Katı gübre dağıtma makinası tavsiye

Arkadaşlar merhabalar.kimyasal gübrenin aşırı pahalı olması, yıllık olması,topraklarımızın organik madde ve verimlilik oranlarının düşüklüğü yeni arayışlar içine sokuyor hepimizi.
Eskiden beri tarlalarimiza kendi imkanlarımızla çektiğimiz katı gübreyi daha iyi şekilde dağıtma imkanları son zamanlarda teknoloji ve sanayinin gelismesiyle daha iyi konuma geldi.
Katı gübre dağıtma römorku kullanan tavsiyesi olanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
Arazimiz engebeli,hafif dağlık ve kurak.

Arkadaşlar merhabalar.kimyasal gübrenin aşırı pahalı olması, yıllık olması,topraklarımızın organik madde ve verimlilik oranlarının düşüklüğü yeni arayışlar içine sokuyor hepimizi.
Eskiden beri tarlalarimiza kendi imkanlarımızla çektiğimiz katı gübreyi daha iyi şekilde dağıtma imkanları son zamanlarda teknoloji ve sanayinin gelismesiyle daha iyi konuma geldi.
Katı gübre dağıtma römorku kullanan tavsiyesi olanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
Arazimiz engebeli,hafif dağlık ve kurak.
Çok yerinde bir karar vermişiniz kimyevi gübrenin pahalı olması tabiki sorun ama topraklarımızın organik madde yönünden çok fakir kalması daha büyük bir problem. Biz 2014 yılında hibeden yararlanıp 5 tonluk özyeşilyurt katı gübre serpme makinası aldık, aldıktan sonra kapasite olarak yetersiz geleceğini düşünüp makinayı kullanmadık, 10 tonluk makine ile takas etmek istedik ama fabrikanın gayri ciddi ve ticaretten uzak fırsatçı tavrını görünce vazgeçtik. Aynı zamanda çevremizdeki özyeşilyurt makinelerin sürekli arıza verdiğini en küçük taşta şanzıman dağıttığını, fabrikanın garanti konusunda sorun çıkardığını da gözlemledik. Geçen yaz Aksaraylı bi arkadaşın tavsiyesiyle (kendisi 3 farklı firmanın 5 makinesini kullandı ) oruç marka 10 tonluk makine aldık yaklaşık 600 ton gübre attık herhangi problem çıkarmadı. Sonuç olarak size uygun fiyatlı olması da önemli ama iyi araştırıp sağlam bir makina almanızı tavsiye ederim.

Sayın hydrbezirci bazı römork larda zincirli bazılarında helezon sistemi var gübreyi arkaya taşımak için,kimisinde birçok hidrolik hortumu var.arkadaki dagitma sistemi kimisinde sadece kimyevi gübre makinası daki gibi fırfırlı kimisi büyük kanatlı.
Benim istediğim 6_8 ton alan sadece şaft ile çalışan gübreyi stabil dağıtan bir makina.
Amacım Tarlalar uzak olduğu için 50-60 beygirlik tek çeker bir traktörle en az yakıtla tarlayi gubrelemek

Sayın hydrbezirci bazı römork larda zincirli bazılarında helezon sistemi var gübreyi arkaya taşımak için,kimisinde birçok hidrolik hortumu var.arkadaki dagitma sistemi kimisinde sadece kimyevi gübre makinası daki gibi fırfırlı kimisi büyük kanatlı.
Benim istediğim 6_8 ton alan sadece şaft ile çalışan gübreyi stabil dağıtan bir makina.
Amacım Tarlalar uzak olduğu için 50-60 beygirlik tek çeker bir traktörle en az yakıtla tarlayi gubrelemek
Taşıyıcı sistemde zincirli modellerin temizlik ve taş sıkışma durumlarında daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla sadece kuyruk mili ile çalışan model yok arka serpici fırfır kuyruk mili ile çalışır, götürücü zincir yada helezon hidromotor ile yani hidrolikle hareket alır. Ayrıca gübre atım miktarını ayarlayan yukarı aşağı hareket eden kapakta hidrolik ile çalışır. Gübrenizin içinde taş oluyorsa kanatlı modelleri önermem sık sık kanat kırar yada şanzıman dağıtır. Kapasite konusunda büyük her zaman avantajlıdır heleki tarlalarınız uzaksa ilk turda ne demek istediğimi anlarsınız.

• Beğen
Tepkiler: osmanli
2015 model 5tonluk özyeşilyurt kullanıyoruz, bu kullandığım 2. Makina ikiside özyeşilyurt. Mayıs ayında 2.el aldık üstünde birkaç tadilat gerektirdi sonrasında istediğimiz şekilde homojen gübreleme yapar hale geldi. Makinanın eksikleri yada dez avantajlarına gelir isek, dingil zayıf özellikle hayvan gübresini çok yüklediğimizde açma yapıyor, hidromotorun gücü yetersiz traktörün yada valfin basıncı düşük ise gübreyi geriye çekmiyor, üzerinde tadilat yapılmaz ise homojen gübreleme yapmıyor (pervanelerin yönü dıştan içeri döndüğü için gittiği yerlere çok kenarı az atıyor), kapasitesi yeterli değil ilave yapmak gerekiyor, en en büyük kötü yanı bir okbaşı takmış hareketli ileri geri yanaştırmada yada hendekten geçerken küt küt vuruyor. Fotoğraf olarak orijinal hali ve yapılanları eklemeye çalıştım daha ayrıntılı fotoğraf yada bilgi isterseniz mesaj atabilirsiniz IMG_20190322_143416.jpgIMG_20190320_172904.jpgIMG_20190322_144052.jpgIMG_20181008_105456.jpgScreenshot_20190330-192846.jpgScreenshot_20190330-193152.jpg

Bizde Akziraat 8 tonluk makina var, ilavesi ile birlikte 10-12 ton gübre alıyor. Zincirli sistem, gübreyi çok güzel homojen bir şekilde dağıtıyor. Bu arada hydrbezirci arkadaş haklı, biz de keşke 12'lik alsaydık diyoruz. Tarlalar ahırın dibinde değilse yol çok uğraştırıyor, tarlaya gidince de 2-3 dakika da dağıtıp geliyorsun zaten.

Sayın ibo71 haklısınız makina fiyatları uçuk.ancak sadece ilk demirbaş gideri yüksek.gubreyede para vermeyecen zaten.heryil 10 dönüm gubrelesen bile sonrasında aynı tarlayi 4-5 yıl gübrelemesen bile verimi güzel oluyor.kimyevi gübre bir, pahalı.
İki, yıllık.
Bu yıl taban gübresi atamadık.
Geçen yıl 15 bin tl lik taban+üst gübre atmistik.
Eğer hesaplamam doğruysa 5 yılda hem makina kendini amorti ediyor.
Hemde topraklarımız kendine geliyor.

• Beğen
Tepkiler: fatihs60
Hayvan gübresini tarlaya götürüp damperi kaldırıp oyle yere döktük,sonra kürekle dagitmistik. Dökülen yerle dökülmeyen yer farkı.Ekli dosyayı görüntüle 36575Ekli dosyayı görüntüle 36576Ekli dosyayı görüntüle 36577Ekli dosyayı görüntüle 36578Ekli dosyayı görüntüle 36579
Çiftlik gübresi başka birşey bizim 15 sene önce koyun gübresi attığımız tarlanın toprak yapısı da ekinide başka olur. Bir ay önce pancar ekeceğim için toprak analizi yaptırdım organik madde oranı iyi durumdaymış

• Beğen
Tepkiler: osmanli
bu makinenin köyde 3-4 kişi birleşerek alınması gerekir ama hani köylerde öyle birlik nerede senede 1 gün bilemedin 2 gün kullanılacak bir alet.
Sayın ibo71 haklısınız. Ve mantıklı olanida bu şekilde olması. Hatta köy adına alınıp kullanılması daha ekonomik olur.
Ama diğer taraftan kimi vatandaş kırıyor yaptirmiyor, kimisi sahipleniyor evinin önüne çekiyor.müsterek kullanımlarda böyle sıkıntılar oluyor.

2015 model 5tonluk özyeşilyurt kullanıyoruz, bu kullandığım 2. Makina ikiside özyeşilyurt. Mayıs ayında 2.el aldık üstünde birkaç tadilat gerektirdi sonrasında istediğimiz şekilde homojen gübreleme yapar hale geldi. Makinanın eksikleri yada dez avantajlarına gelir isek, dingil zayıf özellikle hayvan gübresini çok yüklediğimizde açma yapıyor, hidromotorun gücü yetersiz traktörün yada valfin basıncı düşük ise gübreyi geriye çekmiyor, üzerinde tadilat yapılmaz ise homojen gübreleme yapmıyor (pervanelerin yönü dıştan içeri döndüğü için gittiği yerlere çok kenarı az atıyor), kapasitesi yeterli değil ilave yapmak gerekiyor, en en büyük kötü yanı bir okbaşı takmış hareketli ileri geri yanaştırmada yada hendekten geçerken küt küt vuruyor. Fotoğraf olarak orijinal hali ve yapılanları eklemeye çalıştım daha ayrıntılı fotoğraf yada bilgi isterseniz mesaj atabilirsinizEkli dosyayı görüntüle 36558Ekli dosyayı görüntüle 36559Ekli dosyayı görüntüle 36560Ekli dosyayı görüntüle 36561Ekli dosyayı görüntüle 36562Ekli dosyayı görüntüle 36563
bende de aynı römorktan var yaptığınız işlemi yapmayı düşündüm ama ne kdr düzgün olur bilemedim detaylı foto atabilirmisiniz

bende de aynı römorktan var yaptığınız işlemi yapmayı düşündüm ama ne kdr düzgün olur bilemedim detaylı foto atabilirmisiniz
Tadilat sonrası çok daha homojen bir gübreleme yapmaya başladı ve daha deniş alanı gübreliyor. İnstagram @guroglumert hesabından yazarsanız ayrıntılı fotoğraf atabilirim.

Çok yerinde bir karar vermişiniz kimyevi gübrenin pahalı olması tabiki sorun ama topraklarımızın organik madde yönünden çok fakir kalması daha büyük bir problem. Biz 2014 yılında hibeden yararlanıp 5 tonluk özyeşilyurt katı gübre serpme makinası aldık, aldıktan sonra kapasite olarak yetersiz geleceğini düşünüp makinayı kullanmadık, 10 tonluk makine ile takas etmek istedik ama fabrikanın gayri ciddi ve ticaretten uzak fırsatçı tavrını görünce vazgeçtik. Aynı zamanda çevremizdeki özyeşilyurt makinelerin sürekli arıza verdiğini en küçük taşta şanzıman dağıttığını, fabrikanın garanti konusunda sorun çıkardığını da gözlemledik. Geçen yaz Aksaraylı bi arkadaşın tavsiyesiyle (kendisi 3 farklı firmanın 5 makinesini kullandı ) oruç marka 10 tonluk makine aldık yaklaşık 600 ton gübre attık herhangi problem çıkarmadı. Sonuç olarak size uygun fiyatlı olması da önemli ama iyi araştırıp sağlam bir makina almanızı tavsiye ederim.
Ciftceker 65 bg traktore kac tonluk takılması uygundur