işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere

Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere

Hakan TOKSOY link=topic=64403.msg727672#msg727672 date=1364928878' Alıntı:
Sayın arkadaşım.
Eskiyi seven, yeniyi seven gibi bir ayrım düşüncesinde değilim.
Olaya gerçekci boyuttan bakıyorum.
Rakamsal değerlendirmelerimde bir hatam varsa,
Lütfen uyarınız ve düzeltiniz.
eski düzende afedersin bir b..k sahibi olamıyorduk allahıma bin şükürler olsun son 4 yılda önceki ektiğimin 7 katını ekebiliyorum 3 katlı evimi yaptım 2,el bir biçerdöver aldım traktörümü yeniledim araba aldım allah olmayanlarada versin 10 tanede inek edindim daha ne olsun

hacımemiş link=topic=64403.msg727606#msg727606 date=1364924918' Alıntı:
uyuyanmı var her koyun kendi bacağından asılır bu doğanın kanunudur

Araştırırsanız, bu sözün Ülkemize ait bir söz olmadığını görebilirsiniz.
'Her koyun kendi bacağından asılır' doğrudur.
Ancak. kendi bacağından asılan koyun;
Bir süre sonra bozulur,
Tüm köyü kokuya boğar.

o eskiler o eskiler bir kitap fırlattılar ağzıma sıçtılar allahtan dileğim bu dünyayı bırak ahirettede en dip katmanda olurlar inşallah rabbim her şeyi biliyor

hacımemiş link=topic=64403.msg727681#msg727681 date=1364929798' Alıntı:
o eskiler o eskiler bir kitap fırlattılar ağzıma sıçtılar allahtan dileğim bu dünyayı bırak ahirettede en dip katmanda olurlar inşallah rabbim her şeyi biliyor

Sizi terbiyeli olmaya davet ediyorum. Yakışmıyor.

Hakan TOKSOY link=topic=64403.msg727680#msg727680 date=1364929724' Alıntı:
Araştırırsanız, bu sözün Ülkemize ait bir söz olmadığını görebilirsiniz.
'Her koyun kendi bacağından asılır' doğrudur.
Ancak. kendi bacağından asılan koyun;
Bir süre sonra bozulur,
Tüm köyü kokuya boğar.
o senin düşüncen

köylü link=topic=64403.msg727623#msg727623 date=1364925453' Alıntı:
eskiden %50 60 lı fazli krediler çatır çatır ödenirdi...şimdi faizsiz verilen krediler ödenemiyor buradaki çeliş ki ne...
eskiden ekonominin iyi ve kötü oldugu dönede çiftçi ile çok iyi ekonominin çiftçisi arasındaki fark ne..
eskiden her kapıda inek koyun olurdu şimdi nerdeler...
eskiden sap saman bol du şimdi ithal...
herkes hakkıyla tarlasına işçilik eder gübresini bol bol atardı...
şimdi ne degişti...
eskiden bugday hibe edrdik türki cumhuriyetlere ve ermenistana ..
şimdi ithal ediyoruz kazanç nerde bunu...
eskiden araba traktör deger eder kazanırdı..şimdi altına giidyor zarar ediyor..velhasıl ben eskiyi özledim...
sizleri bilmiyorum...

buradaki eskiye dönmeyi sizler siyasi olarak düşünüyorsanız o sizlerin anlyışı..
buradaki eskiye dönmek çiftçinin kazancı ve geliri anlamında..
sevenler zaten yola devam der nereye kadar giderse yol...
benim gitmeycegim kesin bu yoldan...

özür diliyorum ama bu köylü ve hakan toksoy arkadaşların açtığı konular bir şekilde siyasetle ilintili.kimse bize yalvarmıyor kredi çek diye.
bir baba 500 dönüm tarlayı 285 mf ile sürüyor.baba ölünce 4 erkek çocuk tarlaları bölüşüyor ve hepsi kredi çekerek 85 hp 4 çeker motor alıyor.sonra banka bizi soyuyor.kardeşim sen rahatını düşünürsen,o aldı bende alıyım dersen,hesap kitap bilmezsen bankada malını elinden alır,faizcide ,tefecide.ne demiş atalarımız;
'Ayağını yorganına göre uzat'

