KENDİ HUMİK ASİTİMİ YAPTIM

8 kg KOH sizin ph i çok ama çok yüksekltir üstad bı ph metre ile ölçun derim ben 12 litre 66 derece suya 2,5 kg gubretas leolife leonardit 140 Gr KOH kullandım 10 da bir oranında deneme amaçlı benim ph 11 geldi ph metre ile ölçümde siz 8kg KOH 25 kg leonardit kullandiysaniz eğer 100 yada 120 litre suda bunun ph i yüksek olur yada benim yeni ph metre bozuk demektir yazdığınızida yanlış okumuş yada anlamış olabilirim
Doğru okumuşsun bana da 8 kg potasyum çok fazla geldi

8 kg potasyum çok fazla değil mi karışım formülünü nerden aldın acaba

Karışım formülünü bu konuda çok araştırma yapan bir arkadaşımızın yazısından aldım.Leonun en mükemmel çözünmesi için suyun pH ının 13 civarında tutulması gerektiğini,1 Lt su için 55 gram KOH kullanılması gerektiğini belirtip 50 Lt su-2.75 kg KOH-20 kg Leonardit formülü önermiş ve bunu da bir çok seceneği karşılaştıran bilimsel makalenin sonucundan almış.
Ben 140 lt su için 8 kg KOH attım, 56 kg Leonardit yerine 50 kg kullandım.Leom kuvvetli (kaliteli) dolayısıyla KOH belki 300 gr fazla oldu,çözülmedik leo kalmasın dedik.
Pekmez gibide oldu.Bugün 50 kg daha Leo sipariş ettim,hafta sonu 150 lt daha yapacağım.pH meter ıda KOH aldığım yer verecek.Hem eskilere hem yenisine bakarım.
Karışım oranıma Kimya müh uygun dedi.İnce elemeye gerek yok çünkü bakanlık denetimine tabi ,içeriği garanti edilmiş ticari üretim yapmıyoruz.Sıvı çok alkali olsa ne olur, 600 lt ilaçlama tankının içindeki suya dökülecek.alkali pH mı kalır?Karışımda fazla KOH kalırsa fazladan 15-20 lira gereksiz harcanmış olur o da tarlaya gübre olur. Horoza sormuşlar:tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar;horoz ''ben öyle felsefi işlerle uğraşamam,ben Türk askeri gibiyim.......''demiş.

Son düzenleme:
Evet arkadaşlar Allah'ın izniyle humik asit yapımından da geri kalmadık,ne olacaksa :)
Malzemeler:
-İnternetten aldığım motorlu karıştırıcı
-Elli kg (2 paket) Agrohum marka Leonardit
-Kimyasal toptancısından aldığım 25 kg potasyum hidroksit
-200 lt metal varil (kapak kısmını spiralle açıp,pürtüklü yerlerini çekiçle yassılttım)
-Isıtıcı olarak üçlü setüstü ocak
Yapım: Plastik varillere güneş ısıtıcıdan 70 derece civarında su alıp garaja getirdim.Önce 70 lt sıcak su koyup 8 kg KOH i kürek ,sonra karıştırıcı yardımıyla karıştırdım.Sonra 70 lt daha su koyup içine leonarditi döküp erittim.5-6 saat boyunca aralıklı olarak altından iki göz ocağı yakarak sıcaklığı düşürmedim.Kürek ve karıştırıcı ile saat başı 3-5 dk karıştırdım.Ertesi sabah alttaki 6-7 cm lik tortunun üstünde kalan sıvıyı, kullanılmış ama iyice yıkadığım 20 lt lik boş plastik bidonlara koydum.10 lt kadar tortuyu ayrı yere koydum.Toplam 150 lt yoğun kıvamlı güzel bir karışım elde ettim.
Son resim bonus: Makineden çıkan bir günlük silver ve gold Brakel civcivlerim.
Merhaba. İşlem sonunda elde ettiğiniz üründe pH değeri nedir

Karışım formülünü bu konuda çok araştırma yapan bir arkadaşımızın yazısından aldım.Leonun en mükemmel çözünmesi için suyun pH ının 13 civarında tutulması gerektiğini,1 Lt su için 55 gram KOH kullanılması gerektiğini belirtip 50 Lt su-2.75 kgKOH-20 kg Leonardit formülü önermiş ve bunu da bilimsel makalelerden almış.
Ben 140 lt su için 8 kg attım, 60 kg Leonardit yerine 50 kg kullandım.Leo kuvvetli (kaliteli) dolayısıyla KOH belki 300 gr fazla oldu,çözülmedik leo kalmasın dedik.
Pekmez gibide oldu.Bugün 50 kg daha Leo sipariş ettim,hafta sonu 150 lt daha yapacağım.pH meter ıda KOH aldığım yer verecek.Hem eskilere hem yenisine bakarım.
Karışım oranıma Kimya müh uygun dedi.İnce elemeye gerek yok çünkü bakanlık denetimine tabi ,içeriği garanti edilmiş ticari üretim yapmıyoruz.Sıvı çok alkali olsa ne olur, 600 lt ilaçlama tankının içindeki suya dökülecek.alkali pH mı kalır?Karışımda fazla KOH kalırsa fazladan 15-20 lira gereksiz harcanmış olur o da tarlaya gübre olur. Horoza sormuşlar:tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar;horoz ''ben öyle felsefi işlerle uğraşamam,ben Türk askeri gibiyim.....''demiş.
Ben yinede mantiginiza akıl yatiramadim atladiginiz çok ince bir püf noktası var üstad ben ilaç makinesini evden çeşme suyu şebeke suyu ne dersen de dolduruyorum bazı çiftçi dostlarımız da kuyudan dolduruyor 13 phli bir cozentiyi dekara 2 litre koysak 600 litre ilaç pomparsinda 20 litre dekar su harcasak 60 litre 13 ph li çözelti gelecek peki koyduğumuz kalan 540 litre su sebeke suyu yada kuyu suyu 8-10 ph li olsa ne atarız tarlaya bı iki yılda bişey olmazsa uzun ömürde tarlanın phni tavana çıkarırız size şu konuda sonuna kadar hak veriyor ve katılıyorum leonarditi çozen potasyum hidroksittir ve ne kadar çok kullanılırsa o kadar da verimli çözelti çıkar burda dogruyuz kesinlikle ama tarlaya verilmesi açısından ph çok önemli etken bı kaç yıl değil ömürlük bir çözelti ile uzun vadede toprağa destek olmalıyız yaptığınız iş kısa vadede faydalı uzun vadede ise bitirici geri dönülmez sonuçlar verebilir bu yüzden her araştırmayı uygulamayı her bir deneyen arkadaşımız abimiz kardeşimiz ve okulunu okumuş mühendisleri dinleyip yorumlayıp en güzelini yapabilmeliyiz

