İNEKLERİMİZ AÇ MI, TOK MU?

SAĞILAN İNEKLER/SÜT IRKI İNEKLER

bilindiği gibi, rasyonlar iki kısımdır.

1-kaba yem kısmı/TEMEL RASYON
ATK
SOYA
SAMAN
M.SİLAJ/BUĞDAY SILAJI
ARPA KURU OTU/BUĞDAY KURU OTU/KURU YONCA/FİĞ OTU
PANCAR POSASI
ARPA

2-kesif yem/fabrika yemi/SÜT YEMİ

SORU:

TEMEL RASYON OLARAK, ÇİFTÇİLERİMİZ/SÜT ÜRETİCİLERİMİZ, GÜNLÜK BU YEMLERDEN NE KADAR YEM VERİYORSUNUZ?
İNEKLERİN ORTALAMA AĞIRLIKLARI DA YAZILIRSA, DURUM DAHA AÇIK HALE GELİR

MESELA:

TEMEL RASYON: 600 KG İNEK İÇİN
KG/GÜN

SAMAN
M.SİLAJI
ATK
SOYA

YA DA
TEMEL RASYON: 550 KG İNEK İÇİN

SAMAN
YAŞ PANCAR POSASI
ARPA
ATK
SOYA

ÇİFTÇİLERİMİZ VERDİKLERİ TEMEL RASYONU (SÜT YEMİ HARİÇ) YAZARLARSA, İNEKLERİMİZİN BESLENME BAKIMINDAN DURUMLARI HAKKINDA BİR FİKİR ORTAYA ÇIKACAKTIR.

YAZAN ÇİFTÇİLERİMİZE, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

sanırım,

yemleme, göz kararı ile (2 el arabası silaj, 3 balya saman, 1 teneke arpa, 1 çuval süt yemi vs) yapılıyor.
tartım yapılmıyor.

saman, silaj (mısır) ve süt yemi ile ineklerini yemleyen çiftçilerimiz, ineklere ne kadar saman, ne kadar silaj veriyorsunuz.
inek ağırlığı?
saman, kg/inek/gün?

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Tartim yapmadım hiç
Inekleride yemdede tartim yok
Doyduğunu anlamak için önlerinden artmasına bakarım ot ve bunun gibi kaba yemin
Su an verdiklerim günlük
Yem karma ile

15 -16 balya kuru ot 30 kg. Lik
150 - 160 kg yas pancar
100 kg arpa kuspesi
150 kg sut yemi 19 ineğe
Karmadan ayri sagilirken veriyorum
50 kg besi yemi
24 tane erkek dişi 5 aylik ile 15 aylık arası
3 ayliktan küçük 6 tane süt Biberon ile 5-6 lt ve buzağı yemi serbest su serbest
Yukardaki karma 19 inek 24 genc hayvana serbest
Su serbest
Sistem acik besi salma yaz kış
Birkac gün sonra reygras türü mera serbest olacak yemi azaltıriz yemezler zaten

Tartim yapmadım hiç
Inekleride yemdede tartim yok
Doyduğunu anlamak için önlerinden artmasına bakarım ot ve bunun gibi kaba yemin
Su an verdiklerim günlük
Yem karma ile

15 -16 balya kuru ot 30 kg. Lik
150 - 160 kg yas pancar
100 kg arpa kuspesi
150 kg sut yemi 19 ineğe
Karmadan ayri sagilirken veriyorum
50 kg besi yemi
24 tane erkek dişi 5 aylik ile 15 aylık arası
3 ayliktan küçük 6 tane süt Biberon ile 5-6 lt ve buzağı yemi serbest su serbest
Yukardaki karma 19 inek 24 genc hayvana serbest
Su serbest
Sistem acik besi salma yaz kış
Birkac gün sonra reygras türü mera serbest olacak yemi azaltıriz yemezler zaten

inekler meraya çıkmadan, inek başına 2-3 kg saman ya da kuru ot veriyor musunuz?

yoksa, saman kullanmıyor musunuz.

sağılan ineklere, günde 8-9 kg saman versek, süt verimini azaltır mı? yoksa, ineklerin sağlıklı olmaları için gerekli midir?

inekler meraya çıkmadan, inek başına 2-3 kg saman ya da kuru ot veriyor musunuz?

yoksa, saman kullanmıyor musunuz.

sağılan ineklere, günde 8-9 kg saman versek, süt verimini azaltır mı? yoksa, ineklerin sağlıklı olmaları için gerekli midir?
Kuru ot bulunduruyorum önlerinde mera zamani saman kullanmiyorum zaten
Dışkı ishal olmaması için kuru ot önemli merada doyuyorlar pek kuru ot yemi yorar
Fabrika yemide fazla yemiyorlar meraya çıkınca
Önemli bir mesele süt içeriği değişiyor meraya çıkınca otlar taze ve körpe iken süt içeriği değişiyor yağ ve kuru madde azalyor süt çoğalıyor
Tabi sütçüde içeriği yağı kuru maddesi düşük sütü beğenmiyor
Bu açıdanda kuru ot vermek hem süt için hem ishali dengelemek için önemli
Bu arada kuru ot sütü azaltiyor çimen mera zamani
Birde mera zamani farklı çimen ağırlıklı besleme olduğu için bazi yönlerden eksik kalıyor besleme ve yil içinde üreme yönünden sıkıntı oluyor
Cimen zamanı kendimiz protein açısından desteklemelimiyiz bilmiyorum çimen enerjimidir ?

Kuru ot bulunduruyorum önlerinde mera zamani saman kullanmiyorum zaten
Dışkı ishal olmaması için kuru ot önemli merada doyuyorlar pek kuru ot yemi yorar
Fabrika yemide fazla yemiyorlar meraya çıkınca
Önemli bir mesele süt içeriği değişiyor meraya çıkınca otlar taze ve körpe iken süt içeriği değişiyor yağ ve kuru madde azalyor süt çoğalıyor
Tabi sütçüde içeriği yağı kuru maddesi düşük sütü beğenmiyor
Bu açıdanda kuru ot vermek hem süt için hem ishali dengelemek için önemli
Bu arada kuru ot sütü azaltiyor çimen mera zamani
Birde mera zamani farklı çimen ağırlıklı besleme olduğu için bazi yönlerden eksik kalıyor besleme ve yil içinde üreme yönünden sıkıntı oluyor
Cimen zamanı kendimiz protein açısından desteklemelimiyiz bilmiyorum çimen enerjimidir ?

ismail bey
kuru ot ya da saman hayvanları meraya alıştırırken önemli. meraya ilk çıktıklarında, hayvanların tok olması, saman/kuru ot verilmiş olması önemli ve merada kalma süreleri kısa tutulmalı, örnek 1-2 saat.
daha sonra, merada kalma süreleri tedrici olarak (kademeli olarak) artırılmalı. böylelikle sindirim sıkıntıları da önlenmiş olur. ilk meraya çıktıklarında hayvanlara 2-3 kg saman vermek işkembe sağlığı bakımından önemli olabilir.
taze çayır otları, körpe ise proteince zengin enerji bakımından zayıftır. bir miktar arpa ile desteklenebilir (1,5-2,0 kg/inek gün). Arpa miktarı da kademeli artırılmalı (3-4 günde bir, 0,5 kg/inek/gün).
ineklere 2-3 kg saman vermek her zaman faydalı olabilir. işkembe sağlığı bakımından. ayrıca saman, geviş getirmeyi ve tükrük (işkembeyi asit bakımından dengeler) salınmasını teşvik eder.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17