gokhanozkan link=topic=64403.msg727720#msg727720 date=1364934599' Alıntı:
özür diliyorum ama bu köylü ve hakan toksoy arkadaşların açtığı konular bir şekilde siyasetle ilintili.kimse bize yalvarmıyor kredi çek diye.
bir baba 500 dönüm tarlayı 285 mf ile sürüyor.baba ölünce 4 erkek çocuk tarlaları bölüşüyor ve hepsi kredi çekerek 85 hp 4 çeker motor alıyor.sonra banka bizi soyuyor.kardeşim sen rahatını düşünürsen,o aldı bende alıyım dersen,hesap kitap bilmezsen bankada malını elinden alır,faizcide ,tefecide.ne demiş atalarımız;

Sayın arkadaşım,
Siyasi ilenti diyorsunuz.
Bu bakış açısına göre değişir.

Şahsım olarak;
'Gerçekçi boyuttan' bakmaya çalışıyorum.
Açtığım konularda siyasi bir mesaj mı görüyorsunuz?

konularımız siyasi ülkeyi yaönetenler siayasi degil...
bu batan çiftçi sadece traktör aldı diye mi battı.
kaç çiftçi haalinden şikayetçi degil..
bu ülkede hayvan ithal -saman ithal-yem ithal-bugday arpa nohut mercimek pirinç ithal et ithal kim ve kimin çiftçisi kazanıyor...
pamuk ithal ..ithal olmayan ne kaldı....
tuzu kuru olanlar koltuk altında gezenler ve üretipde ürettigini satamayıp da perişan olanlar ve bataga girenler var..
bugün pates eken -sogan eken meyve yetiştiren kim var kazanan..
bu ülkede sütler yollara dökülmedimi-patesler hayvanlara yem olmadımı tarlada kalmadı mı-hayvanını etbalık önünde sıara bekleyerek ağlayarak kestiren olmadımı- nerde mandıra kuranlar-sapı samanı arar olmadımı bu üretici..

kim tarlasını hakıyla sürüyor-kim tarlasıona ekinine hakkıyla gübre alıyor-kim tarım krdiye borcunu ödedi kimin tarım krediye borcu yok..
traktör almak birtek zengin lerin işimi..
traktörden batan traktörünü star cezasını kendi çeker ...
ya ürettigini üretmeyen ve satamayan gariban ne olacak..
ege bölgesinde aydın-denizli manisa afyon yozgat kütahya sivas daha nice illerde çiftçi köylü ölmüş durumda ..
bunlar traktör çekiştirerek batmadılar..

5 yıldır hertürlü gider 5 e katlamışken aynı fiyata mısır satmayanlar..
10 yıldır aynı fiyata pamuk satmayanlar...
yem 2 kat artmışken sütü aynı fiyata satmayanlar...
Zeytinyağını 5 yıl öncesinin fiyatlarına satmayanlar...

Kendine güvenir çok çalışır ve olaya siyasi bakıyorsunuz der geçer...

dünyanın en pahalı mazotu-gübresi girdisi olan bir ülkde batmak siyasi oluyor...
mersin limanında benim ürünüm degil avrupalı rusyalı ukraynalı çifçinin ürünü bekliyor...bukadarına pes denilir...
tolun düz ovasındaa çiftçilik yapmıyor bu batanlar...

köylü link=topic=64403.msg727735#msg727735 date=1364936052' Alıntı:
dünyanın en pahalı mazotu-gübresi girdisi olan bir ülkde batmak siyasi oluyor...
mersin limanında benim ürünüm degil avrupalı rusyalı ukraynalı çifçinin ürünü bekliyor...bukadarına pes denilir...
tolun düz ovasındaa çiftçilik yapmıyor bu batanlar...
sen devam et bu tür konulara eline bir şey geçer belki

gokhanozkan link=topic=64403.msg727720#msg727720 date=1364934599' Alıntı:
İşin en güzel özetini söylemişsiniz, size katılıyorum. Paran varsa 500 hp lik paletli dozer alan alsın. Hadi traktörün çok eskidi diyelim, rektefiye yaptır. İşleri az büyütmek mi istiyorsun, o zaman da 2. el traktör al. Ayağını yorganına göre uzat. Devlet senelerdir işini bilmez sözümona saayicilere destek yap, çiftçiye sübvanse yapa yapa bu hale geldi. Devleti ne olarak görüyorlar böyle, sanki dövizi yolda buluyor.

