Kanola Yetiştiricilik Denemesi

Ynt: Kanola Ekim Hazırlıkları % Kubo ME9000 & 21 ayak Merdaneli Kültivatör

Kolay gelsin Yılmaz.Kanola için bir abimiz şunu demişti: Aynı soğan gibi bir bakmışın çok kazandırmış bir bakmışın zarar ettirmiş.
Bitki riskli, don olmadı mı korkma.Bitki kışa 4-5 yaprak girerse gerisini düşünme.Toprağı fazla yoran,bir bitki.Ayçiçeği gibi işçiliği,ilacı az olan bir bitki değil.
Ben kaç senedir niyetleniyorum sonra gözüm elvermiyor vazgeçiyorum.10 sene evel mi ne ekmiştik sonra ilaç bulamamıştık o zamanlar kıt ilaç sıkıntısı var sonrasında vazgeçip ayçiçeğine döndüydük.
Başarılı olursun umarım.Dediğin gibi kilo yaparsa desteğiyle birlikte tadından yenmez. :D

Kanola Ekim Hazırlıkları % Kubo ME9000 & 21 ayak Merdaneli Kültivatör

alper4u link=topic=77628.msg918977#msg918977 date=1410714904' Alıntı:
Kolay gelsin Yılmaz.Kanola için bir abimiz şunu demişti: Aynı soğan gibi bir bakmışın çok kazandırmış bir bakmışın zarar ettirmiş.
Bitki riskli, don olmadı mı korkma.Bitki kışa 4-5 yaprak girerse gerisini düşünme.Toprağı fazla yoran,bir bitki.Ayçiçeği gibi işçiliği,ilacı az olan bir bitki değil.
Ben kaç senedir niyetleniyorum sonra gözüm elvermiyor vazgeçiyorum.10 sene evel mi ne ekmiştik sonra ilaç bulamamıştık o zamanlar kıt ilaç sıkıntısı var sonrasında vazgeçip ayçiçeğine döndüydük.
Başarılı olursun umarım.Dediğin gibi kilo yaparsa desteğiyle birlikte tadından yenmez. :D

Alper iyi dileklerin için sağ olasın.

Dediklerine harfiyen katılıyorum. Seneye kanola ' nın bu yılki gibi kazançlı olmayacağının farkındayım (eken sayısındak artış ve uygun iklimin sağlayamayacağı gibi nedenlerle) Ayrıca hassas, bakım gerektiren, iyi işçilik isteyen bir bitki. Çevremde daha önce ekmemiş olan kim varsa 'ekme' diyor. Ekenler ise 'ek' diyor :) Bu durum bile çiftçilerin genelindeki ön yargıyı anlatmaya yeterli.

Aslında paylaştığım fotolardaki arazi için kanola, 'bir tecihten' öte 'zorunluluk'.

- korkunç domuz istilası altında. Günebakan hayal :)
- Yukarıdaki sebepten 15 yıldır hububat, son 7-8 yıldır mütemadiyen buğday ekiliyor. Tarla 100 dekar kadar. Tekrar hububat ekersem zarar edeceğime eminim. Geçen yıl eken Ağabeyimiz 40-50 kg üst gübre kullandı. 24 ton buğday aldı. (240kg/da verim) Tarla artık buğdaydan-hububattan tiksinmiş.
- Yukarıdaki iki sebepten icar fiyatı çok düşük geldi (44 tl/da)

Bu arazi için alternatifim yok özetle.

Artı önder çiftçi ile de bir tecrübem olsun istiyorum :)

Yılmaz.. hınzırlar/domuzlar kanolaya da dalar.. onlar için ha günebakan ha kanola..

tarlanın 4 köşesine 4 kangal bağla ne ekersen ek en iyisi:)

ufukk link=topic=77628.msg919025#msg919025 date=1410723755' Alıntı:
Kolay gelsin Yılmaz , detaycı adamsın , senin becereceğine ve başarılı olacağına gönülden inanıyorum.

Ufuk Abi bu iyi geldi.. Eksik olma.