• Beğen
Tepkiler: filizma
Merhaba. İşlem sonunda elde ettiğiniz üründe pH değeri nedir
Merhaba.Turnusol kağıdım ya da pHmeter ım olmadığından bakamadım.Edinebilirsem bu hafta bakacağım.
Ben yinede mantiginiza akıl yatiramadim atladiginiz çok ince bir püf noktası var üstad ben ilaç makinesini evden çeşme suyu şebeke suyu ne dersen de dolduruyorum bazı çiftçi dostlarımız da kuyudan dolduruyor 13 phli bir cozentiyi dekara 2 litre koysak 600 litre ilaç pomparsinda 20 litre dekar su harcasak 60 litre 13 ph li çözelti gelecek peki koyduğumuz kalan 540 litre su sebeke suyu yada kuyu suyu 8-10 ph li olsa ne atarız tarlaya bı iki yılda bişey olmazsa uzun ömürde tarlanın phni tavana çıkarırız size şu konuda sonuna kadar hak veriyor ve katılıyorum leonarditi çozen potasyum hidroksittir ve ne kadar çok kullanılırsa o kadar da verimli çözelti çıkar burda dogruyuz kesinlikle ama tarlaya verilmesi açısından ph çok önemli etken bı kaç yıl değil ömürlük bir çözelti ile uzun vadede toprağa destek olmalıyız yaptığınız iş kısa vadede faydalı uzun vadede ise bitirici geri dönülmez sonuçlar verebilir bu yüzden her araştırmayı uygulamayı her bir deneyen arkadaşımız abimiz kardeşimiz ve okulunu okumuş mühendisleri dinleyip yorumlayıp en güzelini yapabilmeliyiz
Temelde haklısınız.Zaten sizin yazdıklarınızı da gözden geçirdim.Hümasit12 için broşürüne baktım,garanti edilen pH 9-10 yazıyor.Ben her konuda bilimi rehber almaktan yanayım ve uyguluyorum.İşin emekleme kısmındayım.Geliştireceğim.İşin şov kısmında olmadığım için video çekip you yube da yayınlamak,takipçi çekmek vb umurumda bile değil,aklıma bile getirmedim.Amacım iyi ürün elde edip TK teki arkadaşlarımızla tartışıp işi rayına oturtmak.Çözeltiyi dekara 5 lt olarak ,40 lt suyla bir dekara vermek ve tırmıkta 15 cm toprağa karıştırmakla 150000 litre hacimde toprağa karıştırmış oluruz.Sonbaharda 30 cm sürersek toplamda 300000 lt toprağa uygulanmış olur.Uzun yıllar tekrarlayan uygulamalarda pH oynayabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ufukk
Afşin leonardit ten memnun musun acaba
hocam bugdaylara ekım öncesı uyguladım dekara 8-10 lıtre olarak sonucu tam olarak hasatta görecegiz
ayciceklere uygulayamadım yagıs var dıye ektık hemen
ama evde hala ürünüm var hafta sonu 10 güm önce dikilen zeytinlere uyguladım bakalım nasıl olucak gelişim ama kısmet ise yaza bi kaç kamyon getirtecegım dün de arkadasım bi kamyon istedi
elimde ürün var toprak analizi yaptıgım yerde organik madde miktarına da baktırmak istiyorum açıkça ama yaparlar mı bilmiyorum
alacak olursanız yardımcı olıurum

Kullanilan leonarditler farkli oldugundan standart bir agirlik olusturmak zor, hatta mumkun degil. Ayni firmadan farkli tarihlerde alinacak leonarditler bile ayni cikmaz. Deneme Ile hetkes kendi dogrusunu bulmali. Bir pH metre Ile asitligi olcmek sart.
Kostik alirken dikkat edin, potasyum olsun, sodyum ( Na) olmasin sakin, topragi mahfedersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.

Karışım formülünü bu konuda çok araştırma yapan bir arkadaşımızın yazısından aldım.Leonun en mükemmel çözünmesi için suyun pH ının 13 civarında tutulması gerektiğini,1 Lt su için 55 gram KOH kullanılması gerektiğini belirtip 50 Lt su-2.75 kgKOH-20 kg Leonardit formülü önermiş ve bunu da bilimsel makalelerden almış.
Ben 140 lt su için 8 kg attım, 60 kg Leonardit yerine 50 kg kullandım.Leo kuvvetli (kaliteli) dolayısıyla KOH belki 300 gr fazla oldu,çözülmedik leo kalmasın dedik.
Karışım oranıma Kimya müh uygun dedi.İnce elemeye gerek yok çünkü bakanlık denetimine tabi ,içeriği garanti edilmiş ticari üretim yapmıyoruz.Sıvı çok alkali olsa ne olur, 600 lt ilaçlama tankının içindeki suya dökülecek.alkali pH mı kalır?Karışımda fazla KOH kalırsa fazladan 15-20 lira gereksiz harcanmış olur o da tarlaya gübre olur. Horoza sormuşlar:tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar;horoz ''ben öyle felsefi işlerle uğraşamam,ben Türk askeri gibiyim.....''demiş.
KOH temininde yardımcı olabilirmisiniz. Aklıma yattı yani bende yapmayı düşünüyorum

• Beğen

Ek olarak, 140 lt olarak koyduğum suyun tamamı pH 7 olan,köyün içme suyu yani nötr.İlaçlama makinasına da aynı şebeke suyundan koyuyorum.Yani benim bir dekara attığım , 40 litre suda çözündürülmüş 13 pH lı 5 litre çözeltinin 150000 litre hacimdeki (pulluk girince 300000 litre olacak) toprağın pH sına etkisinin değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum.
Ayrıca, yağmur suyu asit (pH sı 5.6).Bugün tarlama muazzam yağmur düştü (çok şükür).Bu kadar asit pH daki yağmur suyunun toprağıma asit etkisi ne olacak?
Yani attığımız gübre,ilaç,sulama suyumuz hepsinin etkisine dikkat etmeliyiz,itirazım yok.
Bugün hem biraz test stripi aldım,hem de fabrikadaki şelatlanmış bazı çözeltilerde denedim (resim)
KOH temininde yardımcı olabilirmisiniz. Aklıma yattı yani bende yapmayı düşünüyorum

