KANOLA, ASPİR HAKKINDA...

Ynt: KANOLA, ASPİR HAKKINDA...

Şimdi şöyle biz karadeniz birliğe sözleşmeli ekim yapıyorduk birliğe üye olduğunuz zaman alım garantisi var zaten ayçiçeğinde öyle kanolada da öyledir sonuçta o da yağlık madde.Aynı zamanda yemlere de katılabiliyor bildiğim kadarıyla.Bizim burda bir kez deneyen olmuş kanolayı tablaya aparat takılmadan da biçilebiliyormuş galiba ama trakyalı arkadaşlar daha iyi bilirler.

kanola bir kış bitkisi olduğundan ayçiçek, mısır, kabak gibi yazlık ekimi yapılan ürüngere göre kazancı daha iyi bir
bitkidir ben dekara tarlasına göre 280 ile 350 kg verim alabiliyorum ayrıca kanola arpanın yetişebildiği her toprakta rahatlıkla ekilebilir, bu yılki fiyatı 1.2 tl lerde işlem gördü, devlet desteği kg da 40 kr tur.
biçim zamanını tam yapabilirseniz ve çiçeklenme döneminde koza açmaması için ilaç kullanırsanız
buğday tablolu biçer ilede biçim yapılabilir, eğer biçim geç kalırsa normal tablo biçiminde dökülme olur.
kanolanın en büyük 2 sorunu var 1. si ekim ayı başında ekildiğinden çimlenme için yeterli yağışın
düşmemesinde çıkış problemleri yaşıyoruz, 2. sorun gerçi bizim bölgemizde artık bu yok yani satılacak
fabrika ve tüccarın olması şart, kanolayı biraz rütübetli biçerseniz kesinlikle depolama olayı olmaz
tarladan satılması en iyisi..

partpol link=topic=52017.msg531269#msg531269 date=1328708133' Alıntı:
Hocam 200 dönüm çok ciddi bir yer, tavsiyem aspir olayını sıkı araştırman, ben senin yerinde olsam tarım il müdürlüğünü arayıp detaylı bilgi alırdım. Aşağıdaki linkte konu ile ilgili detaylı bilgide var.

Özetle şunu söyleyim aspir ekip yağı kendi değerlendiren çiftçi arkadaşlar kayseri bölgesindeler iç anadolunun bağrı, onlar başarıyorsa siz bu işi kopartırsınız.

http://www.aksehirtarim.gov.tr/Haber/Aspir/Aspir.htm
gardas bizim iklim öyle bir iklimki agustosda düsen kira koca koca agaclari bile kurutur. yani neyin ne zaman olacagini kestiremeyiz. halkda tembel olunca dededen kalma yöntemler disinda kimse bisey ögrenmemiste arastirmamista. özellikle bizim yildizeli arazisine göre türkiyeninn en az verim alan bölgesidir belki.. hem umursamazlik hem topragin durumu hemde iklim üstüste gelince kimse biseye yanasmamis...

satocan58 link=topic=52017.msg531393#msg531393 date=1328716599' Alıntı:
gardas bizim iklim öyle bir iklimki agustosda düsen kira koca koca agaclari bile kurutur. yani neyin ne zaman olacagini kestiremeyiz. halkda tembel olunca dededen kalma yöntemler disinda kimse bisey ögrenmemiste arastirmamista. özellikle bizim yildizeli arazisine göre türkiyeninn en az verim alan bölgesidir belki.. hem umursamazlik hem topragin durumu hemde iklim üstüste gelince kimse biseye yanasmamis...

Ben sıkıntı yaşayacağınızı zannnetmiyorum, bu konuyu araştırmış ekimini gerçekleştirmiş kişiler ile irtibat kurup durum hakkında önce onlarla tartış derim. Arazinde düşük çapta deneme parselide yapmanı tavsiye ederim. En güzel cevabı kendinde bulacaksın.

Ürünün pazarlanması konusunda sıkıntı varmış okuduğum kadarı ile tavsiyem yağı farklı maksatlar ile kendin kullanabileceğin şekilde organize etmen yönünde...

bartu link=topic=52017.msg531390#msg531390 date=1328716396' Alıntı:
kanola bir kış bitkisi olduğundan ayçiçek, mısır, kabak gibi yazlık ekimi yapılan ürüngere göre kazancı daha iyi bir
bitkidir ben dekara tarlasına göre 280 ile 350 kg verim alabiliyorum ayrıca kanola arpanın yetişebildiği her toprakta rahatlıkla ekilebilir, bu yılki fiyatı 1.2 tl lerde işlem gördü, devlet desteği kg da 40 kr tur.
biçim zamanını tam yapabilirseniz ve çiçeklenme döneminde koza açmaması için ilaç kullanırsanız
buğday tablolu biçer ilede biçim yapılabilir, eğer biçim geç kalırsa normal tablo biçiminde dökülme olur.
kanolanın en büyük 2 sorunu var 1. si ekim ayı başında ekildiğinden çimlenme için yeterli yağışın
düşmemesinde çıkış problemleri yaşıyoruz, 2. sorun gerçi bizim bölgemizde artık bu yok yani satılacak
fabrika ve tüccarın olması şart, kanolayı biraz rütübetli biçerseniz kesinlikle depolama olayı olmaz
tarladan satılması en iyisi..
kısmen merak ettiğim cevap tşkkrlr,aspir verimi ve fiyatı nasıl acaba...
Dqn link=topic=52017.msg531273#msg531273 date=1328708334' Alıntı:
Yozgat ' ta buğday 550 kuruş, Sivas ' ta 480 kuruş. Sivas ' ın esnafı tüccarı kadar cinfikir yok. O yüzden bu kanola işide olmayacak gibi :(
işte bende bunu demek istiyorum, burda buğdayı ucuza satmaktansa, kanolayı tıra yükler en yakın nerde alan varsa ona değerinde satarım..
deneme amaçlı azar,azar ekmek lazım...

5 MAZOT DESTEĞİ
Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman emvali 2,50
Hububat, Yem bit., Baklagiller, Yumru bit., Sebze, Meyve 3,75
Yağlı Tohumlu bitkiler ve Endüstri Bitkileri 6,00 ;)
6 GÜBRE DESTEĞİ
Peyzaj ve Süs bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman emvali 3,50
Hububat,Yem bit.,Baklagiller,Yumru bitkiler,Sebze,Meyve 4,75
Yağlı Tohumlu bitkiler ve Endüstri Bitkileri 6,00 ;)

FARK ÖDEMESİ DESTEKLERİ(krş/kg)
1 Yağlık Ayçiçeği 23
2 Soya Fasulyesi Sertifikalı 50
Sertifikasız 40
3 Kanola 40 ;)
4 Dane Mısır 4
5 Aspir 40 ;)
6 Zeytinyağı 50
7 Buğday 5
8 Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikale 4
9 Çeltik, Kuru Fasulye, Nohut, Mercimek 10
10 Kütlü Pamuk Dünya piyasalarındaki gelişmelere göre Bakanlıkça belirlenecektir.
.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
..........hesap ortada;hububatta mazot gübre desteği 8.5 --- kanola, aspirde 12........
..........tonaj desteği bğdy 5. arpa 4----kanola.aspirde 40.........
Bartu arkadaşın dediğine göre bizim kıraçta buğdaydan aldığımız verimle aynı (300 kg.)
ama fiyat farkı aşırı, 2 katından fazla. bizim bölgede o verimi alamasak dahi,daha kazançlı gözüküyor...
denemekte fayda var....

Ben de Sivas Hafik ilçesinde 2005 yılında aspir ektim. dinçer çeşidinden 2012 yılında kısmet olursa remzibey (dikenli) çeşidinden ekmek istiyorum. yeni bir ürün olduğu için bazı sıkıntılar oluyor. hasat dönemi buğdaydan sonraya denk geliyor. Ufak ekimlerde biçerdöver bulunamayacağı için hasadı zor. Soğuk preslerde yağı çıkarılıp SVO sistemlerle dizel araç ve traktörlerde yazları kullanılabilir diye düşünüyorum. Ancak önce ciddi miktarlarda üretip sonra bu işlere yönelmek lazım. Yapılabilirliği yüksek. 2012 yılında nadas alanlarında 100-200 dönüm aspir eksem sivas hafik ilçesinde bunu biçebilecek biçerdöver bulabilirmiyim. Sivasta biçerdöveri olan veya tanıdığı olan var mı?