Ülkemizde siyasi istikrar var , birçok dünya ülkesine göre bu bakımdan avantajlıyız. 10 sene öncesine göre daha kolay kredi alabiliyoruz , birçok banka Tarım sektörüne girdi , kazançlı bir fikriniz varsa , bunu kolayca finanse edebilirsiniz. Lakin eski karlılık dönemleri yok , deniz sadece tarım sektöründe değil birçok sektörde bitti , bu sadece maalesef tarımda değil birçok sektörde böyle , önceden mahallede bir bakkal dükkanı olan , küçük esnaf olan vb işletmeler ile çok rahatça geçinilirdi , doğruya doğru. Lakin her sektörde olduğu gibi küresel sermaye ve küresel fonlar dünyadaki global krizlerden sonra birçok ülkede , birçok yatırıma girdiler. Önceden her ilimizde Carrefour mu vardı? , Kipa mı vardı? bunlar en çok göze batanları mesela , bunun gibi yapılar geldiler birçok küçük esnafa darbe vurdular , Avrupanın 1960-1970 lerde yaşadığını bizler yeni yaşıyoruz , acı ama gerçek bir değişimden geçiyoruz. Bu elbette canımızı acıtıyor , elbette bizlere epeyce zararı oluyor. Zaman öyle bir zaman olduki , bir maldan , bir üründen üretenden çok aracısı , ticaretini yapan kazanıyor. Yeni dünyanın ekonomik düzeni bu , keşke olmasa daha sosyal bir devlet olsa , küçük üretici ve esnafı ezdirmesin ama bir noktadan sonra olmuyor işte. Daha siyaset üstü konuşmak gerekirse , şu başımızda olan siyasi görüşten daha farklı olan rakipleri gelse bu durumun değişeceğine dair hiç bir umudum yok , çünkü para kimde ise onun istediği düzene gidiyor herşey. Her alanda büyük olmak makbul hale geldi , mahalle bakkalı yerine market , küçük üretici yerine çiftlikler , küçük esnaf yerine büyük fabrikalar daha bu örnekleri saymak mümkün , burda senin partin şunu yapmış , başımızdaki bunu yapmış , sen bilmemnecisin ben bilmem hangi partiye oy verdim işin sadece çok çok küçük bir kısmı , herkezin kendine göre siyasi görüşü var , olmasıda lazım zaten. Zaten hepimiz aynı düşünseydik , aynı kimselere oy verseydik bile emin olun yine çok kavga çıkardı , yok senin adam yaramaz , benimki iyi vs tadında. Bu ekonomik değişimlerin sancılarını en çok üreten kesim hissediyor , bu nedenle en çok ses bizden çıkıyor , bu doğaldır. Bir sene boyunca bir tarladan ürün almak için başına kaç defa gidiyoruz , bir hayvanı yetiştirmek için günde kaç defa hizmet ediyoruz ona , vs vs elbette emeğin en yoğun kullanıldığı sektörlerden birisi çiftçilik ama lakin işimiz her sene zorlaşıyor , Allah hepimizin yardımcısı olsun. En büyük siyaset geçim siyaseti oldu , iddia ediyorum bu başımızdakiler gitsin , tam zıttı bir iktidar gelsin yarın daha iyi olacağımıza dair hiçbir umudum yok , bu sistem oturana kadar böyle gidecek gibi görünüyor. Burda birbirimizi kırmanın , söylenmenin vs nin bence anlamı çok yok , sinir olduğunuz ile kalırsınız , karşı tarafı kırdığınız ile kalırsınız. Kalın sağlıcakla.