Olurum ama nakliyesi çok tutuyor.Kargoyla fiyat çok artıyor.Ben yanımda götürdüğüm için ucuza geldi.Size Ankara yakın.Ordan hesaplı temin edemezseniz aynı yer için yardımcı olurum.

Resimler ve ekler

• IMG_20210316_133303.jpg
    IMG_20210316_133303.jpg
    265.7 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Kolay gelsin düşük maliyetle ürettiğiniz ürünün çok faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Benimde 3-4 ton kadar ihtiyacım var yapmayı düşünüyorum yetiştirebilirsem. Leonardit siamad kullanacaktım ama üretime ara vermişler. Agrohum en iyisidir diyebilirmiyiz mevcut şartlarda memnun kaldınız mı?

• Beğen
Ek olarak, 140 lt olarak koyduğum suyun tamamı pH 7 olan,köyün içme suyu yani nötr.İlaçlama makinasına da aynı şebeke suyundan koyuyorum.Yani benim bir dekara attığım , 40 litre suda çözündürülmüş 13 pH lı 5 litre çözeltinin 150000 litre hacimdeki (pulluk girince 300000 litre olacak) toprağın pH sına etkisinin değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum.
Ayrıca, yağmur suyu asit (pH sı 5.6).Bugün tarlama muazzam yağmur düştü (çok şükür).Bu kadar asit pH daki yağmur suyunun toprağıma asit etkisi ne olacak?
Yani attığımız gübre,ilaç,sulama suyumuz hepsinin etkisine dikkat etmeliyiz,itirazım yok.
Bugün hem biraz test stripi aldım,hem de fabrikadaki şelatlanmış bazı çözeltilerde denedim (resim)

Olurum ama nakliyesi çok tutuyor.Kargoyla fiyat çok artıyor.Ben yanımda götürdüğüm için ucuza geldi.Size Ankara yakın.Ordan hesaplı temin edemezseniz aynı yer için yardımcı olurum.
Ankara’dan araştırayım bakayım. Gelecek ay belki gitme durumum var araçla. Bulursam alırım. Leonardit için de orfo teknik demiştin galiba. Onun satış yeri falan mı var? Siparişle mi getirdin onu da?

Bereketli olsun kolay gelsin abi , Gayet güzel bir konu olmuş, uygulama sonuçlarını bekliyoruz, tarlada atılmamış bir alan bırakırsan etkisini görmüş olursun

Sağol Ufuk hocam.Evet kontrol için bir kısım yere uygulamayım.

Kolay gelsin düşük maliyetle ürettiğiniz ürünün çok faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Benimde 3-4 ton kadar ihtiyacım var yapmayı düşünüyorum yetiştirebilirsem. Leonardit siamad kullanacaktım ama üretime ara vermişler. Agrohum en iyisidir diyebilirmiyiz mevcut şartlarda memnun kaldınız mı?

Siamad'a ben de baktım ama iletişim numaraları cevap vermiyor.Agrolig diye bir marka daha var ama çok pahalı.Kullandığım ürüne en iyisi demem, kontrollü çalışmalar gerekir.

Ankara’dan araştırayım bakayım. Gelecek ay belki gitme durumum var araçla. Bulursam alırım. Leonardit için de orfo teknik demiştin galiba. Onun satış yeri falan mı var? Siparişle mi getirdin onu da?
Orfoteknik için internet satış yerinden sipariş vermen gerekiyor,kargoyla yolluyorlar.Ankara'ya gidersen onuda yerinden alırsın kargo parası tasarruf olur.

Hocam ph ile ilgili epeyce soru işareti oluşmuş, bugün tesadüfen karboksilik asit ihtiva eden ph düşürücü ürünlere rastladım. Üretmiş olduğunuz hümik asite dahil edilirse ph düşürülebilirmi (konuyla ilgili bilgim olmadığı için düz mantıkla gidiyor olabilirim 🙂)

Hocam ph ile ilgili epeyce soru işareti oluşmuş, bugün tesadüfen karboksilik asit ihtiva eden ph düşürücü ürünlere rastladım. Üretmiş olduğunuz hümik asite dahil edilirse ph düşürülebilirmi (konuyla ilgili bilgim olmadığı için düz mantıkla gidiyor olabilirim 🙂)

Hiç bilmiyorum.Bu gidişle beni de diğer iki arkadaşımız gibi işin üreticisi konumuna getireceksiniz ama hiç niyetim yok :)
Hümasit in üzerinde pH 9-10 yazıyor.
İş kimyacılara kalıyor.Ben bu hafta üretimimi tamamladım.Bende pH tartışmalarını izlemeye devam edeceğim.

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Hiç bilmiyorum.Bu gidişle beni de diğer iki arkadaşımız gibi işin üreticisi konumuna getireceksiniz ama hiç niyetim yok :)
Hümasit in üzerinde pH 9-10 yazıyor.
İş kimyacılara kalıyor.Ben bu hafta üretimimi tamamladım.Bende pH tartışmalarını izlemeye devam edeceğim.
Çabuk havlu attınız hocam 🙂 halbuki daha 2. El bi kalorifer kazanı ile ısıtma ve sıcaklığı sabit tutma mevzularına girecektik benimde hevesim kaçtı Doğancan Seyhana siparişe devam🙂

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692

Çabuk havlu attınız hocam 🙂 halbuki daha 2. El bi kalorifer kazanı ile ısıtma ve sıcaklığı sabit tutma mevzularına girecektik benimde hevesim kaçtı Doğancan Seyhana siparişe devam🙂

Havlu atmadım. pH konusundaki ince tartışmalarla uğraşamıyorum,ısıtmaya gelince :ısıtma işine fazla takılmayalım,varili kapatır,altını 2-3 saatte bir tüpgazla ısıtırsak gayet tatminkar sonuç alabiliriz.Karışım öyle hemen soğumuyor.Fabrikalar ısıtıyor mu sanki? ''Mükemmel iyinin düşmanı'',petrol gibi Humik asit ürettim.
Bu yıl ihtiyacım olan miktarı tamamladım.Sonbahar ekimleri için yazın üretim yaparım.
Hafta sonu işlemlerimi yarın paylaşırım.

Son düzenleme:
Bu hafta ikinci parti humik asitimi ürettim.Önce 50 lt su-2.75 kg KOH-20 kg Leo şablonunu uyguladım ama dipte tortunun daha fazla olduğunu farkettim.
Kendi şablonuma dönerek gerekli ilaveleri yaptım yani 50 lt su-2.85 kg KOH-18 kg Leo ya karşılık gelen 140 lt su-8 kg KOH-50 kg Leo ölçüsünü uyguladım.Tortu birinci partideki kadar oldu.
Deneysel olarak; kalan tortuları su ve KOH ile tekrar eritmeye çalışacağım .Tortu miktarı leo nun kalitesine de bağlı.Ne kadar az olursa o kadar iyi.Benim ölçülerim kullandığım markayla ilgili.KOH ve su eklenmesiyle tortu çok azalırsa KOH miktarını (temel ölçü için) artıracağım.Kürek ve karıştırıcı üzerindeki İki haftalık kurumuş ürünlerin yıkamayla hemen ve tamamen erimeside olumlu bir göstergeydi.
KOH i suda eritince pH 13 civarı idi (1.resim). Hazırlanmış solusyonun pH sı ise belli olacak gibi değildi (2.resim) ,tankta sulandırınca bakmak gerekir.
Bidonlara doldurma ve depolama (diğer resimler).Toplam 280 lt HA ayrıca 20-25 lt tortulu karışım elde ettim.

Resimler ve ekler

• IMG_20210320_094235.jpg
    IMG_20210320_094235.jpg
    241.1 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20210321_093837.jpg
    IMG_20210321_093837.jpg
    511.8 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20210321_101545.jpg
    IMG_20210321_101545.jpg
    123.5 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210321_181547.jpg
    IMG_20210321_181547.jpg