'İrlanda Çiftçiliğini Kurtarın' mitingleri ülke çapında başladı


'İrlanda Çiftçiliğini Kurtarın' mitingleri ülke çapında başladı​

IFA, iklim tartışmasında çiftçilerin 'haksız yere hedef alındığını' söyledi.

Çiftçiler yürüyüş öncesinde Cavan'da toplanıyor.  Fotoğraf: IFA


Çiftçiler yürüyüş öncesinde Cavan'da toplanıyor. Fotoğraf: IFA

Tarımdan Bağımsız Ekip

08 Ekim 2021 08:11
Bugün ülkenin en büyük tarım örgütü, IFA'nın gıda üretimini “haksız yere” hedeflediğini söylediği iklim değişikliğiyle ilgili artan siyasi ve politik baskıya yanıt olarak bir dizi bölgesel miting düzenleyecek.

IFA başkanı Tim Cullinan, çiftçilerin bu ülkede üretimi kesmeye zorlanması durumunda hükümetin “büyük bir stratejik hata” yapacağı konusunda ısrar ediyor.

Çiftçiler, bu sabah Cavan'da 07.00'de başlayacak, 11.00'de Roscommon'a, 16.00'da Portlaoise'ye hareket edecek ve 20.00'de Cork'ta sona erecek mitinglere katılacak.IFA başkanı Tim Cullinan, Cavan başkanı Elizabeth Ormiston ve IFA Ulster / North Leinster başkanı Nigel Renaghan, Cavan'daki mitinge liderlik ediyor


IFA başkanı Tim Cullinan, Cavan başkanı Elizabeth Ormiston ve IFA Ulster / North Leinster başkanı Nigel Renaghan, Cavan'daki mitinge liderlik ediyor


Çiftlik grup lideri, çiftçilerin yaşayabilirliğini koruyan Hükümet ile çiftlik düzeyinde bir plan müzakere etmek istediklerini söyledi.

“İster bir sonraki CAP'nin şekli, karbon bütçelemesi veya sektörel emisyon tavanları olsun, Fianna Fáil ve Fine Gael'in Yeşillere karşı çıkma zamanı geldi. Bu ülkede sahip olduğumuz çim temelli tarıma karşı ideolojik muhalefetlerine meydan okunmalıdır.
Ulster/Kuzey Leinster bölgesindeki IFA çiftçileri bu sabahki miting için toplanıyor.  Fotoğraf: IFA


Ulster/Kuzey Leinster bölgesindeki IFA çiftçileri bu sabahki miting için toplanıyor. Fotoğraf: IFA


“İklim tartışmasında çiftçiler haksız yere hedef alındı. Çiftçilerin iklim eyleminde ve özellikle karbonu tecrit etmede oynadıkları role çok az veya hiç önem verilmemektedir.

“Şimdi bize, çiftçilerin atmosferden çıkardığı karbonu sayabildikleri zaman, Devletin bu karbon kredilerini çalmayı planladığını söylüyorlar” dedi.

“Çiftçileri iş dışı bırakmak isteyenler, İrlanda'da üretimin azaltılmasından kaynaklanan karbon kaçağı olacağını kabul etmeyi reddediyorlar.

"Küresel nüfusun 2050 yılına kadar 7,5 milyardan 10 milyara çıkması bekleniyor. İrlanda'da gıda üretilmezse, daha yüksek karbon ayak izine sahip diğer ülkelerde üretilmesi gerekecek" dedi.

IFA başkanı, ekonominin geleceğine karar verirken ekonomik ve sosyal hususların devreye girmesi gerektiğini söyledi.
Cavan'da büyük bir çiftçi kalabalığı IFA mitingine hazırlanıyor


Cavan'da büyük bir çiftçi kalabalığı IFA mitingine hazırlanıyor


“Hükümet ortakları, Yeşiller Partisi'nin kentsel toplumun ütopik versiyonuna yönelik taleplerinin ekonomik ve sosyal sonuçlarına henüz uyanmış değil. Tarım ve gıda sektörümüz kırsal ekonominin temel taşıdır ve şehirlerde ve kentsel alanlarda kalkınmaya önemli bir kontrpuan olarak hizmet vermektedir” dedi.

