jersey, süt çiftliği

Bu jersey eski yerli ineğe yakın ırkmış hakkaten çok güzeller, tam bizim ülkeye göre etinden sütünden faydalanılacak hayvan, Anadoluda her köyde olsa bu ineklerin çiftliğinden, yem sıkıntısıda olmaz, standart beslenme ve standart et süt verimi, daha ne olsun.

Fakat süt verimi ortalama 16 kilo, süt sanayii ucuz süt bekler ve zaten hükümetlerde bizde ucuz son kullanıcı fiyatı için baskı yapar, bu inekleri ABD deki gibi 2400 baş yapmaya kalkarsanız, hazine ve maliye bakanlığındakiler yeni ekonomi modeli icat eder bir develüasyon ardından bir enflasyon derken enflasyon develüasyon sarmalından batar gider, batmasada kuruş kazanmazsın bedavaya inekleri gece gündüz otur besle gözün gibi bak, o yüzden etiket izni alan buradaki versiyonu bile çok büyük bir çiftlik sayılır ülkemiz için.

Hayvancılığa çözüm var 4 ayaklılar zaten ülkemizde öncedende yetiştirilir hayvan varlığı ve sayısı yüksekti, önemli olan 2 ayaklıların bakanlıklara girince ve bürokrat olunca verimli olması, birazda onların verimli cinsi gerekli yerlerde yetiştirilse iyi our, yoksa bunları seyretmekle çözüm yok kısa vadede, uzun vade için 2 ayaklıları napıcaz mesele burada.

Son düzenleme:
Çok güzel bir program olmuş, kısaca istkrar olmayınca bir iş olmaz, istikrarda bizim ülkede olmaz, neden?

istikrar 4 ayaklıların görevi değil 4 ayaklı sadece et verir doğurur süt verir sağarsın vs... fakat ekonomik istikrar 2 ayaklıların işi.

Süper(y)

Fakat akıllı adam bunlara ancak uzaktan bakar ülkemizde, çünkü biz 2 ayaklı yetiştiremiyoruz henüz 4 ayak bizim için çok fazla.
Geçtiğimiz yıllara kadar uzaktan bakıyorduk. Holstein e tohumlama yaptırtmak dahi yasaktı. Veterinere ceza, destekten mahrumiyet vs. Artık bu yanlıştan dönüldü, holstein olan hayvanlarıma Brown swiss tohum koydurarak ırkı değiştirme yöntemine gittim. İkinci gömlekte tamamen Brown swiss e dönüyorlar. Fotoda holsteinden birinci gömlek dönmüş olan anne ve ikinci gömlek olan kızı.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-06-24-09-42-48-826_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-06-24-09-42-48-826_com.miui.gallery.jpg
    141 KB · Görüntüleme: 14
  • Beğen
Tepkiler: toztoprak
Geçtiğimiz yıllara kadar uzaktan bakıyorduk.
Peki topiğin ilk gönderisindeki ABD liler gibi bir çiftliğe ulaşabilirmisin bu yöntemlerinle, hadi ona ulaşamadın 2.3. gönderide ülkemizdeki jerseyy yetiştiren abimizin konumuna getirebilirmisin çiftliğini ve hayvan varlığını.?tarımsal diğer faaliyetlerin olmadan sadece hayvancılığınla.

Yani bol bol üretim mümkünmüdür senin için, piyasanın ihtiyaçlarını veya nüfusun ucuz gıdaya erişimini karşılarmı bu yöntemlerin.

Peki topiğin ilk gönderisindeki ABD liler gibi bir çiftliğe ulaşabilirmisin bu yöntemlerinle, hadi ona ulaşamadın 2.3. gönderide ülkemizdeki jerseyy yetiştiren abimizin konumuna getirebilirmisin çiftliğini ve hayvan varlığını.?tarımsal diğer faaliyetlerin olmadan sadece hayvancılığınla.

Yani bol bol üretim mümkünmüdür senin için, piyasanın ihtiyaçlarını veya nüfusun ucuz gıdaya erişimini karşılarmı bu yöntemlerin.
Bu yöntemle ancak kırk yıldan beri hastalıkları ile uğraştığım holstein ırkından kurtulabilirim. Şu an için elimde satılık damızlık ineğim veya gebe düvem var desem de ne yazıkki alıcı yok. Alacak olan da üstündeki etin kilosuna bakarak fiyat veriyor. İleriki tarihlerde bu durumlar düzelirmi acaba diye düşünürken yaşım 57 oldu. Benim için yolun sonu göründü, artık bu işi bırakacağım. Amerikadaki gibi çiftlikler bizim için hayalin de ötesinde, aklımdan bile geçirmedim. Geçirmemiz için bir kazanım,bir istikrar olması gerek. Ne yazık ki ülkemizde o olamıyor. Yaşım genç olsaydı brown swiss merakımdan dolayı kar zarar demeden birkaç yıl daha gayret ederdim. Kısmet buraya kadarmış diyeceğiz artık.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak