KENDİ HUMİK ASİTİMİ YAPTIM

Bu hafta ikinci parti humik asitimi ürettim.Önce 50 lt su-2.75 kg KOH-20 kg Leo şablonunu uyguladım ama dipte tortunun daha fazla olduğunu farkettim.
Kendi şablonuma dönerek gerekli ilaveleri yaptım yani 50 lt su-2.85 kg KOH-18 kg Leo ya karşılık gelen 140 lt su-8 kg KOH-50 kg Leo ölçüsünü uyguladım.Tortu birinci partideki kadar oldu.
Deneysel olarak; kalan tortuları su ve KOH ile tekrar eritmeye çalışacağım .Tortu miktarı leo nun kalitesine de bağlı.Ne kadar az olursa o kadar iyi.Benim ölçülerim kullandığım markayla ilgili.KOH ve su eklenmesiyle tortu çok azalırsa KOH miktarını (temel ölçü için) artıracağım.Kürek ve karıştırıcı üzerindeki İki haftalık kurumuş ürünlerin yıkamayla hemen ve tamamen erimeside olumlu bir göstergeydi.
KOH i suda eritince pH 13 civarı idi (1.resim). Hazırlanmış solusyonun pH sı ise belli olacak gibi değildi (2.resim) ,tankta sulandırınca bakmak gerekir.
Bidonlara doldurma ve depolama (diğer resimler).Toplam 280 lt HA + 20-25 lt tortulu karışım.
elinıze saglık hocam ben 100 lt suya 2.5 koh ve 25 kg leonardıt kullandım bnde de dipte çökelme oldu ve 80-82 lt sıvı humık asıt elde ettım sızın karısım degerleri farklı galıba

elinıze saglık hocam ben 100 lt suya 2.5 koh ve 25 kg leonardıt kullandım bnde de dipte çökelme oldu ve 80-82 lt sıvı humık asıt elde ettım sızın karısım degerleri farklı galıba
Benim buluşum değil,yazdığım gibi çeşitli karışım oranlarını karşılaştıran bir bilimsel makalenin uygun gördüğü sonuç.Ben sadece biraz modifiye ettim.Tortulu karışımı maksimum eriticek KOH miktarını bulabilirsem biraz daha modifiye ederek '' kendi ölçüm''ü bulmaya çalışacağım.Tortu erimezse önceki şablonumla devam ederim (140 su-8 KOH-50 Leo).

Son düzenleme:
Benim buluşum değil,yazdığım gibi çeşitli karışım oranlarını karşılaştıran bir bilimsel maklenin uygun gördüğü sonuç.Ben sadece biraz modifiye ettim.Tortulu karışımı maksimum eriticek KOH miktarını bulabilirsem biraz daha modifiye ederek kendi ''ölçü''mü bulmaya çalışacağım.Tortu erimezse önceki şablonumla devam ederim
bulusunuz demedım hocam :)
Bnde yapmadan önce hümık asıt ile ilğili tez çalışmalarına dahi baktım ama bu sekilde oran bulamadım
Sizin baktıgınız makalelrin linki varsa paylaşır mısınız bnde okumak isterim.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.