İpsala Belediyesinden 13 parça toplamda 9240 dekar arazi kiraya verilecektir

Şu ana kadar rastladigim miktarı en büyük ihale. Görünce paylaşmak istedim.

Detayları aşağıdaki linkte.

1 dönümün muammen bedeli 790 TL.

Şu ana kadar rastladigim miktarı en büyük ihale. Görünce paylaşmak istedim.

Detayları aşağıdaki linkte.

1 dönümün muammen bedeli 790 TL.

Açılmıyor yalnız

Ortalama olursa çeltik 700 kg verir, 3*700=2000 tl 1000 lira icar 800 de masraf 200 400 arası ya kalır ya kalmaz, onlar daha çok prestij meselesi olarak yaparlar, çoğuda borç gırtlakta çalışır, 700 kg leride herkes göremez.burada devlet arazisini kiralayıp yapanlar var idi , ne uzadılar ne kısaldılar çoğuda battı.

Ortalama olursa çeltik 700 kg verir, 3*700=2000 tl 1000 lira icar 800 de masraf 200 400 arası ya kalır ya kalmaz, onlar daha çok prestij meselesi olarak yaparlar, çoğuda borç gırtlakta çalışır, 700 kg leride herkes göremez.burada devlet arazisini kiralayıp yapanlar var idi , ne uzadılar ne kısaldılar çoğuda battı.
Masraf bu yıl için bile1.000 TL üstünde.
800 TL biraz düşük kalmış gibi.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci73
Hıı demekki zaten tarlalar zaten kullanılıyor hep aynı kişiler alır o zaman 1 dönüm pirincin masrafı bın TL mi
Bu yıl için min. 1.000 TL üzeri ham maliyeti var. Önümüzde ki yıl en az 1.300-1.400 olur. Belki daha fazla.
Bu maliyete amortisman, bakim-onarim, bağkur vb gibi giderleri de eklemek gerek.
Bağkur bu yıl için yıllık 9.000 tl civarı.
Eşiniz ve sizi için asgari ücretten gelir yazsanız min aylık 4.000TL yıllık 48.000 TL gider yazmanız gerek.

Ben en iyisini çıkartmaya çalıştım .sizde biliyorsunuz, çeltikte zamana karşı yarışırsın arazi arttıkça, ekipmanlarda çoğalır.ölümlü dünyada fazla sitrese girmeye gerek yok, gücü yeten yapsın ona bir şey demem.bu icar parasıyla bir şey kalmaz.kalırsa siz söyleyin.
Bizim buralarda toprak hazırlığı, tohum, ekim, ilaç&gübre,sulama maliyeti, biçim & kurutma,depolama sağol 1.050 TL gibi gideri var. Bu gider sadece üretim maliyeti. Amortisman, bakım-onarım, işçilik, bağkur vb gibi giderler hariç.

Hıı demekki zaten tarlalar zaten kullanılıyor hep aynı kişiler alır o zaman 1 dönüm pirincin masrafı bın TL mi
Evet genelde aynı kişiler aynı parselleri alır , dışardan başkaları girmez, girecek olursa geçen seneki icarcının yanında gizli ortak gibi girer .saçma sapan işlerdir.masraf 1000 liraları gördü, icar 1000 lirayı görürse , ne anladım bu işten ,.para dönmez , dönsede sıkıntıya değmez.

Bizim buralarda toprak hazırlığı, tohum, ekim, ilaç&gübre,sulama maliyeti, biçim & kurutma,depolama sağol 1.050 TL gibi gideri var. Bu gider sadece üretim maliyeti. Amortisman, bakım-onarım, işçilik, bağkur vb gibi giderler hariç.
Amortisman , sigorta , işçilik onlar bizden, onları katmıyorum .kendi çalıştığımı saymıyorum .yoksa işn içinden çıkılmaz , ne yapalım kendi işimizin patronuyuz, karışan yok.kendi tarlamızdan kendi maaşımızı çıkartmaya çalışıyoruz. Hepimiz aynı değilmiyiz.