İnek hastalığı

Bı yakınımın eniştemin ineğinin karnı şişti büyük kakasını yapamıyor 1haftadir vetrriener gelip gidiyor hergeldiginde iğne vurup 200tl para alıyor.miknatis filan da koydular baktılar bişey yok dediler , yalnız bı gelişme yok bugünde geldi bu zamana kadar iyilesmediyse bundan sonra iyileşmez yarın kesin dedi, antibiyotik vurduğumuz için eti de yenmez dedi..
Bu durumun bı çare si varmıdır iyileştirebilir miyiz yada en azından işkembeyi boşaltabilirmiyiz.

Bir haftadır iyileşmediyse zor ya balye ipi yedi yada bağırsak düğümlendi, bu gibi sebepler var hayvan yatarken başını karnına koyuyorsa gidici demektir .genede bu gibi durumlarda 250 kg lık yeme jatılan katkı maddeleri var bunlardan 3-5 gün uyguluyoruz çok faydasını gördüm , veterinerden iyi bilecek halimiz yok ama ben ölene kadar ilaç uygularım .tel yuttuysa kanından anlaşılıyor ona göre antibiyotik verebilir, ip laylon veya başka bir durum söxkonusuysa hayvanın durumunu takip etmek gerek , zor bir durum düzelme yoksa hayvan kalkamazsa kestirmek zor olur , geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: mekanik10
Yeme içme de kesilmeye başladı 2ayri veteriner geldi işkembe çalışmıyor elimizden geleni yaptık demişler.zeytinyagi karbonat ilaç iğne hepsini denedik.
Acaba elle veteriner işkembeyi bosaltamazmiydi veterineri ben görmediğim için soramadım.böyle bişey mümkün olabilir mi.

Bizim bi inek hasta oldu gecen sene kakasini yapamiyordu 10 gun yapamadi veteriner kestirin dedi bagirsak dugumlenmesi dedi.Dedemin kabizlik surubu vardi duphalac ondan icirdik 1 şişe duzeldi 2 gunde bilginiz olsun
Aklımızda bulunsun, her yolu denemek lazım, 8 bin liralık ineğin 2-3 bin e gitmesi iflasa bile götürür, yem fiyatları belli, hayvan ve buzağı kaybı önlenmesi şart.

Üstadım neden sattınız hayvana iğne vurulmuştu. ilaç kalıntı arınma süresi diye bişey var. et yenmez. Ama artık yenecek o başka.
Bu olayın arka perdesinde bence, bunun gibi ucuza alınan kusurlu hayvanlar olmasa askeriye, üniversite, hastaneler gibi yerlerde et yemeği çıkmaz. Ben gıdacı veya politikacı veya ekonomist değilim, bunlar elbette biliniyordur, devletin bilmediği bir şey yok, buna rağmen izin veriliyorsa vardır bir bildikleri, nasıl ve nerede kullandıkları hayal gücümüze kalmış. Brezilya dan gemiyle gelirken günlerce pisliğinden boğulup ölen ve hastalanan ithal sığırlara noldu?