunu kullaniyor zaten ama uzun vadede olumlu yarari olur fakat ne kadar uzun orasini bilemiyorum emmoglu ;)

kirec kolay kolay cozulmez uzun vadede etkisi gorulebilir fakat bitki de tuketecegi icin etkisi az olur. aynisi amonyum sulfatta da gecerli, attigimiz sulfat ph i dusurmez cunku bitki atilan kukurtun cogunu kullaniyor zaten ama uzun vadede olumlu yarari olur fakat ne kadar uzun orasini bilemiyorum emmoglu ;)
Eren yani emmoglu sen bi dur en iyisini ögrenek ben sana yardımcı olurum [emoji6]

• Beğen
Tepkiler: Husam1919
Eren yani emmoglu sen bi dur en iyisini ögrenek ben sana yardımcı olurum [emoji6]

valla benim bildigim bu. bi de sen ogren bakam :)
asagida ki tabloda yardimci olur
bab65ada62ccb25a5b49ecec7e5150cc.jpg

Abi sapa kalkmada nitratli gübre kullanmaliyiz degil mi

Tercih meselesi. Biz gecen sene üre kullanmistik. O donemde yagislar azaldigi ve hizli etki ettigi icin nitrat en uygunu cunku hem buharlasma yok hemde hemen calisiyor. Bitki sapa kalkmada bana azot lazim o da simdi lazim dedigi icin öne can cikiyor. Ha topraklarimiz kirecli bi de can dan kirec vermeyim diyorsunuz fakat mpsaltan arkadasin dedigi gibi devede kulak degil o. ilerde kukurt sacabilirsiniz. Ure dusunurseniz yarayisli hale gelmesini dusunerek 13-15 gun once kullanabilirsiniz.