İstanbul büyük şehir belediyesi buğday alımı hk.

Beni şimdiye kadar tanıyan tanımıştır. Parti tutmam. Neyse onu söylerim. İktidarı muhalefeti kim yanlış yapıyorsa; yanlışına yanlış derim.

Evet yüksek fiyattan belediyeye ürün sattım diye bir kaç ay sevinebilir insanlar. Kol gibi ödeme emirlerini alınca yaşayacakları olumsuzlukları düşünüp şimdiden uyarıyorum. Devleti zarara uğratmasın kimse. Verdikleri fiyatlar bizim çıkarımıza da gözükse netice sıkıntılı olabilir.

Hukiki olarak kamu zararı olacağı çok net. Bunun tahsil edilmeyeceğini düşünmek yanıltıcı.

Serbest piyasa taraftarıyım. TMO dahi bu kadar müdahaleci olmamalı diye eleştiriyorum. İthal alımları eleştiriyorum.

Bu konu benim için kapanmıştır. Artık söz bitti. Hayırlı akşamlar.
Ağzına takmışsın devleti zarara uğratma ifadesini. Peki TMO 7 liradan buğday alıp 4.5 liraya satarken zarara uğramıyor mu? Düpedüz siyaset yapıyorsun.

Beni şimdiye kadar tanıyan tanımıştır. Parti tutmam. Neyse onu söylerim. İktidarı muhalefeti kim yanlış yapıyorsa; yanlışına yanlış derim.

Evet yüksek fiyattan belediyeye ürün sattım diye bir kaç ay sevinebilir insanlar. Kol gibi ödeme emirlerini alınca yaşayacakları olumsuzlukları düşünüp şimdiden uyarıyorum. Devleti zarara uğratmasın kimse. Verdikleri fiyatlar bizim çıkarımıza da gözükse netice sıkıntılı olabilir.

Hukiki olarak kamu zararı olacağı çok net. Bunun tahsil edilmeyeceğini düşünmek yanıltıcı.

Serbest piyasa taraftarıyım. TMO dahi bu kadar müdahaleci olmamalı diye eleştiriyorum. İthal alımları eleştiriyorum.

Bu konu benim için kapanmıştır. Artık söz bitti. Hayırlı akşamlar.
Bugune kadar kime kol gibi odeme emri geldi yazarmisiiz lutfen.

Parsel parsel dagitanlara geldi mi? Tank fabrikasi alanlara geldi mi ? Isterseniz sabah kadar yazarim...

Karasaban 22'de meşhur ziyaretçilerden biri olmuş ve adı Ziyaretçi 87 ye evrilmiş, nedenini anlayamadım.
Ayrıca , bu kardeşimizin şimdiye kadar olan üslubundan ayrılarak 'kol gibi' şeklinde ifade kullanmasını da yadırgamıştım.Hatta kendi dışında birisi mi yazdı acaba şeklinde düşünmüştüm.
İBB , TMO kendisine 4.5 -5 liradan buğday sağlarsa piyasadan 7-8 liraya buğday almaz, niye alsın, siz olsanız alır mısınız?
TMO 7-8 liradan buğday alıp un fabrikalarına düşük fiyattan veriyorsa kendi bileceği iş, aradaki farkı ekmek fiyatlarının artmaması adına 82 milyon (tahmini) kişi öder.TMO nun varlık nedenlerinden biri de bu zaten .Aynı durum , 2 yıl önce soğan ve patateste yapılmadı mı? Migros vd marketler 2 liraya nasıl soğan patates sattı, 8 liraya alıp 2 ye satamayacaklarına göre farkı kim ödedi?
Sonuç, iklim şartları çok uygun olsa da ,artan nüfus nedeniyle bu yılda buğday ihtiyacı olacağı görülüyor.Bunda , aşırı gübre fiyatları nedeniyle taban gübresinin yeteri kadar kullanılamamasına bağlı verim azlığının katkısı olacağı da gözüküyor.
Üreticiler tarafından piyasaya arz edilen buğdayın ,arzın en yüksek olduğu noktada paraya çevrilmesi ,yaşadığımız enflasyon ortamı mal bollaşması ve dünya şartları düşünüldüğünde ''gerçek(olması gereken)'' değerinden aşağıda para etmesine sebep olabilir. İmkânı olanların şartlarını zorlayarak arzın azaldığı dönemi beklemeleri halinde kazançlı çıkabileceklerini tahmin ediyorum.Mal (buğday) kendi üretimimiz olduğundan benim tahminim finansal yatırım ve diğer emtia yatırımları ile ilgili bir al sat tahmini tavsiyesi olamaz.
Herkese bereketli ve getirisi bol hasatlar dilerim.