ufukk link=topic=64403.msg727766#msg727766 date=1364967696' Alıntı:
Ülkemizde siyasi istikrar var , birçok dünya ülkesine göre bu bakımdan avantajlıyız. 10 sene öncesine göre daha kolay kredi alabiliyoruz , birçok banka Tarım sektörüne girdi , kazançlı bir fikriniz varsa , bunu kolayca finanse edebilirsiniz. Lakin eski karlılık dönemleri yok , deniz sadece tarım sektöründe değil birçok sektörde bitti , bu sadece maalesef tarımda değil birçok sektörde böyle , önceden mahallede bir bakkal dükkanı olan , küçük esnaf olan vb işletmeler ile çok rahatça geçinilirdi , doğruya doğru. Lakin her sektörde olduğu gibi küresel sermaye ve küresel fonlar dünyadaki global krizlerden sonra birçok ülkede , birçok yatırıma girdiler. Önceden her ilimizde Carrefour mu vardı? , Kipa mı vardı? bunlar en çok göze batanları mesela , bunun gibi yapılar geldiler birçok küçük esnafa darbe vurdular , Avrupanın 1960-1970 lerde yaşadığını bizler yeni yaşıyoruz , acı ama gerçek bir değişimden geçiyoruz. Bu elbette canımızı acıtıyor , elbette bizlere epeyce zararı oluyor. Zaman öyle bir zaman olduki , bir maldan , bir üründen üretenden çok aracısı , ticaretini yapan kazanıyor. Yeni dünyanın ekonomik düzeni bu , keşke olmasa daha sosyal bir devlet olsa , küçük üretici ve esnafı ezdirmesin ama bir noktadan sonra olmuyor işte. Daha siyaset üstü konuşmak gerekirse , şu başımızda olan siyasi görüşten daha farklı olan rakipleri gelse bu durumun değişeceğine dair hiç bir umudum yok , çünkü para kimde ise onun istediği düzene gidiyor herşey. Her alanda büyük olmak makbul hale geldi , mahalle bakkalı yerine market , küçük üretici yerine çiftlikler , küçük esnaf yerine büyük fabrikalar daha bu örnekleri saymak mümkün , burda senin partin şunu yapmış , başımızdaki bunu yapmış , sen bilmemnecisin ben bilmem hangi partiye oy verdim işin sadece çok çok küçük bir kısmı , herkezin kendine göre siyasi görüşü var , olmasıda lazım zaten. Zaten hepimiz aynı düşünseydik , aynı kimselere oy verseydik bile emin olun yine çok kavga çıkardı , yok senin adam yaramaz , benimki iyi vs tadında. Bu ekonomik değişimlerin sancılarını en çok üreten kesim hissediyor , bu nedenle en çok ses bizden çıkıyor , bu doğaldır. Bir sene boyunca bir tarladan ürün almak için başına kaç defa gidiyoruz , bir hayvanı yetiştirmek için günde kaç defa hizmet ediyoruz ona , vs vs elbette emeğin en yoğun kullanıldığı sektörlerden birisi çiftçilik ama lakin işimiz her sene zorlaşıyor , Allah hepimizin yardımcısı olsun. En büyük siyaset geçim siyaseti oldu , iddia ediyorum bu başımızdakiler gitsin , tam zıttı bir iktidar gelsin yarın daha iyi olacağımıza dair hiçbir umudum yok , bu sistem oturana kadar böyle gidecek gibi görünüyor. Burda birbirimizi kırmanın , söylenmenin vs nin bence anlamı çok yok , sinir olduğunuz ile kalırsınız , karşı tarafı kırdığınız ile kalırsınız. Kalın sağlıcakla.
ufuk kardeşimm Allah razı olsunn .. çok güzell ve doğru şeyler yazmışsınn ..

bizim buralarda da kredi sorunu olanlar var. durumu iyi olanlara hatta çok çok iyi olanlara baktığımda 10 yıllık traktörlere biniyorlar.sürekli ileriye atılım yapanların maddiyatları sallantıda. bu da ileriyi dönük plan hatalarından oluyor.çiftçilikte istikrar yok. Bir ürün bir yıl kar ederse en az iki yıl zarar ediyor. bağzen de ucu ucuna denk geliyor. kredinin menşei çok önemli. her krediyi kullanmamak gerekli.kredi maliyeti yükseldi mi içinde çıkılmıyor.
bence çifti krediyi sadece üretim için kullanılmalı.ev yapayım,otomobil alayım,düğün edeyim gibi gerekçeler sıkıntı yaratıyor.üretim de var olan üretim kaynaklarının %25 ini geçmemeli. yani 10 ineğin varsa 2 tane daha krediyle alsan riskin az.
Birisi faizsiz inek kredisi ile inak aldı.tanesi 6500 tl ' ye. şimdi aynı inek 2500-3000. faiz %100 ' e gelmiş oldu.