Kayseri, Türkiye Tarımının Lideri Olarak Yükseliyor

Screenshot_6.png

Kayseri, Tarımsal Üretimde Türkiye'nin Zirvesine Yükseldi


Kayseri, tarım ve hayvancılığın merkezi olma hedefi doğrultusunda üretimde önemli başarılar elde etti. Türkiye'de en çok üretimi yapılan tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde ilk ondaki ürün sayısını 18'e çıkaran Kayseri, 3 ürün üretiminde de Türkiye birincisi oldu. Bu başarılar, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlar ve tarım sektörüne sağlanan desteklerle mümkün hale geldi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ın liderliğinde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sivil Toplum Kuruluşları iş birliğiyle sürdürülen çalışmalar, Kayseri'yi tarım ve hayvancılığın merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. 2023 TÜİK resmi üretim rakamları kapsamında Kayseri, ayçiçeği, çavdar ve aspir üretiminde Türkiye birincisi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, patates, kabak çekirdeği ve kimyon üretiminde ikinci sırayı elde etti.


Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın yaklaşık 5 yılda gerçekleştirdiği 500 milyon TL'lik yatırım, kentteki tarım ve hayvancılığı güçlendirdi. Bu dönemde 46 milyon TL'yi aşan bir maliyetle çiftçilere 4 milyon 112 bin kilogram tohum dağıtıldı. Ayrıca, 3 bin 440 adet arılı kovan ve 11 adet traktör destek sağlandı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri'nin tarım kenti haline gelmesinde çiftçilerle iş birliği yapmanın önemine vurgu yaparak, "Kayseri olarak tarım ve hayvancılıkta elde ettiğimiz bu başarılar, birlik ve dayanışma içinde gerçekleşti. Kentimiz, Türkiye'nin tarımsal üretimdeki zirvesine çıkmaya devam edecek." dedi.


Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tarım sektörüne sağladığı desteklerle çiftçilerin yanında olmaya devam ederek bölgenin tarımsal potansiyelini artırmayı hedefliyor.
 

Benzer Konular