Çiftçilerin, yapacakları değerli bir katkıları olduğunda onları bir kenara itme kararını kabul etmeyeceklerini söyledi. "Geleceğimiz tehlikede. Çiftçilerden İrlanda çiftçiliğini kurtarmak için harekete geçmelerini istiyorum.”John Beglin Cavan IFA kırsal kalkınma görevlisi, Sarah Hanley IFA domuz ve kümes hayvanları yöneticisi ile bir araya geldi.  Fotoğraf: IFA


John Beglin Cavan IFA kırsal kalkınma görevlisi, Sarah Hanley IFA domuz ve kümes hayvanları yöneticisi ile bir araya geldi. Fotoğraf: IFA


IFA eylemleri, ülkenin ilk karbon bütçesi, İklim Eylem Planı 2021, Arazi Kullanımı İncelemesi de dahil olmak üzere, önümüzdeki on yıllarda gıda üretiminin şekli üzerinde çarpıcı bir etkisi olması belirlenen birkaç kilit politika belgesinin ve hedeflerin yayınlanmasından önce gelir. , İrlanda'nın OTP Stratejik Planı ve yeni Nitrat Düzenlemeleri.

Bu belgelerde özetlenecek olan birikimli eylemlerin, hedeflerin, planların ve önlemlerin nihai amacı, toplam emisyonların yüzde 34'ünü oluşturan ülkenin en yüksek emisyonlu sektörü olduğu için tarım sektörünün karbon çıktısını büyük ölçüde azaltmaktır.

Ülkenin mevcut hedefi, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gıda üretim sistemi elde etmek amacıyla 2030 yılına kadar tarımdan kaynaklanan toplam emisyonları 2018 seviyelerine kıyasla 51 yüzde azaltmaktır.


IFA Haberleri

Roscommon IFA, "CAP önerileri İrlanda tarımına veya aile çiftliklerine yardımcı olmayacak" diye uyarıyor​

H çiftçilerin undreds onların OTP protesto milli gününde gelecek için korku ve iklim eylem planlarını ifade
IFA başkanı Tim Cullinan, derneğin Roscommon'daki ulusal miting durağında çiftçilere hitap ediyor.  Fotoğraf: IFA
9IFA başkanı Tim Cullinan, derneğin Roscommon'daki ulusal miting durağında çiftçilere hitap ediyor. Fotoğraf: IFA

Marese McDonagh​

08 Ekim 2021 05:37
Roscommon kasabasındaki çiftçilerin, 1966'da 30.000 meslektaşıyla birlikte Tarım Bakanlığı dışında oturma eylemi yapmak üzere Dublin'e yürüyen bir avuç adam için yaptıkları protestoda sıcak bir alkış koptu.
S Roscommon bölümün ofisinin dışında pik, yerel IFA ilçe başkanı Jim O'Connor söyledi: “Dublin ve biz geri yürümeye hazırlanır nerede Hala biliyoruz”.
Bay O'Connor, Sligo, Mayo, Galway Leitrim ve Roscommon'dan protestoculara Hyde'da sık sık rakip olduklarını söyledi. "Bugün hepimiz biriz".
Roscommon, çiftçilerin Cuma günü gelecekle ilgili korkularını dile getirdikleri, sera gazı emisyonlarını yüzde 51 oranında azaltma planlarından endişe duydukları ve yeni bir CAP hazırlanırken istişare eksikliği olarak gördüklerine kızdıkları dört yerden biriydi.

Çiftçiler bu öğleden sonra Co Roscommon'da sokaklara çıkıyor.  Fotoğraf: IFA
9Çiftçiler bu öğleden sonra Co Roscommon'da sokaklara çıkıyor. Fotoğraf: IFA

Boyle, Knockarush'tan Breedge Sharkey, "Adalet için buradayım" dedi. CAP ile ilgili her şeyin “gelecek yıllarda” bir etkisi olacağını ve asıl endişesinin gelecek nesiller ve aile çiftliğinin hayatta kalması olduğunu söyledi. “Biz gıda üreticileriyiz ve buna çok şey katılıyor” dedi.

"Hayvanlarımızı havada ve sağlıklı otlarla besliyoruz ama yaptığımız şeyin bir anlamı olmadığını hissediyorum. Aile çiftliklerinden büyük fabrika tipi operasyonlara geçiyoruz.”
Dört yetişkin çocuğu olan Sharkey, gelecek nesil çiftçilerin geçimini sağlama hakkına sahip olduğunu söyledi.
Roscommon'un protestosuna katılanların çoğu arasında ortak bir tema, Hükümet tarafından istişare eksikliği ve çevreye yardım etmek için halihazırda almış oldukları önlemlerin tanınmamasıydı.

Farmers and supporters gather at rally in Co Roscommon. Photo: IFA
9Çiftçiler ve destekçiler Co Roscommon'daki mitingde toplanıyor. Fotoğraf: IFA

IFA'nın Ulusal İş Komitesi başkanı Rosemary McDonagh, çiftçilerin GLAS, REPS ve AEOS'a katıldığını ve “toprağın koruyucuları” olarak üzerlerine düşeni yapmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.
“Tarım İrlanda ekonomisinin bel kemiğidir. Kırsal kasabalar ve topluluklar için dönüşe bakın, çiftçiliğin kırsal İrlanda'ya getirdiği yaşam. Pandemi döneminde bunu görmedik mi” dedi.

Bayan McDonagh, Tarım Bakanlığı'nın çiftçilerle oturup yeni CAP önlemleriyle "bir kurşun gibi üzerimize gelmemesi" gerektiğini söyledi. “CAP eskiden gelir desteği ile ilgiliydi. Şimdi çevresel destekle ilgili” dedi.

IFA farmers arrived in Portlaoise this afternoon for the third leg of the group's national rally. Photo: IFA
9IFA çiftçileri, grubun ulusal rallisinin üçüncü ayağı için bu öğleden sonra Portlaoise'a geldi. Fotoğraf: IFA

Roscommon'daki kalabalığın içindeki bir yüz, orada bir film ekibiyle birlikte bulunan ve görüşlerini evleriyle paylaşmaya ve planladığı reformlar hakkında kendisinden haber almaya istekli olan pek çok kişiyle ilişki kurmaktan mutlu olan çevreci Duncan Stewart'tı.
Çiftçilerin ve diğer uzmanların türleri korumak için birlikte çalıştığı Pearl Midye Projesi'nde yer alan Leanne'den koyun ve sığır çiftçisi Martin Gavin, “Ona çözümün bir parçası olması gerektiğini söyledim ve kabul etti” dedi.
Jim O' Connor, Tarım Bakanlığı tarafından CAP ile ilgili olarak öne sürülen önerilerin uygulanamaz olduğunu ve “İrlanda tarımına veya aile çiftliklerine yardımcı olmayacağını” söyledi.

Leinster çiftçileri, Portlaoise mitinginde seslerini duyuruyor.  Fotoğraf: IFA
9Leinster çiftçileri, Portlaoise mitinginde seslerini duyuruyor. Fotoğraf: IFA

IFA'nın süt veren inek başına 300 € ve koyun başına 30 € hibe yardımı talebini özetleyen Bay O'Connor, çiftçilerin artık yapağı için “peni” aldığını söyledi.


Protesto için Dublin'den seyahat eden yerel Fianna Fáil TD Eugene Murphy, iklim değişikliği açısından “önümüzde büyük zorluklar” olsa da, çiftçilerin çözümün bir parçası olarak algılanması gerektiğini söyledi. "Onları dinlemeliyiz."

 
İrlandalılar, Paris İklim Antlaşmasının yerel çiftçiliği bitirecek bir adım olduğunu gördüğü için protesto gösterileri düzenlemeye başladılar.

Mitinglerin sloganı bile 'İrlanda Çiftçiliğini Kurtarın' yani bir saldırıya uğradıklarını düşünüyorlar.

En büyük mücadele konuları küresel ısınmaya en çok tarım sektörünün katkı yaptığı varsayımına karşı; Tarımı yani Yerel Tarımı Çiftçiliği savunmak.
Tarla mülkiyetlerinin el değiştirmesini sağlayacak ve Tarımın Tamamen Dev Şirketler eline geçmesini sağlayacak Arazi Kullanımı yasalarına karşı Yerel Çiftçileri savunmak oluşturuyor.

Çok yakında Tüm Dünya Çiftçileri tarlalarının mülkiyetini Küresel Şirketlere kaptırmamak için böyle mücadele ederse şaşırmam.