UÖZKAN.77 link=topic=77628.msg919028#msg919028 date=1410724317' Alıntı:
Yılmaz.. hınzırlar/domuzlar kanolaya da dalar.. onlar için ha günebakan ha kanola..

Senin seçeneği denedik, köpek bağlı olduğu için fayda etmiyor. 5 metre ötesinde yemeye devam ediyor. Hem yılışık, hem cesur hayvan.

Bu arada domuz kanola ' ya zarar vermez abi. Net..

Kolay gelsin Yılmaz abi doğru bir işçilik yapmışsın sadece kombinelik iş kalmış. Bir mikser bir merdane aynı andada ekim bu iş tamamdır :) tabi bunlar ayrı ayrı olcak o başka mesele

dustero link=topic=77628.msg919038#msg919038 date=1410725493' Alıntı:
Kolay gelsin Yılmaz abi doğru bir işçilik yapmışsın sadece kombinelik iş kalmış. Bir mikser bir merdane aynı andada ekim bu iş tamamdır :) tabi bunlar ayrı ayrı olcak o başka mesele

Kubota çekse, isteyebilecek kadar yüzsüz olsam :D bir de amazone kombinesi olan bi kardeşimiz olsa, söylediğin işlemler tek seferde de olur ama kahretsin herşey aleyhimize.. :)

Taban gübresini toprak yüzeyine atmak hatta toprak yüzeyine atarak sonra karıştırmak hiçbir ürün için ideal bir uygulama değildir minder ile sıraya ve toprak altına atmak idealde çünkü taban gübresini taban gübresi yapan fosfor çok hareketsiz bir elementir ve toprakta çabucak bitkinin yararlananayacağı formda olan kalsiyum fosfora dönüşür bunu için bitki köküne olabildiğince yakınına yerleştirmek lazımdır + ekmeden önce dekara 3-4 kg saf kükürt verebilecek şekilde amonyum sülfat gübre verimesi iyi olur bitki toprakta kükürtü en iyi sülfat formunda alır 100 kg amonyum sülfatta 24 kg kükürt bulunur

Ooo abi erkencisin.Kolay gelsin.

UÖZKAN.77 link=topic=77628.msg919028#msg919028 date=1410724317' Alıntı:

Abi kanolayı hiçbir hayvan yemiyor,yiyemiyor. İlk ektiğimiz senelerde mahalle dibine ekmiştik. Çİngeneler gelip roka diye koparmışlar biraz,salatay falan koymuşlar. Hepsi zehirlenmiş,hastaneye falan gitmişler.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

cok ıyı gubre atmısın entec bız bı sene bu entecı atmıstık acaip farkı gorduk bunu bır kac sene kullan farkı gorursun entec cok kalıtelı gubre ital gubre

Kolay gelsin abi güzel paylaşım :) Yalnız aysan biraz ufak gelmiyo mu biz bu sene kavun yerlerini hazırlamak için ödünç aldık 32 veya 34ylü tarla sonlarında motorun önünü kaldırması dışında bir sorun çıkarmadı toprağı da un ufak edip oturttu ;)

Beklediğimiz yağmur gelmeyince saçmış olduğumuz gübreyi kültivatör ve diskharrow hardımı ile hafifçe örtme-karıştırmaya kararı verdik, uyguladık.

Doğal sonuç: Tarladan şimdi geldim:D

semih serdar okudan link=topic=77628.msg920172#msg920172 date=1411072863' Alıntı:
Taban gübresini toprak yüzeyine atmak hatta toprak yüzeyine atarak sonra karıştırmak hiçbir ürün için ideal bir uygulama değildir minder ile sıraya ve toprak altına atmak idealde çünkü taban gübresini taban gübresi yapan fosfor çok hareketsiz bir elementir ve toprakta çabucak bitkinin yararlananayacağı formda olan kalsiyum fosfora dönüşür bunu için bitki köküne olabildiğince yakınına yerleştirmek lazımdır + ekmeden önce dekara 3-4 kg saf kükürt verebilecek şekilde amonyum sülfat gübre verimesi iyi olur bitki toprakta kükürtü en iyi sülfat formunda alır 100 kg amonyum sülfatta 24 kg kükürt bulunur

Bilgiler için çok teşekkürler.

Lakin taban gübresini mibzer ile tohum yatağına vermek de 'ideal' bir uygulama değildir.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucunda varılan en ideal taban gübresi verilme şekli, tohumun birkaç santimetre (bu cm miktarı bitkiye göre değişir) sağ yada sol altına vermektir. Lakin mevcut hububat mibzerlerinde bu özelliklik olmadığından, istisnasız hepsi taban gübresini tohum yatağına, tohum ile yan yana bırakırlar.

Bu durum da tohumun yoğun azottan zarar görmesi, gübre ile tohumun yan yana olmasından dolayı tohum yatağında oluşan mikro ph yükselmesi, ekstra işçilik, ekstra maliyet ve ekstra zamana ihtiyaç duyulması, bitkinin tohum yatağına girer girmez hazır olarak bulmak istediği fosfor ve azotun çözülerek yarayışlı hale gelmesini beklemesi, gübreli mibzer fiyatlarının gübresizlerden pahalı olması, gübre gözünün mibzerin tohum potansiyelini düşürmesi, ekim esnasında gübre akış ve miktar kontrolleri yüzünden tohuma verilmesi gereken konsantrasyonun dağılması gibi birçok olumsuzluğu da beraberinde getirir.

Forumda bu konu uzun uzadıya tartışılmasına rağmen net bir sonuca varılamadı. Çünkü taban gübresini önceden saçıp karıştırmanın da mibzer ile vermenin de kendine has avantaj ve dez avantajları var.

Ben bu duruma çözüm olarak 2 yol buldum.

1-) Yavaş salınımlı granül gübre kullanmak.
2-) kullanılacak taban gübresinin %80 ' ini kova ile saçıp karıştırdıktan sonra kalan %20 ' yi mibzer ile tohum yatağına vermek.

Şu an 20 kg tabana saçıldı. 5 kg da ekim esnasında mibzer ile verilecek. Tohumun istediği fosfor hemen yanı başında olacak, ama tohumu yakmayacak miktarda.

Bu şekilde her iki yöntemi kullanmış ve ikisinin de zararlı etkilerinden bir nebze sıyrılmış oluruz.

Kükürt konusuna gelince gübrenin içerisinde %4 kükürt var. Ihtiyacın tamamını karşılamak için sülfat kullanılacak ama biraz daha zamanı var. Ayrıca tarlanın analizlerini bekliyorum. Kükürt çok ve müsait ise gereksiz masraf olmasın.

<<B.Özyurt>> link=topic=77628.msg920183#msg920183 date=1411075505' Alıntı:
Ooo abi erkencisin.Kolay gelsin.
Abi kanolayı hiçbir hayvan yemiyor,yiyemiyor. İlk ektiğimiz senelerde mahalle dibine ekmiştik. Çİngeneler gelip roka diye koparmışlar biraz,salatay falan koymuşlar. Hepsi zehirlenmiş,hastaneye falan gitmişler.

Sağ olasın Berk ' im.

Aslında çok erken değil be.. Eylül ' ün sonuna geldik.

zac link=topic=77628.msg920190#msg920190 date=1411078459' Alıntı:
cok ıyı gubre atmısın entec bız bı sene bu entecı atmıstık acaip farkı gorduk bunu bır kac sene kullan farkı gorursun entec cok kalıtelı gubre ital gubre

Sağ olasın. Daha sonucu görmedik, inşallah dediğin gibi olur. Şut anlık tek yorum yapabilirim, kokusu ve rengi hoşuma gitti. Kendine has bi kokusu/rengi var.

Bir de granül gübreyi saçmak çok zevkli. 540e ' de attım. 7.65 mermi gibi. Kuşa vursun düşürür. Tam açacaksın, 30 metre atar..

POYRAZLI TALHA link=topic=77628.msg920192#msg920192 date=1411079293' Alıntı:
Kolay gelsin abi güzel paylaşım :) Yalnız aysan biraz ufak gelmiyo mu biz bu sene kavun yerlerini hazırlamak için ödünç aldık 32 veya 34ylü tarla sonlarında motorun önünü kaldırması dışında bir sorun çıkarmadı toprağı da un ufak edip oturttu ;)

Talha çok ufak geliyorda başka çare yok.

UÖZKAN.77 link=topic=77628.msg920200#msg920200 date=1411104848' Alıntı:
bulunsa hayvan gübresi harika olur ama zor.. burda özellikle yonca ekilecek yerlere dönüme 2-3 römork çekerler..

Abi gübre buluruz da dekara 5 ton döksek 500 ton gübre. Ne yüklemesi, ne çekmesi, ne dağıtması biter :)

Bir de icar yer. Adam seneye 'vermiyorum' derse?

valla yine sentetik gübre atılacak olsa bile.. en iyi toprak hazırlığı hayvan gübresi atmak.. kirayı 3-5 sene olacak.. yalnız yükle çek dağıt epey iş ama değer mi değer..

Cevabını zevkle okudum ve de çok hoşuma gitti.bilgiler doğru gübreyle tohumun aynı yere düşmesi güre içindeki azottan dolayı toksite yapar ve çimlenecek tohum kaybına neden olur yalnız kanola çok yüzlek ekileceği için ekim öncesi mibzer ile sadece gübreyi 7cm derinliğinde bankta vermek daha doğru olur gibime geliyor ayrıca Ekim ' den itibaren toplamda saf olarak dekara ne kadar azot ve kültür atacağını merak ediyorum hürmetler

semih serdar okudan link=topic=77628.msg920516#msg920516 date=1411165802' Alıntı:
Cevabını zevkle okudum ve de çok hoşuma gitti.bilgiler doğru gübreyle tohumun aynı yere düşmesi güre içindeki azottan dolayı toksite yapar ve çimlenecek tohum kaybına neden olur yalnız kanola çok yüzlek ekileceği için ekim öncesi mibzer ile sadece gübreyi 7cm derinliğinde bankta vermek daha doğru olur gibime geliyor ayrıca Ekim ' den itibaren toplamda saf olarak dekara ne kadar azot ve kültür atacağını merak ediyorum hürmetler

Açıkçası sizin yazınız da benim çok hoşuma gitti :) Özellikle banda verme işlemi mibzer ile yapıldığında başarım en üst düzeye çıkacaktır, dağılım dengesi ve kayıplar yönünden de mükemmel olur ama imkanlar el vermiyor. Temel gider olan akaryakıtın pahalılığı elimizi ayağımız bağlıyor. Bu durum tüm çiftçileri: 'Toprağı en iyi nasıl işlerim'den çok 'en ucuz ve kolay nasıl işlerim' sorusuna itiyor.

Aslında fazla ayrıntıya girmedim. Oysa bu taban gübresinin kullanılması esnasında ufak çaplı bir deney de yaptım.

Kullanılacak (25 kg) toplam gübrenin %80 ' i (yani 20 kg) tabana saçıldı ve karıştırıldı. Ama nasıl?

Burda 3 farklı yöntem uyguladım.

1-) Gübre saçıldı. Tamamı disc-harrow vasıtası ile 5-7 cm sabit derinliğe gömüldü.

2-) Gübre saçıldı. Tamamı merdanali kültivatör vasıtası ile 0-5 cm ' ye homojen olarak dağıtıldı.

3-) Gübre saçıldı. Tamamı disc-harrow + kültivatör karışımı ile 0-10 cm ' ye homojen dağıtıldı.

Nasıl bir sonuç alınacak bende merak ediyorum.

Şu an saf element miktarlarını 350 kg verim hedefine göre planlıyorum. Kayıplar dahil 18-20 kg saf azot, 4-4.5 kg kükürt aklımdaki kaba taslak rakamlar.

Sizin bu işi biliyorsunuz gübrelemedeki oranlar ve bahsedilen teknik detaylar hepsi yerinde gerisi kanolada em önemli nokta olan çıkarmaya kalmış metrekarede en az50/60 bitki çıkışıyla ve 500/600 mm yağışlar hedefiniz tutar inşaallah