Kavun tohumu

Biz yıllarca kendi ürettiğimiz ürünlerden aldık tohumu ve tarlamıza aldığımız tohumları ektik hiçbir sıkıntı çıkarmadı ama şu an ki hibrit tohumu ek yetiştir içindeki tohumu alıp tekrar tarlana ekemezsin bunu kavundada aycekirdegindede yaşadık yani hibrit ekerseniz her yıl tohum almanız gerekli eski yerel tohumlarımız da ise ürettiğin üründen tohumluk bırakabilirsiniz

Mimzer ile direk ekecem.Fide çok maliyetli.yetiştirmesi tarlaya ekimi maliyet ve zahmet.Karar veremediğim nokta ise standart tohummu hibritmi?Standart tohum ucuz ama ya çıkmazsa.
Yanlış anlama ama mibzerler kavun ekeni ilk defa duyyom senelerdir kavun ekeriz biz ilk viyolde yetiştiriz kuvun dikimi 1.5×1 dikilir onu nasil ayarlıycaksiniz

Yanlış anlama ama mibzerler kavun ekeni ilk defa duyyom senelerdir kavun ekeriz biz ilk viyolde yetiştiriz kuvun dikimi 1.5×1 dikilir onu nasil ayarlıycaksiniz
Neden yanlış anlayayım sıkıntı yok.
Karpuz ekiliyor kavun neden ekilmesin.Kendimin mibzeri yok anladığım bir işte değil.Ekim yapan arkadaşın mibzerinde aparat varmış ona ektirecem.her türlü tohumu ekiyor.Barbunya,bezelye,bamya,ıspanak,börülce bu zamana kadar ektiklerimiz.Mibzer alıp uğraşmaktansa dekara 20 tl ye ektiriyorum.
Hepi topu ektiğim yer 40 dönüm

Neden yanlış anlayayım sıkıntı yok.
Karpuz ekiliyor kavun neden ekilmesin.Kendimin mibzeri yok anladığım bir işte değil.Ekim yapan arkadaşın mibzerinde aparat varmış ona ektirecem.her türlü tohumu ekiyor.Barbunya,bezelye,bamya,ıspanak,börülce bu zamana kadar ektiklerimiz.Mibzer alıp uğraşmaktansa dekara 20 tl ye ektiriyorum.
Hepi topu ektiğim yer 40 dönüm
Sizin kavunlar susuz ozaman
Bende mibzerle ekim yaparim ama arpa bugday dönüm 12 tl ye ektim gecen sene 20 lira biraz fazla birde havalı makine ile daha az zamanda iş yapar

Sizin kavunlar susuz ozaman
Bende mibzerle ekim yaparim ama arpa bugday dönüm 12 tl ye ektim gecen sene 20 lira biraz fazla birde havalı makine ile daha az zamanda iş yapar
Sulamayı düşünüyorum dediğim gibi ilk defa tohumdan kavun ekecez.fide maliyetleri çok yüksek.1 fide 80-90 kuruş.İşçilik çok yüksek yövmiyeler 80 tl olmuş.
Fide ekipte ucuz tohuma kaçmakta olmaz.
Mibzer ile ekip ucuz tohum atacağım.çiftçinin hali ortada risk çok fazla.Bu hesapla maliyet %80 azalıyor tabi verimde ona göre.

Sulamayı düşünüyorum dediğim gibi ilk defa tohumdan kavun ekecez.fide maliyetleri çok yüksek.1 fide 80-90 kuruş.İşçilik çok yüksek yövmiyeler 80 tl olmuş.
Fide ekipte ucuz tohuma kaçmakta olmaz.
Mibzer ile ekip ucuz tohum atacağım.çiftçinin hali ortada risk çok fazla.Bu hesapla maliyet %80 azalıyor tabi verimde ona göre.
Bence hibrit tohum ekin verim ve kaliteniz ona göre artar.Sonuçta ticari yetiştiricilik yapıyorsunuz.Biraz sık ekip çapalama ile seyreltme düşünülebilir.Ayrıca tohumdan tarlaya ekmek fide dikiminden daha dayanıklı bitkilerin oluşmasını sağlar.

Bizim buralarda havalıyla karpuz kavun ekenler oluyo yetiştirip satıyolardaama hibrit tohumu ekemezsiniz o riske girilmez.hibrit tohuma para dayanmaz makinayla ekimde makinanın gözlerini doldurmak çok maliyetli olur.1000 tane hibrit karpuz kavun tohumu 400 500 tl di geçen sene

O kadar pahalı değil geçen yıl 25 dönüm ektim 800 liralık tohum yetti karpuz için