hazirci81 link=topic=52017.msg561924#msg561924 date=1331647035' Alıntı:
Ben de Sivas Hafik ilçesinde 2005 yılında aspir ektim. dinçer çeşidinden 2012 yılında kısmet olursa remzibey (dikenli) çeşidinden ekmek istiyorum. yeni bir ürün olduğu için bazı sıkıntılar oluyor. hasat dönemi buğdaydan sonraya denk geliyor. Ufak ekimlerde biçerdöver bulunamayacağı için hasadı zor. Soğuk preslerde yağı çıkarılıp SVO sistemlerle dizel araç ve traktörlerde yazları kullanılabilir diye düşünüyorum. Ancak önce ciddi miktarlarda üretip sonra bu işlere yönelmek lazım. Yapılabilirliği yüksek. 2012 yılında nadas alanlarında 100-200 dönüm aspir eksem sivas hafik ilçesinde bunu biçebilecek biçerdöver bulabilirmiyim. Sivasta biçerdöveri olan veya tanıdığı olan var mı?
aspir normal biçer tablasıyla biçiliyor galiba,
aslında biçoğumuzun babası dedesi mutlaka ekmiştir aspir.
bizim yörede ' ' ızgın ' ' denir yağını çıkarıp kızartmada, yemekte kullanırlarmış.
zamanla unutulmuş, aslında çok sağlıklı, ekenomik bir ürün...
devlet desteğide olumlu, pazarlaması sıkıntı olabilir, yinede denemek lazım...
Ali SARAÇ link=topic=52017.msg561926#msg561926 date=1331647203' Alıntı:
ege bölgesinde bu kanolayı yeti$tiren hic kimse var mı forumda
genellikle trakya bölgesinde ekiyorlar galiba...

ByFreST0N link=topic=52017.msg531142#msg531142 date=1328698624' Alıntı:
Alım satım biçim sorunu olmasa bizde ekeriz hiç sorun değil :)
bizim buralarda ekilio bandırma da 400 450 kg kadar alınmakta yerını ıyı hazırlayıp kısa 4 5 yapraklı gırmesı lazımzarar gormemesı ıcın dekara 700 gr tavsıyem 450 gr larda sıkıntı oluyo bugdayı 1300 tl ye gelıo destekleme vs 20 kgdap 16 17 ure 20 kg 33 yada 26 nıtrat ıyı getrısı var

ali ceyhan koşar link=topic=52017.msg575562#msg575562 date=1333664094' Alıntı:
bizim buralarda ekilio bandırma da 400 450 kg kadar alınmakta yerını ıyı hazırlayıp kısa 4 5 yapraklı gırmesı lazımzarar gormemesı ıcın dekara 700 gr tavsıyem 450 gr larda sıkıntı oluyo bugdayı 1300 tl ye gelıo destekleme vs 20 kgdap 16 17 ure 20 kg 33 yada 26 nıtrat ıyı getrısı var
bereket. link=topic=52017.msg562173#msg562173 date=1331662577' Alıntı:
valla kardes normal bıcer tablası ılede bıcılıo ama hıc delık vs olmaması lazım tabla ve elevatorlerde bırde olgunlastıgı zaman hemen bıcmek lazım alt tane ler ustlerden once olmakta alt taneler tek tuk acılıp dokulmeye baslandıgı zaman hemen bıcılmesı lazım yoksa cok dokuluyo

aspir normal biçer tablasıyla biçiliyor galiba,
aslında biçoğumuzun babası dedesi mutlaka ekmiştir aspir.
bizim yörede ' ' ızgın ' ' denir yağını çıkarıp kızartmada, yemekte kullanırlarmış.
zamanla unutulmuş, aslında çok sağlıklı, ekenomik bir ürün...
devlet desteğide olumlu, pazarlaması sıkıntı olabilir, yinede denemek lazım...genellikle trakya bölgesinde ekiyorlar galiba...
Ali SARAÇ link=topic=52017.msg561926#msg561926 date=1331647203' Alıntı:
ege bölgesinde bu kanolayı yeti$tiren hic kimse var mı forumda
hazirci81 link=topic=52017.msg561924#msg561924 date=1331647035' Alıntı:

ali ceyhan koşar link=topic=52017.msg575562#msg575562 date=1333664094' Alıntı:
Hangi tohumu kullanıyorsunuz? Tohum iriliği ne kadar? 450 gr ' da ne gibi sıkıntılar gözlemlediniz?

çocukluğumda aspir ektik ve biçtik 1530 la. 15-20 gün aspir biçtiğimiz oldu ıspartada.ağustos da ıspartanın iklimi de serttir geceleri. 1985-90 arası vardı aspir vardı. sonra bir anda kimse ekmemeye başladı.sadece yağ çıkarmak için o kadar zahmete değmez diye. insanlar hazır yağ alıp kullanmaya başladılar. biçme zamanı ağustos ostasından eylül-ekime kadar olaibliyor. biçerken sadece rüzgarlık ayarını 1-2 derece düşürüyoruz o kadar. dekara buğdaya yakın kiloda çıkardı ama ticari olarak buğday kadar kazandırı mı bilemem.

Ali SARAÇ link=topic=52017.msg575574#msg575574 date=1333667472' Alıntı:
tohum hububat mibzeriylemi ekiliyo tohum kaç lirs ve nereye satıyosunuz bandırmada olan burdada olur iklim cok farklı değil bugdaya göre masrafı nasıl
genelde kuruda kalanlar vs kayıp oldugu ıcın yada tohumlar acıkta kaldıgı ıcın petrol marka en kalıtelı olarak bıld yerı cok ıyı hazırlamak gerek anız sapı gıbı etkenlerı mumkun old kadar parcalamak yok etmek kum gıbı yanı anlıycagınız ekılecek yer olması lazım

ali ceyhan koşar link=topic=52017.msg582005#msg582005 date=1334696455' Alıntı:
genelde kuruda kalanlar vs kayıp oldugu ıcın yada tohumlar acıkta kaldıgı ıcın petrol marka en kalıtelı olarak bıld yerı cok ıyı hazırlamak gerek anız sapı gıbı etkenlerı mumkun old kadar parcalamak yok etmek kum gıbı yanı anlıycagınız ekılecek yer olması lazım
ayhan sezer ısmınde yag fabrıkasıvar orası alıyo bızım buralarda satıs sıkıntısı olmadı hıc

kanolayı geçen yıl ilk kez ektik 70 dekar olarak.ortalama 357 kg verim aldık.tohum miktarı işi karışık eğer çıkış iyi olursa 370 gr fazla geldi geçen yıl çünkü sık olan yerle seyrek yerlerde verim aynı oldu bu yıl 320 gr civarı tohum attık.yeni çıkmaya başladı kanolalar .ben geçen yıl dönümünden işçilik hariç 350 tl kar elde ettim.dirne şoğuk olmasına rağmen (bulunduğumuz yer -18 lere düştü)kanola donmadı ama kışa çok güçlü girmesi lazım.bu yıl biraz şüpheli

EMINELCIN link=topic=52017.msg642621#msg642621 date=1351492884' Alıntı:
kanolayı geçen yıl ilk kez ektik 70 dekar olarak.ortalama 357 kg verim aldık.tohum miktarı işi karışık eğer çıkış iyi olursa 370 gr fazla geldi geçen yıl çünkü sık olan yerle seyrek yerlerde verim aynı oldu bu yıl 320 gr civarı tohum attık.yeni çıkmaya başladı kanolalar .ben geçen yıl dönümünden işçilik hariç 350 tl kar elde ettim.dirne şoğuk olmasına rağmen (bulunduğumuz yer -18 lere düştü)kanola donmadı ama kışa çok güçlü girmesi lazım.bu yıl biraz şüpheli
arpa buğdayla kıyaslanmaz verim. anladığım kadarıyla kar oranıda yüksek. bizim için tek sorun pazarlama. hiç alıcısı yok...