---''Kanola çıkışta 06. 10. 2015''---

Ynt: ---''Kanola çıkışta 06. 10. 2015''---

CropMasteR link=topic=85816.msg1026211#msg1026211 date=1444586443' Alıntı:
Selamın aleykum kanolacilar, nabusunuz bea :)
nabalım beyav, dışarıda için için yağmur kanolanın dar yaprak mücadelesini uyguladık, yarında hava açarsa kanolaları nasıl durdururuz diye düşünüyoruz.

BARTU link=topic=85816.msg1026259#msg1026259 date=1444596416' Alıntı:
nabalım beyav, dışarıda için için yağmur kanolanın dar yaprak mücadelesini uyguladık, yarında hava açarsa kanolaları nasıl durdururuz diye düşünüyoruz.

:D

O kadar mı büyüdüler beyav.

sebazios link=topic=85816.msg1026263#msg1026263 date=1444597107' Alıntı:
Aspir ilacı?

Hardal için mi?
hayır Aspir i kanola fazla büyümesin diye kullanıyoruz, yanılmıyorsam BASF ın fungusit ilacı
Hardal ilacını daha almadım DowAgro firması kanolada hardal için yani bir ilaç getirmiş yarın onu soracam, ziraatçımın elinde varsa alacağım hava açtıktan sonra kullanmayı düşünüyorum sınır boylarında aşırı hardal var...

BARTU link=topic=85816.msg1026264#msg1026264 date=1444597414' Alıntı:
hayır Aspir i kanola fazla büyümesin diye kullanıyoruz, yanılmıyorsam BASF ın fungusit ilacı
Hardal ilacını daha almadım DowAgro firması kanolada hardal için yani bir ilaç getirmiş yarın onu soracam, ziraatçımın elinde varsa alacağım hava açtıktan sonra kullanmayı düşünüyorum sınır boylarında aşırı hardal var...

Durdurmasan ne olur kanolayı?

sebazios link=topic=85816.msg1026265#msg1026265 date=1444597509' Alıntı:
aşırı büyüdünde kış sert geçer ise sorun olabilir, bu ilacı ben her yıl kullanıyorum kanolanın yaprağa dehilde köke gitmesini sağlıyor bu sayede kışa güçlü kök ve ana gövde yapısı ile giriyor bitki, çok soğuk kış şartlarınla karşılaşsa bile tamamaen kavrulan yaprakları çok çabuk gelişerek kanola kısa bir sürede toparlaya biliyor kendisini.

BARTU link=topic=85816.msg1026269#msg1026269 date=1444597865' Alıntı:
aşırı büyüdünde kış sert geçer ise sorun olabilir, bu ilacı ben her yıl kullanıyorum kanolanın yaprağa dehilde köke gitmesini sağlıyor bu sayede kışa güçlü kök ve ana gövde yapısı ile giriyor bitki, çok soğuk kış şartlarınla karşılaşsa bile tamamaen kavrulan yaprakları çok çabuk gelişerek kanola kısa bir sürede toparlaya biliyor kendisini.

Dün emin bi araştırma yollamış bana. Kök gelişimini %30 arttıran bir enzim. Gelişimi durdurmak yerine, bu tarz bir şey kullanılsa nasıl olur?

Keza kök gelişimi, vejitatif gelişim ile paralel seyrediyor. Üst aksamı durdurmak, bir nevi kökü de yavaşlatmaya neden olabilir.

sebazios link=topic=85816.msg1026272#msg1026272 date=1444598102' Alıntı:
Dün emin bi araştırma yollamış bana. Kök gelişimini %30 arttıran bir enzim. Gelişimi durdurmak yerine, bu tarz bir şey kullanılsa nasıl olur?

Keza kök gelişimi, vejitatif gelişim ile paralel seyrediyor. Üst aksamı durdurmak, bir nevi kökü de yavaşlatmaya neden olabilir.
olabilir, bu konularda fazla bilgi sahibi değilim ziraatçımın tavsiyesi üzerine bu ilacı kullanıyorum,
Geçen yılki kanolam çok kötü idi ekimde biraz problem yaşadım yer kaba kaldı vekim seyrek oldu birde hardalı önleyemedim buna rahmen 330 kg verim 43, 6 yağ oranı geldi çeşit Dekalp exkalubur du bu yılda aynı çeşit ektim 480 gr dekara tohum geldi şimdilik gidişat iyi hardal ve Aspir ilacı uygulamasından sonra 2 defa bor 2 defa koza açmaması için fungusit uygulaması ve intersit uygulamalarını yapacağım.

BARTU link=topic=85816.msg1026277#msg1026277 date=1444598604' Alıntı:
olabilir, bu konularda fazla bilgi sahibi değilim ziraatçımın tavsiyesi üzerine bu ilacı kullanıyorum,
Geçen yılki kanolam çok kötü idi ekimde biraz problem yaşadım yer kaba kaldı vekim seyrek oldu birde hardalı önleyemedim buna rahmen 330 kg verim 43, 6 yağ oranı geldi çeşit Dekalp exkalubur du bu yılda aynı çeşit ektim 480 gr dekara tohum geldi şimdilik gidişat iyi hardal ve Aspir ilacı uygulamasından sonra 2 defa bor 2 defa koza açmaması için fungusit uygulaması ve intersit uygulamalarını yapacağım.

Benim uygulamalar ise çok farklı olacak :)

Geçen yıl 6-7 tane farklı deneme yaptım. En yüksek verim, toprağın iri kesekli bıraktığım yerlerdendi. O kısımlar 400 ' ü buldu ama çıkış problemi yaşadığım alanlar ortalamayı çok düşürdü. 260 kg civarı ortalama geldi.

1-) Ben bu yıl tohum yatağını inceltmedim. Aşırı iri kesekli ve kaba bıraktım. Görsen buğday ekmezsin :)
2-) Ot ilacını biraz geçe bırakıcam. Sıklık güzel duruyor. Zamanlama iyi olursa tek ot ilacı ile kurtarılır.
3-) Şu an için hardal problemi sıfır gibi. Bir yer hariç tarlanın tamamını 25 cm ' den sürdüm. iyi de bir örtücü kullandım. Yüzeyde tek sap kalmadı. Hardal tohumları 25 cm ' den kolay kolay çıkamayacaklar gibi. çıkacaklarsa da, onlar çıkana kadar kanola ormana döner. Tek bi noktada hardal gözüme çarptı, yaz başı çizel şektiğim yere. Orada hardalları gömememişim.
4-) Taban gübresi atmadım. Forsfor gereksinimim yok gibiydi. Bu durum yabancı ot gelişimi de azalttı. Şimdi kanola kendine gelir gelmez 21 ' lik sülfat ile azot takviyesi yapacağım erken dönem.
5-) Gelişimi durdurma ile ilgili en küçük bi endişem (şu an için) yok. Geçen yıl gördüm. Gelişimi geride olan alanlar, soğuktan en çok zararı alan yerlerdi. Sapa kalkmadığı sürece yola devam :)
6-) Bor falan kullanamam. 3 ' lü karışım falan hikaye. Fungusit elbette kullanılır ama, yaprak gübresi olarak magnezyum sülfat potasyum nitaratı basıcam. Belki o zaman az bir miktar da bor.

Biraz marjinal takılalım bakalaım bu yıl. Nasıl olacak.

sebazios link=topic=85816.msg1026285#msg1026285 date=1444599419' Alıntı:
Benim uygulamalar ise çok farklı olacak :)

Geçen yıl 6-7 tane farklı deneme yaptım. En yüksek verim, toprağın iri kesekli bıraktığım yerlerdendi. O kısımlar 400 ' ü buldu ama çıkış problemi yaşadığım alanlar ortalamayı çok düşürdü. 260 kg civarı ortalama geldi.

1-) Ben bu yıl tohum yatağını inceltmedim. Aşırı iri kesekli ve kaba bıraktım. Görsen buğday ekmezsin :)
2-) Ot ilacını biraz geçe bırakıcam. Sıklık güzel duruyor. Zamanlama iyi olursa tek ot ilacı ile kurtarılır.
3-) Şu an için hardal problemi sıfır gibi. Bir yer hariç tarlanın tamamını 25 cm ' den sürdüm. iyi de bir örtücü kullandım. Yüzeyde tek sap kalmadı. Hardal tohumları 25 cm ' den kolay kolay çıkamayacaklar gibi. çıkacaklarsa da, onlar çıkana kadar kanola ormana döner. Tek bi noktada hardal gözüme çarptı, yaz başı çizel şektiğim yere. Orada hardalları gömememişim.
4-) Taban gübresi atmadım. Forsfor gereksinimim yok gibiydi. Bu durum yabancı ot gelişimi de azalttı. Şimdi kanola kendine gelir gelmez 21 ' lik sülfat ile azot takviyesi yapacağım erken dönem.
5-) Gelişimi durdurma ile ilgili en küçük bi endişem (şu an için) yok. Geçen yıl gördüm. Gelişimi geride olan alanlar, soğuktan en çok zararı alan yerlerdi. Sapa kalkmadığı sürece yola devam :)
6-) Bor falan kullanamam. 3 ' lü karışım falan hikaye. Fungusit elbette kullanılır ama, yaprak gübresi olarak magnezyum sülfat potasyum nitaratı basıcam. Belki o zaman az bir miktar da bor.

Biraz marjinal takılalım bakalaım bu yıl. Nasıl olacak.
farklı bir uygulama bor yerine yaprak gübreleri ile yağ oranlarını arttırabilir isen çok iyi, Fungusit olarak maliyeti düşük olan makinenin memelerini tıkamayan toz ilacı kullanıyorum koza açılması sorunu yaşamadım buyıl .
Tarla hazırlığında sürüm en iyisi bende bu yıl çizel ile hazırladım kezhek yoktu ekimde ama hardal özellikle sınır boylaınsa fazla.
Taban gübresi 20-20 kullandım sülfatı biraz geç kullanma5ı düşünüyorum,
Şimdilik tek korkum erken kozaya kalkması çünkü hava şartları çok iyi gidiyor eğer kışta senin tahminlerin gibi ılıman geçer ise problem yaşayabilirim.

BARTU link=topic=85816.msg1026292#msg1026292 date=1444600292' Alıntı:
farklı bir uygulama bor yerine yaprak gübreleri ile yağ oranlarını arttırabilir isen çok iyi, Fungusit olarak maliyeti düşük olan makinenin memelerini tıkamayan toz ilacı kullanıyorum koza açılması sorunu yaşamadım buyıl .
Tarla hazırlığında sürüm en iyisi bende bu yıl çizel ile hazırladım kezhek yoktu ekimde ama hardal özellikle sınır boylaınsa fazla.
Taban gübresi 20-20 kullandım sülfatı biraz geç kullanma5ı düşünüyorum,
Şimdilik tek korkum erken kozaya kalkması çünkü hava şartları çok iyi gidiyor eğer kışta senin tahminlerin gibi ılıman geçer ise problem yaşayabilirim.

Bırak gelişsin Abi. Sağlıklı erken gelişip de bunun için verim kaybı yaşamış kanola (en azından bizim bölge için) rastlamadım. Ha sapa kalkıma dönerse iş, o zaman sıkıntı büyük.

Mustafa Abi şunu bi izlemeni öneririm. Kanolayı yaratan adamlardan:

http://www.trakkulup.net/yag-bitkileri/yuksek-kanola-verimi-icin-stratejik-adimlar/

aslan26 link=topic=85816.msg1025400#msg1025400 date=1444196374' Alıntı:
Abi kanolayi 2006 yılında bizim köyde ve civar köylerde ekenler oldu kışın soğuktan ektilendi öyle olunca pek verimi olmadı,bir dahada kanola eken olmadı.
Rıdvan bizim köyde de 10-15 kişi ekti bir kişi biçti :)
Diğerleri pulluk.
Kahveye otursan hemen çay söylenir. Konu kanola desen. Hoop çay iptal arkadaş gidiyor derler.

ofas link=topic=85816.msg1026296#msg1026296 date=1444601465' Alıntı:
Rıdvan bizim köyde de 10-15 kişi ekti bir kişi biçti :)
Diğerleri pulluk.
Kahveye otursan hemen çay söylenir. Konu kanola desen. Hoop çay iptal arkadaş gidiyor derler.
Işte o zaman ekilenleri biz bictik sizin yan köyde ve gökdere köyünde ekilmişti adamlar biçmeden öve öve bitiremedi biçer girip verim belli olunca kimsede ses yok [emoji4] hasadınida gece saat 3 ten sabah 7 ye kadar yapıp bırakırdik yoksa biçer kanolayi çok döküyordu.

sebazios link=topic=85816.msg1026073#msg1026073 date=1444512790' Alıntı:
Benim biçlerci iyi çıktı :) yeşermen buğday yok.

Saka bir yana, gecen yıl ot ilacı atmaktan gına geldi. Özellikle dar yapraklilar tiksindirdi. Bu yıl daha geç aticam ilaçları. Sık olduğu için fazla ot barindirmayacaktir. zamanlamayı iyi ayarlarsak tek ilaçlama ile kurtarabiliriz gibi geliyor.

İkinci yağmurdan önce ektiğim bir yer vardı. Kabuk bağlamış ama bağlayana kadar bir miktar çıkış olmuş. Orası da olması gerekenden biraz daha seyrek oldu.

Bende bu yıl buğday yok. İcar ile işlediğim yerleri bıraktım. 170 dekar kadar kendi yerlerimiz var. Sadece onları işleyeceğim bu yıl. 130 dekar kadar kanola var iste.

Neden böyle yaptım?

1-) bu yil hükumet (kendilerince) çok yüksek bir fiyat açıkladı buğdaya. Önümüzdeki yil muhakkak bunun acısını çıkartacaklardir. Ofis dahi acilmayabilir.

2-) nispeten iyi fiyat dolayısı ile ekiliş de artacak. Arz artısı talebi, dolayısı ile özel sektör fiyatlarını da etkileyecektir.

3-) gecen yil yaşanan soğuklar, son yılların çok üzerindeydi. İstatistiki verilere bakınca bu yılın oldukça ılık geçmesi gerekiyor. Yani istatistikler şaşırmazsa, tabiri caiz ise bu yil tam bir kanola senesi olacak.

4-) ülkenin yağ açığı malum. Kullandığımızın 3 katını dışardan alıyoruz. Üstüne bu yil hem ayçiçeği, hem de kanolada ülke genelinde ciddi bir rekolte ve kalite kaybı yaşandı (yağ oranları yerlerdeydi). Mesela su an yazlık zeytine öyle bir talep var, akıllara zarar. İlk kez götürü zeytin satıldığına şahit oldum bu yil.

Hepsinden öte Euro yüksek. Yani dışardan ithal gelecekler de pahalıya gelecek ve ithalin bı esprisi kalmayacak. Sanayici el mahkum yerli üreticiye yönelecek.

Kısaca ortaya çıkan sonuc, önümüzdeki yila bu yag acigi ile girersek, yağlık bitkilere ciddi bi talep artısı olacak seneye. Hali ile fiyatlar yüz güldürecektir.

Çok pis analiz yaparım.

Büyük ölçüde katılıyorum abi :) ama döviz biraz daha artmadıkça dövizden kaynaklı bir artış olmaz fiyatlarda önümüzdeki sene. Ben buğday ekmedende duramiyorum napim fiyatı ne olursa olsun illa olcak :) Abi icar yapılcak gibi değil artık yaa ya isteyen ne istediğini bilmiyo ya da çiftçi bu fiyatı veriyosa ne çıkardığını bilmiyo :)

CropMasteR link=topic=85816.msg1026211#msg1026211 date=1444586443' Alıntı:
Selamın aleykum kanolacilar, nabusunuz bea :)

İyiyiz sen nabun Gürkan abi yoksun paylaşımlar nerde kaldı :) CropMasteR

Bu sene bakalım rekor kimde olacak hodri meydan 8) 8)

Malkara istikametinden gidince, Hayrabolu girişinde, kavşağın sag tarafında bi kanola gördüm bugün. Dilimi ısırdım. Rekor kesin onda. Su ana dek gördüğüm en iyi kanolaydi.

Beyler bu arada cins olarak ne tercih ettiniz?

Benim 123 dekar syngenta linus. 7 dekara da, gecen yıldan kalma Caravel vardı. Onu döşendim gitti.

sebazios link=topic=85816.msg1026265#msg1026265 date=1444597509' Alıntı:

Aspire aslında bitki gelişim duzenleyici yeşil aksamı baskılayıp köke kanolayı calustırır hem de fungusittir.yıllardır hiç merak etmediniz mi ayciceginde kimse bor atmaz hep yaglar aynı olur.kanolada öyle fuarda gördüm bu arada etiborun boru çok hesaplı arastırın derim