KELES'TE KİRAZ VE ÇİLEĞİ DOLU VURDU

Katılım
18.02.2011
Mesajlar
5,888
Konum
sivas


Bursa ' nın Keles ilçesinde son günlerde etkili olan aşırı yağışlar, çiftçiyi zor durumda bıraktı. Özellikle yağışların dolu biçiminde olması çilek ve kiraz diyarı olan dağ yöresinde çiftçiyi zarara uğrattı.

Geçimini tarımdan sağlayan ve başka geliri olmayan üreticiler iklim şartlarından etkilenen ürünlerle zor durumda kaldı. Son gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Keles Ziraat Odası Başkanı Mehmet Teke de üzüntüsünü dile getirerek şunları ifade etti: ' Bu sene çiftçimizi üründen umduğunu bulamayacak gibi gözüküyor. Yüzde 70 oranında mahsulde kayıp sözkonusu. Daha önceden ürünlerin sigortalanması konusunda çiftçimizi uyarmıştık. Nisan yağmurları Mayıs ayına denk gelince büyümeye başlayan kiraz ve çilekte büyük hasar meydana geldi. Zaten borçlu olan çiftçimiz daha da zor duruma düşecek. Özellikle sigorta yaptıramayan çiftçimizi zor günler bekliyor. 2 bin 500 çiftçimiz için çözüm yolları bulmaya çalışacağız. ' dedi.

Dağ ilçelerinin diğer köylerini de vuran aşırı yağışlar nedeniyle bu yılı kapattıklarını belirten sigortalı çiftçiler ise sigorta şirketleri vasıtasıyla zararı hesaplamanın peşine düştü.
CİHANyazık olmuş insanların geçim umudu
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt