İstanbul büyük şehir belediyesi buğday alımı hk.

Arkadaşlar büyükşehir ve halk ekmek İstanbul il sınırları içersinde üretim yapacak çiftçilerden alım yapacağını duyurdu. konu hakkında bilgi alan İstanbul’da üretim yapan arkadaşlar burada bilgi paylaşalım.

Detayları aktarıyorum…

İstanbul Halk Ekmek Un ve Unlu Maddeler Gıda San. ve Tic. A.Ş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakidir. İstanbul Halk Ekmek A.Ş., İstanbul halkının düzenli, ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ile un ve undan mamul her türlü yiyecek maddeleri ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapmak, dağıtmak ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis etmek amacıyla kurulmuştur.

Bu amaçla kurumumuz gerek ekmek maliyet girdi fiyatlarını öngörülebilir tutmak gerekse çiftçilerimize destek olmak maksadıyla, 2022 yılı hasat döneminde İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan çiftçilerden doğrudan buğday alımı yapacaktır.

İstanbul Halk Ekmek tarafından buğday alımı çiftçi başı azami 60 tonile sınırlı tutulacaktır. Gelen buğday satış taahhütleri amaçlanan alım miktarını aşar ise başvuru tarihi öncelik tutularak alım yapılacaktır.

Çiftçilerimizin vereceği buğday satış taahhütleri, 24 Haziran 2022 tarihi saat 16.00’ya kadar toplanacaktır. İstanbul Halk Ekmek internet sitesi (www.ihe.istanbul) üzerinden yayınlanan satış taahhüt formu, doldurulup ve imzalandıktan sonra bağlı bulunduğu ziraat odaları vasıtasıyla fiziki olarak toplanacaktır.

BUĞDAY SATIŞ TAAHHÜT FORMU İÇİN GEREKLİ BİLGİLER;

-Çiftçi adı ve soyadı,

-Çiftçi T.C. kimlik numarası,

-Çiftçi cep telefon numarası,

-Çiftçi kayıt sistemi ve ziraat odası üyelik bilgisi,

-Ödeme yapılacak çiftçi banka hesap bilgisi ,

-Ekilen arazi alanı,

-Buğday satış taahhüt miktarı sunulacaktır.

GENEL HUSUSLAR

1. Alımı yapılacak buğday, TMO buğday standart kodlarından 1211, 1221, 1212, 1222, 1213, 1223, 1321, 1312, 1322, 1313, 1323 türlerinden birine uygun olmalıdır. Ödeme 1211 veya 1221 TMO buğday koduna göre, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası buğday işlem *Aylık ortalama kapanış fiyatı baz alınarak yapılacaktır. Diğer kodlara göre, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası buğday işlem ortalama kapanış fiyatı üzerinden iskonto uygulanacaktır. İskonto oranları;
1212-1222-1321 % 2

1213-1223-1312-1322 % 2,5

1313-1323 % 3 olarak uygulanacaktır.

