John Deere 5083E & Üntar 800 Litre ile İlaçlama Yapıyoruz

12.06.2017
1,811
1
5,065
22
Aksaray

Selamlar Trakkulüp ailesi. Bugün arpa ve buğdayların ilaçlamasına devam ettik.

Herhangi bir belirti olmasa da babamın aldığı Zamir ve Priaxor fungisitlerini kullandık. Bu sene ekinlerin peh iştahı yok, geriden geliyor. Güzün sulama problemleri, don ve en son kum fırtınası bayağı etkiledi. Video görünen alanlar ortalamadan biraz daha zayıf yerlerde çekilmiş. İlaçlama makinamızı 2020 sezonu başında 3-4bin gibi bir rakama almıştık. Pek memnun değilim.

John Deere'ye gelirsek de; 200 dekar teorik ilaçlanan tarla + 18 km yolda 16-20 litre arası yakıt tüketti. B4-C1 vitesleri, 540E kuyruk milini kullandım. Klima, teyp ve sessiz kabin ilaçlama bile olsa şartmış. Bir kaç yerden ara ara gelen trim sesi ve aşırı sert kuyruk mili debriyajı (Ekim ayında kavramayı değiştirdik) dışında başka sorun yok.

Peki John Deere ağır iş ve ara işlere çökünce, 640'a ne kaldı? Boru taşımak ve yatmak :)

Akif jd nin modeli, saati neydi? Yeni modellerin iç dizaynı farklı m serisi gibi ama hiçbirinde lift o matic yok sanırım. Seninkinde park vitesi de yok diye biliyorum. Bende yeni modellerinden düşünüyordum alınca hemen egzantrik milinin değiştirir, arkaya ek piston takarım diyordum ama malum fiyatlar uçtu, hayal oldu😁😁

Akif jd nin modeli, saati neydi? Yeni modellerin iç dizaynı farklı m serisi gibi ama hiçbirinde lift o matic yok sanırım. Seninkinde park vitesi de yok diye biliyorum. Bende yeni modellerinden düşünüyordum alınca hemen egzantrik milinin değiştirir, arkaya ek piston takarım diyordum ama malum fiyatlar uçtu, hayal oldu😁😁
Kuyruk mili düğmeli mi yoksa sol taraftan kol ile mi aktif-pasif oluyor?
@erenkilic, Eren abi bizimki 2011'de üretilmiş, 2012 model. Şuanda 4600 küsür saatte. Evet, bilgidiğim kadarıyla e-lift orjinal olarak 4 silindir 5E'de bulunmuyor. Bizim traktörün çakmaklığının yanında sonradan eklenmiş e-lift düğmesi var. Maks. kaldırma yüksekliği ayarlanmıyor ne yazıkki. E-lifti kullanınca hidroliğe giden basınçta azalıyor, 315cm yatay rotovatörü e-lift'le zar zor yerden kesin hidrolik pompası ses çıkarırken, normal pozisyon kontrol kolundan kaldırınca sorun olmuyor. Orjinal olmasa da, aşırı ağır olmayan, 1 tondan hafif ekipmanlar için (daha pullukta denemedim) gayet kullanışlı. Yarın resmini çekip, bu mesaja eklerim.

*ilgili resimler (traktor biraz tozlu kusura bakmayın rotovatorden yeni geldi):

20220422_185945.jpg

20220422_185905.jpg

Çevredeki 5625'lere ek piston taktıranlar olmuştu. Şunu farkettim, çok hafif ekipman veya 1 tondan daha ağır rotovatörü bile birden, çok hızlı kaldırıyor. Debi hidroliğe yüksek geliyor anlaşılan. Ek piston taktırarak yağı bölmek hidrolik için sağlıklı olabilir gibi. Ben genel olarak memnunum, kompakt model olarak değerlendiriyorum. Ek ağırlık, ek piston ekledin mi 5 sınıfı oluyor :) . Şimdilik 4 iyi gibi, gayet seri.

Bugün sahibinden'e baktım abi. Bizim 97 model 74.80N 100-140k, 640 ise 70-100k olmuş. 70-56'lara 160k istiyorlar. Mezara girecek 185'lere 120k diyorlar. Dedim bizimki bedavaymış. Gerçekten şu eski MF/NH fanatiklerini anlamıyorum. Biraz daha üste koyup; 4x4, ömürlük ve isteğe göre kabinli temiz bir traktör alınabilir. 2014 sonrası 4 silindirli 5E'ler benim de çok hoşuma gidiyor. Üste az daha koyup 5M almak, az daha koyup 6R almak falan derken John Deere sevdalılarının yolu CommandPRO'ya çıkıyor :). Gerçekten de John Deere markasının kültürü bambaşkaymış.

@Adigee55 abi kuyruk mili kumandaları koltuğun sol tarafından mekanik olarak kontrol ediliyor. Kavrama değişmeden önce yumuşaklığı gayet iyiydi. Şimdi 2 elimi kullanmak zorunda kalıyorum. Takan usta zamanla yumuşar demiş, halat değişimi vs ile çözülebilirse kısa yoldan halletmek lazım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Adigee55
@erenkilic, Eren abi bizimki 2011'de üretilmiş, 2012 model. Şuanda 4600 küsür saatte. Evet, bilgidiğim kadarıyla e-lift orjinal olarak 4 silindir 5E'de bulunmuyor. Bizim traktörün çakmaklığının yanında sonradan eklenmiş e-lift düğmesi var. Maks. kaldırma yüksekliği ayarlanmıyor ne yazıkki. E-lifti kullanınca hidroliğe giden basınçta azalıyor, 315cm yatay rotovatörü e-lift'le zar zor yerden kesin hidrolik pompası ses çıkarırken, normal pozisyon kontrol kolundan kaldırınca sorun olmuyor. Orjinal olmasa da, aşırı ağır olmayan ekipmanlar için (daha pullukta denemedim) gayet kullanışlı. Yarın resmini çekip, bu mesaja eklerim.

Çevredeki 5625'lere ek piston taktıranlar olmuştu. Şunu farkettim, çok hafif ekipman veya 1 tondan daha ağır rotovatörü bile birden, çok hızlı kaldırıyor. Debi hidroliğe yüksek geliyor anlaşılan. Ek piston taktırarak yağı bölmek hidrolik için sağlıklı olabilir gibi. Ben genel olarak memnunum, kompakt model olarak değerlendiriyorum. Ek ağırlık, ek piston ekledin mi 5 sınıfı oluyor :) . Şimdilik 4 iyi gibi, gayet seri.

Bugün sahibinden'e baktım abi. Bizim 97 model 74.80N 100-140k, 640 ise 70-100k olmuş. 70-56'lara 160k istiyorlar. Mezara girecek 185'lere 120k diyorlar. Dedim bizimki bedavaymış. Gerçekten şu eski MF/NH fanatiklerini anlamıyorum. Biraz daha üste koyup; 4x4, ömürlük ve isteğe göre kabinli temiz bir traktör alınabilir. 2014 sonrası 4 silindirli 5E'ler benim de çok hoşuma gidiyor. Üste az daha koyup 5M almak, az daha koyup 6R almak falan derken John Deere sevdalılarının yolu CommandPRO'ya çıkıyor :). Gerçekten de John Deere markasının kültürü bambaşkaymış.

@Adigee55 abi kuyruk mili kumandaları koltuğun sol tarafından mekanik olarak kontrol ediliyor. Kavrama değişmeden önce yumuşaklığı gayet iyiydi. Şimdi 2 elimi kullanmak zorunda kalıyorum. Takan usta zamanla yumuşar demiş, halat değişimi vs ile çözülebilirse kısa yoldan halletmek lazım.
Bizim de kuyruk mili kolu solda eski sahibi kendi yaptığı hostes koltugunu takmış kuyruk mili kolu koltuğa değiyor,tam açılmıyor kol açıkken koltuğa oturamıyorsun bide balya yaptığımiz için balatayı çabuk yer diye korkuyorum kolu kesmek istiyorum ama yerinden sökemiyorum sizin traktörde bu sorunu nasıl çözmüşler onu merak ettim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Bizim de kuyruk mili kolu solda eski sahibi kendi yaptığı hostes koltugunu takmış kuyruk mili kolu koltuğa değiyor,tam açılmıyor kol açıkken koltuğa oturamıyorsun bide balya yaptığımiz için balatayı çabuk yer diye korkuyorum kolu kesmek istiyorum ama yerinden sökemiyorum sizin traktörde bu sorunu nasıl çözmüşler onu merak ettim.
Bizimkinde de sonradan takılmış olması lazım. Çünkü 5105M'deki orijinal koltuğun montaj parçaları bu kadar açıkta değildi.

Aşağıda göründüğü gibi kuyruk miline herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Eğer kapı kapali olursa, koltuğu açıp kapatmak biraz zorlaşıyor, kapınım demirine sürtüyor.

20220422_185938.jpg

• Beğen
Tepkiler: Adigee55
Bizimkinde de sonradan takılmış olması lazım. Çünkü 5105M'deki orijinal koltuğun montaj parçaları bu kadar açıkta değildi.

Aşağıda göründüğü gibi kuyruk miline herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Eğer kapı kapali olursa, koltuğu açıp kapatmak biraz zorlaşıyor, kapınım demirine sürtüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 69404
Sizin kol kısaymış belkide onlar zor açılır, bizim kol gereksiz şekilde uzun ya kolu kesecez yada tenteli modellerin kolu kısa ondan takacaz, hidroliğin debisini arttırıp azaltabildiğin alyan başlık olması lazım arka hidrolik beyinlerin orda ordan basıncını ayarlayabilirsin ilgilendiğin için teşekkür ederim.

• Muhteşem
Tepkiler: Akifİnanç68