Son düzenleme:
Benim kastettiğim, İBB'nin dağıttığı halk süt. İhtiyacı olana ulaştırılıyor. Normal sütü tabii ki alamıyoruz.
Kastettiğim bu insanlara bedava sütü belediye dağıtma durumunun geldiği nokta.Bir çok insan elektrik su pazar alışverişi çıkartıp yaşamaya çalışıyor.Devlet görevi olan halkı iş gücüne kazandıramıyor.Kadını ayırıyor erkeği de afganlara ezdiriyor.İleri de bu daha büyük sonuçlar doğurucak.85 milyon ülke de 20 25 milyon anca iş gücümüz var.Almanya da nüfus 85 milyon işgücü 60 65 milyon.Adam emekli ölmüş eşine maaş kalıyor aldığı maaş 1500 lira 2000 lira.Hele evi de yoksa yandı.Şuan emekli olupta evi olmayanlar için durum daha vahim.

EE994AFC-D68B-4004-A891-9D172B4ADE4A.jpeg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Yalnız fırıncılar İn bir kısmı un alıp da satmayı yapıyor başkan
Yaparlar namussuzlar, bu ülkede en başta işin hilesi düşünülür.
Ama şu foruma bir mesaj yazılırken de önce konunun geçmişi araştırılır, hangi buğday 4.5 lira, hangi fiyat 7 lira idrak edilir, öyle yazılır.

-----
Bir de yeri gelmişken bir derdimden bahsedeyim;
Ben artık sıkıldım. Dönem dönem birileri geliyor, forumun tartışma çizgisinden çok uzakta, hani kötülediğimden falan değil, çok kahve ağzıyla yorum yapanlar çıkıyor. Ortalığı birbirine katıp ziyaretçi oluyorlar sonra. 2011den beri iki kez hesap kapattım, lanet olsun dedim nasıl insanlar var, nasıl bu kadar saygısız olabilir hiç tanımadığı bir insana.
Her seferinde geri döndüm, hani buranın bekçisi değilim, haddim de değil, benden çok çok eskiler var; ama dedim ki meydanı onlara mı bırakacağım? Çok değerli insanlar gitti, sebebini ancak tahmin edebilirim ve benimle aynı şekilde düşündüklerine inanıyorum.
Mizacınız öyle olabilir, ama bunu foruma taşımak bence yanlış. Buraya millet kavga mesajları okumaya gelmiyor, bir şeyler öğrenmeye geliyor. Tartışmak kötü bir şey değil tabii, ama üslup çok önemli. Adama espriyle cevap yazıyorum, hala tersine gidiyor. Şimdi engelleyeceğim, bir daha da bir mesajını bile görmek istemiyorum. Zaten başımızda binbir dert var, bir de böylelerini görüp canım sıkılsın istemiyorum. Nasıl olsa çok geçmeden kaybolup gidecek, böylelerini izliyorum sessizce, tutunamazlar bu forumda.
Herkes çok gergin abi,
ortalık karışık :D

Saygılarımla. Herkese.
Olmayanlara inat.

Dünyanin en sinirli ikinci ülkesiyiz ama burasi sosyal medya siteleri gibi değil forum bilgi fikir alişverişi yapiyoruz hersene buluşmalar düzenleniyor birbirine yakin olanlar buluşuyor vs o yüzden biraz daha dikkat edelim

Bu işin suyu çıktı. En sonunda bir kararname ile tek yetkili buğday alıcısı TMO'dur denecek, yasaklanacak başkasının buğday alımı, satımı olan çiftçiye olacak.

Ben serbest piyasadan yanayım. Bırakın fiyatlar dünya fiyatını bulsun, müdahale etmeyin. TMO'muş Belediyeymiş yıllardır yaptıkları ortada. Bir bırakın insanları rahat.
Traktörün balatasını değiştirmek için fiyat bilgisi aldık, usta her şey dahil 10 000 TL dedi.
Bu traktörcülüğünde suyu çıkıyor artık, tarlayı kiraya mı versek.