Kars ilinde tarım

Merhaba değerli üyeler
Ben Kars ilinde yasıyorum. Büyüklerimiz yıllar boyunca tarım ve hayvancılıkla uğrasan insanlar. Ancak burada bilinçsizce yapılıyor. Ben bana kalan bu arazileri iyi değerlendirip bilinçli bir sekilde tarım yapmak istiyorum. Alet ekipman traktör arazi vs hersey tamam. 250 dönüm ekilecek arazi 250 dönüm daha önceden hic pulluk değmemis arazi var. Buralarda ilkbaharda tarla sürülür arpa ya da yulaf tohumu atılır Baska birsey yapmadan biçim zamanı beklenir. Ben bu arazilerden en iyi sekilde nasıl verim alırım bilgilendirmenizi rica ediyorum. Siz değerli üyelerin yorumları benim için cok kıymetli. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Değerlendirme yapılırken arazinin kırac toprak oldugu ve Kars ilinin iklim sartları göz önünde bulunduralım lütfen.

Arazi dediğim para eden yerler değil abi iki ay önce adam dönümünü 500 den sattı burda. Ayrıca insanlar Baska ilde 100 dönüm yerden 50 ton arpa elde ediyor biz burda 100 dönüm yerden 15 ton arpa elde edersek kurban kesecez[emoji4]bilincli yapılmadıgından

Bizde en az 8-10.000 lira yerler, eğer suluysa kanal yanıysa kara toprak sa 20.000 e kadar çıkar. 2 yıl önce 60 dönüm yer ektim arpa, 40 ton çıktı, 1.000 balya da saman çıktı allaha şükür iyi bizim burda durumlar ama heryerin kârlı ürünü vardır. Susam ekersin, nohut ekersin, kimyon ekersin

Bizde en az 8-10.000 lira yerler, eğer suluysa kanal yanıysa kara toprak sa 20.000 e kadar çıkar. 2 yıl önce 60 dönüm yer ektim arpa, 40 ton çıktı, 1.000 balya da saman çıktı allaha şükür iyi bizim burda durumlar ama heryerin kârlı ürünü vardır. Susam ekersin, nohut ekersin, kimyon ekersin
Masallah. Allah daha fazlasını versin çiftçilik zor is Allah herkesin emeklerinin karsılıgını verir insallah. Abi yazmak yormayacaksa sayet 60 dönüm yere arpa ekiminden bicimine sürecleri bizlerle paylasır mısın?

250-300 kiloda bile eğer kapalı yeri varsa yine kâr edilir. 10 balya da saman çıkar şuan balyası en az 15 lira 150 lira saman parası. Buğday şuan 1.25 arpayı koyuncular besiciler 1.4 dan alıyor 1.5 a kadar da çıkar. Ürünü çuvallar kapalı yerine koyar, öyle çok büyük yere de gerek yok kışın çok daha yüksek fiyattan satar.
Buğday/arpa maliyeti de:
2 lt sürüm de yakar
1,5 lt kazayağında yaksın
1 lt tırmıkta
0,5 lt ekimde mibzerde mazot yaksın
2 lt de tarlaya git gel ilaçlamada yaksın
Toplam: 7 lt mazot (6,5 tl den)
: 45 tl
Tohumun çuvalı bu yıl 90 liraydı bizde 25 kilo atsan yarım çuval
:45 tl
20 kg 20-20-0 atsan çuvalı 100 tl den
:40 tl
10 kilo Üre : 25 tl
20 kilo nitrat: 25 tl
İki kere hardal bir kez yaban yulafı ot ilacı: 15 tl
Bir kez süne: 5 tl
Biçerci parası: 20 tl
10 balya bağlama parası: 20 tl
Toplam: 240 tl yapar

10 balya: 150 tl
300 kg buğday kışın 1.25 tl den: 375 tl
Mazot gübre desteklemesi: 19 tl
Toplam: 545 tl - 240 : 300 tl net kâr
Bu koşullarda bile alternatif üretebilirsen yine de kazanırsın. 100 dönüm den 30.000 tl kâr bırakır.

Bence sen bi katı gübre dağıtma römorkü bul sonra her tarlanı toprak yapısı gözeterek 3 4 ton hayvan gübresi at sonra bi pullukla sür nadasa bırak buğdayı ek gübre felan atayım dersen işin içinden çıkaman ince hesaplar yapmaya hiç gerek yok

250-300 kiloda bile eğer kapalı yeri varsa yine kâr edilir. 10 balya da saman çıkar şuan balyası en az 15 lira 150 lira saman parası. Buğday şuan 1.25 arpayı koyuncular besiciler 1.4 dan alıyor 1.5 a kadar da çıkar. Ürünü çuvallar kapalı yerine koyar, öyle çok büyük yere de gerek yok kışın çok daha yüksek fiyattan satar.
Buğday/arpa maliyeti de:
2 lt sürüm de yakar
1,5 lt kazayağında yaksın
1 lt tırmıkta
0,5 lt ekimde mibzerde mazot yaksın
2 lt de tarlaya git gel ilaçlamada yaksın
Toplam: 7 lt mazot (6,5 tl den)
: 45 tl
Tohumun çuvalı bu yıl 90 liraydı bizde 25 kilo atsan yarım çuval
:45 tl
20 kg 20-20-0 atsan çuvalı 100 tl den
:40 tl
10 kilo Üre : 25 tl
20 kilo nitrat: 25 tl
İki kere hardal bir kez yaban yulafı ot ilacı: 15 tl
Bir kez süne: 5 tl
Biçerci parası: 20 tl
10 balya bağlama parası: 20 tl
Toplam: 240 tl yapar

10 balya: 150 tl
300 kg buğday kışın 1.25 tl den: 375 tl
Mazot gübre desteklemesi: 19 tl
Toplam: 545 tl - 240 : 300 tl net kâr
Bu koşullarda bile alternatif üretebilirsen yine de kazanırsın. 100 dönüm den 30.000 tl kâr bırakır.
Biz bu söylediklerinin inan hepsine yabancıyız buralarda. Bu sehrin çiftcilik yapan insanının neredeyse tamamı sadece tarlayı sürer tohumu serpip bir kere tırmık yapar. Baska hic bir islem olmadan bicim zamanı beklerler

Biz bu söylediklerinin inan hepsine yabancıyız buralarda. Bu sehrin çiftcilik yapan insanının neredeyse tamamı sadece tarlayı sürer tohumu serpip bir kere tırmık yapar. Baska hic bir islem olmadan bicim zamanı beklerler

Nasıl ya ? Ot ilacı ilk çıkışta üre sonra 26 lık yada 33 lük nitrat? Yatma olmasın diye yapraktan potasyum? süne ilacı? Bunlar çok temel şeyler kardeşim bunları da mı yapmıyorsunuz? Direk tohumu sürdüğünğz yere mi atıyorsunuz ilaçlamadan gübre atmadan tarlayı ikilemeden üçlemeden merdane çekmeden ?

Nasıl ya ? Ot ilacı ilk çıkışta üre sonra 26 lık yada 33 lük nitrat? Yatma olmasın diye yapraktan potasyum? süne ilacı? Bunlar çok temel şeyler kardeşim bunları da mı yapmıyorsunuz? Direk tohumu sürdüğünğz yere mi atıyorsunuz ilaçlamadan gübre atmadan tarlayı ikilemeden üçlemeden merdane çekmeden ?
Abi bak Valla inandırıcı gelmiyor olabilir sana ama böyle. Biz zamanında cocuktuk sonra da okul falan vs derken kendimiz ilgilenmedik islerle. Simdi bize kaldı ben tarlaları değerlendirip severek uğrasmak istiyorum bu isle. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ama en azından buradaki insanların yaptıgı gibi olmadıgını biliyorum. Ben buraya üye olduktan sonra bircok konuda fikir sahibi oldum severek öğrenerek okudum konuları. Şimdi neden ben topraga sadece tohum atıp bırakayım bu yüzden buraya yazmakla da olsa baslamak istedim malum sezon yaklasıyor iyi sekilde değerlendirmek istiyorum. Herkes yapamazsın diyor ama alet ekipman cok sükür hemen hepsi var diyebilirim. Tek eksik bilgi ve tecrübe. Onu da sizler gibi değerli abilerimizden öğrenmeye calısıyorum

Abi bak Valla inandırıcı gelmiyor olabilir sana ama böyle. Biz zamanında cocuktuk sonra da okul falan vs derken kendimiz ilgilenmedik islerle. Simdi bize kaldı ben tarlaları değerlendirip severek uğrasmak istiyorum bu isle. Nasıl yapılacağını bilmiyorum ama en azından buradaki insanların yaptıgı gibi olmadıgını biliyorum. Ben buraya üye olduktan sonra bircok konuda fikir sahibi oldum severek öğrenerek okudum konuları. Şimdi neden ben topraga sadece tohum atıp bırakayım bu yüzden buraya yazmakla da olsa baslamak istedim malum sezon yaklasıyor iyi sekilde değerlendirmek istiyorum. Herkes yapamazsın diyor ama alet ekipman cok sükür hemen hepsi var diyebilirim. Tek eksik bilgi ve tecrübe. Onu da sizler gibi değerli abilerimizden öğrenmeye calısıyorum

Kardeşim bişey sorucam peki sizin orda ortalama verimler ne yani hiçbişey yapmadan aldıkları verimler neler

Kardeşim bişey sorucam peki sizin orda ortalama verimler ne yani hiçbişey yapmadan aldıkları verimler neler
Ben gecen sene isler bana kalınca {Nisan ayı} cok bi zamanım olmadıgı için mecburen burada süregelen sekilde Ekim yaptım. 200 dönüm yer ektim gectiğimiz sene arpa tamamı. Tarlayı pullukla sürdüm üstüne tohum attım tırmıkla düzelttim, iki üc hafta sonra merdane cektim hasat zamanını bekledim. 250 dönümden 40 ton arpa elde ettim yalnızca. Sapı iyiydi ama arpa olarak verim buralarda bu sekilde genelde gübre atan olursa ki gübreyi burda tohumla birlikte atarlar o zaman da 60 ton arpa elde ederse ne ala

Kardeşim madem taneyi bırak silaja biç en az 2-2,5 ton silaj verir dönümden bas çukura kendi hayvanına yedir sizin orda saman bizim yarı fiyatına hatta 3 te 1 ine ot ucuz arpa buğday ucuz . Düşünmüyormusun hayvancılık büyükbaş değil ama koyun

Kardeşim madem taneyi bırak silaja biç en az 2-2,5 ton silaj verir dönümden bas çukura kendi hayvanına yedir sizin orda saman bizim yarı fiyatına hatta 3 te 1 ine ot ucuz arpa buğday ucuz . Düşünmüyormusun hayvancılık büyükbaş değil ama koyun
Valla abi hayvancılık düsünüyorum aslında ama onun için sanırım biraz daha paramın olması gerekiyor [emoji4] hayvanın barınacağı ahır vs yapımı kolay değil. Birkac sene sonra belki ama su an hayvancılık için imkanım yok acıkcası