1. Buğday rutubet oranı maksimum %14 olacaktır. Bu rutubet oranı üzerindeki teslimatlar kabul edilmeyecektir.
  2. 1211 veya 1221 buğday kodları özellikleri olarak; Kırık tane, cılız buruşuk tane, diğer ot tohumları ve kavuz değerleri maksimum %3, diğer hububat miktarı maksimum %2, haşere ve süne-kımıl tahribatına uğramış tane ve çimlenmiş filizlenmiş tane maksimum %1 olmalıdır. Ayrıca hektolitre değeri 78 ve üzeri, protein değeri %13 ve üzeri, sedimantasyon/beklemeli sedimantasyon değeri ml olarak 37 ve üzeri nitelikleri sağlamalıdır.
  3. Çiftçilerin, çiftçi kayıt sistemi veya ziraat odası üyeliği bulunmalıdır.
  4. Nakliye ve ekspertiz: Ürün Çatalca ve/veya Silivri ilçesinde İstanbul Halk Ekmek’in göstereceği noktalara teslim edilecektir. Buğday eksperleri tarafından ekmeklik buğday kategorisi belirlenip ekmek yapımına uygun buğday alımı gerçekleştirilecektir. Ekspertiz masrafları İstanbul Halk Ekmek tarafından karşılanacaktır.
  5. Teslimat: Çiftçi taahhüt ettiği miktarı, İstanbul Halk Ekmek’in gösterdiği depolama alanına, 31 Temmuz 2022 tarihine kadar teslim edecektir.
  6. Ödeme: Ürün teslimi sonrası ton başına 3.000 TL avans bedeli 2 iş günü içerisinde çiftçinin tanımlı banka hesabına havale edilecektir. Geri kalan bakiye, Temmuz 2022 Edirne Ticaret Borsası aylık buğday işlem ortalama kapanış fiyatı baz alınarak hesaplanacaktır. Nihai fiyatın belirlenmesinde, kantar teslim sırasında yapılan ekspertiz analiz sonuçları ve ilan edilen iskonto oranları kullanılacaktır. Bakiye ödeme, 15 Ağustos 2022 tarihinde çiftçinin tanımlı hesabına havale edilecektir.

*Aylık kapanış fiyat ortalaması: Edirne Ticaret borsası Temmuz ayı günlük işlem kapanış fiyatları ortalamasıdır

Detaylı Bilgi için :

Harun Volkan KARADENİZ : 0507 972 08 85

Kenan KUNDUZ : 0531 207 76 68

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Abi siyaset yapmıyorum. Bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum:

-Belediyelerin kuruluş amacı Buğdaya fiyat vermek midir? Asli işini düzgün yapsınlar yeter.
-Eyalet sistemi mi kuruldu İzmir Belediyesi, İstanbul belediyesi herkes kafasına göre fiyat açıklıyor?
-Edirne'de diyelim fiyatlar 7,50-8,50 arasında satıldı Temmuz ayında ortalama 8,00 oldu. Benim 7,5'tan satan hemşerim İstanbuldaki çiftçiye göre enayi yerine konmuş olmuyor mu?
-Türkiye genelinde 7,05'e TMO'ya satmak zorunda olan insanlar enayi yerine konulmuş olmuyor mu?
-Belediye 8,50'den alacağı buğdaydan almak yerine 4,50'den TMO'dan buğday almayı neden tercih etmiyor? Burada kamu zararı oluşmuyor mu?
-TMO'ya tanınanan zarar yazma hakkı Belediyelere de mi tanınıyor?
-Edirne Borsasına göre hareket edeceğiz demek Edirne halkına düşük fiyattan buğday satmayın demek olmuyor mu?
-İstanbul Çiftçisine Buğdayı 31 temmuza kadar beklet mesajı verilmiyor mu?
-Serbest piyasaya müdahale hakkını Belediyelere kim verdi?

Ben çiftçinin hakkını almasını isterim, 7 yetmez 10 alsın. Ama bu işin böyle olmayacağını düşüyorum. TMO zaten bir fiyat verdi tüccarla çiftçi belli bir fiyata piyasayı getireceklerdi bunun siyasi etkilerle bozulmasını kabul etmiyorum. Bu sene bu iş çok güzel görülebilir ama ileriki zamanda oluşacak belediyelere bağımlı üretimin zararları düşünülmelidir. Belediye asli işini ypmalıdır.

Belediyeler zor durumda ki Çiftçiye Gübre, Mazot, Tohum dağıtsın buna hakkı vardır, Sosyal yardımlaşma bütçesinden buraya destek verebilir, kimse bişey diyemez. Ama İstanbul çiftçisini Türkiye'nin tüm çiftçilerinden ayıran bir fiyat oluşturmak ayrımcılık değil de nedir?

Fiyat borsanin ortalamasi olunca nasil oluyorda ayrimci fiyat diyorsunuz?

Ankara BB ciftciye fide, tohum, gubre dagitinca ayrimcilik mi oldu?

Herseye muhaluf olmak huber degil.

Halk Ekmek ozel sirket, mal alinca mudahale mi oluyor ?

Istanbul halkina ucuz ekmek veriyor, ayni sekilde sut veriyor, cok kotuvdegil mi?

Ciftciye ucuz mal versin iyi bugday alip ekmek yapmasin kotu oyle mi?

Galiba ne yazdigini anlamadin simdi geri donemiyorsun.

-Belediyelerin kuruluş amacı Buğdaya fiyat vermek midir? Asli işini düzgün yapsınlar yeter.
-Eyalet sistemi mi kuruldu İzmir Belediyesi, İstanbul belediyesi herkes kafasına göre fiyat açıklıyor?
-Edirne'de diyelim fiyatlar 7,50-8,50 arasında satıldı Temmuz ayında ortalama 8,00 oldu. Benim 7,5'tan satan hemşerim İstanbuldaki çiftçiye göre enayi yerine konmuş olmuyor mu?
-Türkiye genelinde 7,05'e TMO'ya satmak zorunda olan insanlar enayi yerine konulmuş olmuyor mu?
-Belediye 8,50'den alacağı buğdaydan almak yerine 4,50'den TMO'dan buğday almayı neden tercih etmiyor? Burada kamu zararı oluşmuyor mu?
-Edirne Borsasına göre hareket edeceğiz demek Edirne halkına düşük fiyattan buğday satmayın demek olmuyor mu?

Ben çiftçinin hakkını almasını isterim, 7 yetmez 10 alsın. Ama bu işin böyle olmayacağını düşüyorum. TMO zaten bir fiyat verdi tüccarla çiftçi belli bir fiyata piyasayı getireceklerdi bunun siyasi etkilerle bozulmasını kabul etmiyorum. Bu sene bu iş çok güzel görülebilir ama ileriki zamanda oluşacak belediyelere bağımlı üretimin zararları düşünülmelidir. Belediye asli işini ypmalıdır.

Belediyeler zor durumda ki Çiftçiye Gübre, Mazot, Tohum dağıtsın buna hakkı vardır, Sosyal yardımlaşma bütçesinden buraya destek verebilir, kimse bişey diyemez. Ama İstanbul çiftçisini Türkiye'nin tüm çiftçilerinden ayıran bir fiyat oluşturmak ayrımcılık değil de nedir?
Belediyenin görevi ucuz ekmek üretmekmidir ? Belediyenin görevi sosyal yardım yapmakmidir?
Bunları belediyelerin asli görevi olarak yamandıran kimlerdir ? Yıllardır şu kadar sosyal yardımda bulunduk . Yılda bilmem kaç milyon adet eve sıcak yemek götürdük diye reklam yapanlar belediyeler degilmiydi?
Hafızam benimi yanıltıyor.

Fiyat borsanin ortalamasi olunca nasil oluyorda ayrimci fiyat diyorsunuz?

Ankara BB ciftciye fide, tohum, gubre dagitinca ayrimcilik mi oldu?

Herseye muhaluf olmak huber degil.

Halk Ekmek ozel sirket, mal alinca mudahale mi oluyor ?

Istanbul halkina ucuz ekmek veriyor, ayni sekilde sut veriyor, cok kotuvdegil mi?

Ciftciye ucuz mal versin iyi bugday alip ekmek yapmasin kotu oyle mi?

Galiba ne yazdigini anlamadin simdi geri donemiyorsun.

Ben ne yazdığımı iyi biliyorum. O şirketler babasının parasını kullanmıyor, milletin parasını kullanıyor. Ben istanbulda oturmasamda vergimin bir kısmı oraya gidiyor. Benim paramı da harcıyor. Gidip TMO'dan 4,5'a alıp ucuz ekmek üretmek varken Belediyenin parasından 8 lira buğdaya vermesi doğru değil. 4,5'e alabilir. Aradaki fark kadar Belediyeye yani kamuya zarar yazacaklar. Belediyenin kamu zararı oluşturması suçtur. Emir verenleri bağlar, sebep olanlardan tahsil edilir.

Belediyenin görevi ucuz ekmek üretmekmidir ? Belediyenin görevi sosyal yardım yapmakmidir?
Bunları belediyelerin asli görevi olarak yamandıran kimlerdir ? Yıllardır şu kadar sosyal yardımda bulunduk . Yılda bilmem kaç milyon adet eve sıcak yemek götürdük diye reklam yapanlar belediyeler degilmiydi?
Hafızam benimi yanıltıyor.

Bakın %10 gibi belediyelerin sosyal işlerde kullanabileceği bir pay var. Bunu ister çorba dağıtarak kullanır, ister rakı dağıtır, konser yapar. İsterse nakdi yardım yapar zor durumdaki vatandaşa. Bu kanuni bir haktır.

Tarım işine girip Buğday tüccarlığı yapmak belediyenin görevi değildir. A çok isterlerse kominist başkan gibi belediyelerin tarlalarına buğday ektirebilir, halk ekmekte çok ucuza verir. Ama 4,5 yerine 9 liraya buğday alıp kamu zararı oluşturma hakkı yok belediyenin.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı

ihe, belediye bünyesinde bir özel şirket. Ayrıca yanıbaşındaki yerel çiftçiden almak varken, fazladan nakliye ücreti ödeyip neden uzaklaşsın? Üstelik hemşeri çiftçileri de desteklemiş oluyor bir anlamda. Edirne Borsası'na fiyatları endeksleyerek adil bir satış ortamı sağlıyor, Tmo gibi ölücülük yapmıyor. Ben burada kutuplaştırma görmüyorum. Her şehirde halka ucuz ekmek satan bir halk ekmek var, bu firmalar neden çiftçinin malını satmasında kolaylık sağlamak için araya girmesin? Tüm şehirler bunu yapsa Tmo açıkladığı fiyatları borsaya endekslemek zorunda kalır. Gerçi hiçbir şey onların umrumda olmaz onu biliyoruz da, en azından küçük çiftçi depolamayla vs uğraşmadan nispeten uygun fiyata satar. Çiftçi başı 60 ton ne ki. Bu uygulama küçük çiftçiye yarar. Ben takdir ettim. Siz olaya tamamen farklı baktınız, bu açıdan baksanız sizin de takdir edeceğinizi düşünüyorum hocam.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bu işin suyu çıktı. En sonunda bir kararname ile tek yetkili buğday alıcısı TMO'dur denecek, yasaklanacak başkasının buğday alımı, satımı olan çiftçiye olacak.

Ben serbest piyasadan yanayım. Bırakın fiyatlar dünya fiyatını bulsun, müdahale etmeyin. TMO'muş Belediyeymiş yıllardır yaptıkları ortada. Bir bırakın insanları rahat.

Bakın %10 gibi belediyelerin sosyal işlerde kullanabileceği bir pay var. Bunu ister çorba dağıtarak kullanır, ister rakı dağıtır, konser yapar. İsterse nakdi yardım yapar zor durumdaki vatandaşa. Bu kanuni bir haktır.

Tarım işine girip Buğday tüccarlığı yapmak belediyenin görevi değildir. A çok isterlerse kominist başkan gibi belediyelerin tarlalarına buğday ektirebilir, halk ekmekte çok ucuza verir. Ama 4,5 yerine 9 liraya buğday alıp kamu zararı oluşturma hakkı yok belediyenin.
Anlamanak icin israr ediyorsun.
Zaten 4.50 ye aliyor. Yetmedigi icin bu ise giriyor. Verilen ucuz un tum firinlara kotayla veriliyor, bunlar buyuk, yetmiyor fabrikalardan da un aliyorlar . Fabrika buyuk, tam kapasite calisirsa ucuza cikartir, ekstra un lazim. Ne yapsin?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İstanbul İli Tarımsal Yatırım Rehberi’nde yer alan verilere göre, İstanbul’un 843 bin dekar (yüzölçümünün yüzde 15’i) tarım alanı var. Bu alanın 663 bin 108 dekarında tarla bitkileri, 27 bin 141 dekarında meyve ve uzun ömürlü bitkiler, 29 bin 853 dekarda ise sebze üretimi yapılıyor.Tarla bitkileri üretimi 313 bin 667 ton,meyve üretimi 5 bin 886 ton ve sebze üretimi 66 bin 939 ton.

İstanbul'un tüm tarları buğday olsa ve 500 kg ortalma verim alsa bile 300 bin ton buğday üretebiliyor.

Peki istanbul nüfusu ne kadar buğdaya ihtiyaç duyuyor biliyor musunuz?

4 milyon ton. Evet 4 milyon ton.

Türkiyenin yıllık buğday ihtiyacı 20 milyon ton. 5'te 1'i İstanbul nüfusu olduğu için 5'e böleriz. 4 Milyon ton buğday ihtiyacı olduğunu hesaplarız.

300 bin ton 4 milyon tonun yanından bile geçmiyor. İBB seve seve TMO'dan buğday alacak. Ucuza ekmek çıkarmak için buna muhtaç. Bazı çiftçilerdem 8, 9 yada 10 liraya buğday alıp kamu zararı oluşturulması yanlıştır. 3.7 milyon ton aldığın buğday gibi 300 bin ton buğdayı da git al TMO'dan.

Arkadas adam diyorki ortalama fiyattan alacagim! Sen diyorsun on liradan alacak. Madem oyle sat on liraya rahat et.

Sen de seve seve piyasa fiyatindan satacaksin bugdayini .

Bak arkadas diyorki benim mali durumum iyi satmam ucuza. Bitti , mal kendisinin kime kaca satabiliyorsa satar, Allah bereketini versin.

Bir İstanbul çiftçisi olarak büyükşehir in tarıma yönelik bu hamlelerini olumlu buluyorum.
Verilen tohum destekleri, yem destekleri, fide desteği çiftçiye nefes oldu. Hangi partiden olursa olsun tüm belediyelerin bunun gibi desteklerleri bölge çiftçisine sağlmalı.
TMO dan almalı falan demişler. Sizce verirler mi? Particilik yapma gayesiyle sormuyorum bu soruyu? Vermezler arkadaşlar. Bizlere ibb nin verdiği bu desteklerin parasal karşılığını azcık düşününce 20 yıl bazıları ne yemiş arkadaş diyor insan. Ya citçiye şirin gözükmek falan demiş arkadaşlar. İstanbulda çiftçi sayısı nufusa göre çok azdır arkadaşlar oy gayesi ile bu kadar para bu kadarcık az kesime verilmez akıl işi değil.
Yıllardır TMO nun işlevsizliğide ortada Bi ülkenin tarımı siyasi iradenin insafına bırakılabilcek Bi konuda olmamalı. Hiç bir dönemde de bu kadar işlevsiz kalmadı oyuncak olmadı.
İbb nin bu hamlesi TMO fiyatları ve tüccar için bir kaldıraç vesilesi olur bölgesel bu hamle ülkesel bir etkiye dönüşür diye düşünüyorum.
İbb şartlarına da baktığımızda Edirne ticaret borsa fiyatları baz alınıca yazıyor. Bölge tüccarlarıda Edirne borsası üzerinden fiyatlama yapıyorlar. Bu durum kayrılıyor şeklinde algılanması doğru değil üstelik tüm trakya üreticisiyle benzer fiyatları alıcak demek oluyor Edirne borsasında dolayı.
Gelelim 60 ton konusuna belirtilen rakam bölge çiftçisi için küçük ölçek diyebileceğimiz kesimin ürün tonajlarına denk gelmekte. Az olan İstanbul çiftçisi içerisinde 200 dekar altı yer de tarım yapan üretici oranı çok daha azdır. Olanlar içerisinde de hayvancılıkla beraber tarım yapıyordur tarlalarını kaba yem ve hayvanlar için değerlendirme yoluna gitmektedir. Diğer kesim ise 200 dekar üzeri tarım yapan kesimde ise buğdayı tutma eğilimi yüksektir. Harman döneminde satılan buğday lar borç için genellikle tüccarlara oluyor.
Yani bazı arkadaşların düşündüğü gibi ibb alım yerleri devasa buğday silolaroyla dolup taşmıcak emin olabilirsiniz. Fiyatı şimdinin 10 tlsi olsa harmanda ihtimal verirdim.
Ağustos 15 de çok geç Bi rakam
Bölge tüccarı bile max 10 günle çalışır.

