İneklerde döl tutmama problemine karşı ne yapmalıyım?

Merhaba başlıktada dediğim gibi özellikle holstein cinsi ineklerde tohumlama yaptığım zaman tutmuyor. Buna karşı ne yapmalıyım? Hem zaman kaybı yaşıyorum hemde para kaybı. İneklerde rahimde bi iltihap yada kist problemi yok. Hayvanlar bağlı şekilde. Yemi 2 aydır farklı yeme geçtim o etkiler mi. Ama şuda var. 6 7 aydır boş ineğimde var . Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Veterinerlik bi durumsada söyleyin

merhaba,

bizde de oluyor bu. çoğunlukla besleme kaynaklı sanırım. kuru dönem beslemesi çok etkili diyor uzmanlar , hayvana kilo aldırmayacağım diye eksik bırakılabiliyor bazen kuru dönemde inekler. birde veterinere kontrol ettirmek lazım bazen sıkıntı oluyor tedavi gerekiyor.

Beslenme(düşük kalorili ve yüksek proteninli besleme),mevsimler(sıcaklık steresi),yaş (5. doğumunu yapmış inekler), kondisyon düşüklüğü (zayıf veya çok kilolu hayvanlar), sürüde pasif kalma (yani kızğınlığı olduğu halde diğer ineklere atlamaya çekinme korkma) yüksek süt verimi, ırk(genellikle holstain ırkı) rahim iltihabı ovaryum kistleri,tırnak problemleri(zemin kaynaklı veya rasyon kaynaklı) doğuştan kısır olma vs. bunlar döl tutma problemlerinin başlıca nedenleri
Sürü geneli bir döl tutma problemi varsa rasyon gözden geçirilmelidir
Bireysel bir problem varsa ovaryum kistleri yönünden muayene edilebilir
Ayrıca bağlı inekler güneş görmedikleri ve hareket alanı kısıtlı olduğu için strese girip döl tutma problemi yaşarlar