Son günlerde istanbul büyükşehir belediyesinin kamyonları lüleburgaz istasyondaki ticaret borsasında buğday doldurup gidiyor arkadaşının evi borsanın hemen dibinde .
Dedimki durum nedir kamyonlar dolu gidiyor dedi.
Yok canım TMO dan alıp oraya satıyordur . Bir daha bakın kamyonlara . TMO önüne gelene 4.5 dan buğday veriyor ya .

• Komik
Tepkiler: KIZILTAN
Bizde de İzmir Büyükşehir Belediyesi üreticiden koyun keçi sütü inek sütü alıyor. Bu da üreticinin faydasına oluyor. Yoksa piyasa koyun sütüne 8 TL, keçi sütüne 6 TL veriyordu. Şimdi koyun sütü 11 TL, Keçi sütü de 10 TL.
İnek sütü aldığı yerlerden de sütü usk fiyatına göre alıyor. Hala özel şirketle usk dan 1 tl altına alıyor sütü.
Allah razı olsun üreticiden yana olanlardan.

Ben ne yazdığımı iyi biliyorum. O şirketler babasının parasını kullanmıyor, milletin parasını kullanıyor. Ben istanbulda oturmasamda vergimin bir kısmı oraya gidiyor. Benim paramı da harcıyor. Gidip TMO'dan 4,5'a alıp ucuz ekmek üretmek varken Belediyenin parasından 8 lira buğdaya vermesi doğru değil. 4,5'e alabilir. Aradaki fark kadar Belediyeye yani kamuya zarar yazacaklar. Belediyenin kamu zararı oluşturması suçtur. Emir verenleri bağlar, sebep olanlardan tahsil edilir.
Madem bu kadar hassasin dünyada en fazla çay tüketilen ülkesinde Çaykur 503 m 840k zarar ediyor 182 k üretici adına sana soruyorum hadi cevapla

Madem bu kadar hassasin dünyada en fazla çay tüketilen ülkesinde Çaykur 503 m 840k zarar ediyor 182 k üretici adına sana soruyorum hadi cevapla
Bakın
6 Nisan'da düzenlenen TBMM KİT Komisyonu toplantısında CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer nedeni açıklamış:

Tuncer, Sayıştay raporlarına atıfta bulunarak ÇAYKUR'u "neredeyse iflasa sürükleyen bu zararın"; büyük harcamalar, kamulaştırma masrafları, özel sektörden fabrika alınması, çay bahçelerinin yenilenmesi gibi yatırım kalemlerinden kaynaklanmadığını vurguladı.

KİT'lerin görev zararı yazmasıyla, Belediyelerin daha ucuza alabileceği bir ürünü(buğdayı) almayıp kamu zararı oluşturması arasında dağlar kadar fark var.

Bu iş hukukçuların işi.

Buğdayını belediyeye yüksek fiyattan satanlara, satın alanlara ileride kol gibi fatura gelirse şaşırmam. O kamu zararı elbet ödetilir. TMO 4,5'a buğday satarken hiçbir devlet kaynağı yukarı fiyata çıkamaz.