Kimse kızmasın, süte müdahale edeceğiz

EBK Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Ulubaş, kurumun adının ' Süt, Et ve Balık Kurumu ' olarak değişeceğini, ayrıca kurum bünyesinde Piyasa Araştırma ve İzleme Daire Başkanlığı kurulacağını belirtti.

Tam 60 yıl önce 40 milyon TL sermaye ile kurulan, geçen yılı bu rakamın 10 katı ciro ile kapatan Et ve Balık Kurumu (EBK) ' süt ' işine giriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ' in önceki gün İzmir ' de yaptığı açıklamanın detaylarını kurumun Yönetim Kurulu Başkanlığı ' nı ve Genel Müdürlüğü ' nü yürüten Bekir Ulubaş, Zaman ' a anlattı. Bir gecikme olmadığı takdirde kurumun adının şubat ayı içinde ' Süt, Et ve Balık Kurumu ' olarak değişeceğini, tüm tabelaların da bu halde düzenleneceğini açıklayan EBK Yönetim Kurulu Başkanı Ulubaş, kurumdaki değişiklikle ilgili çalışmaları sonlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Bu sebeple önümüzdeki hafta Bakan Eker ' e tekrar bir sunum yapacaklarını kaydeden EBK Yönetim Kurulu Başkanı, 'Bakanın değerlendirmesinin ardından sivil toplum kuruluşlarından bir değerlendirme alacağız. Ardından dosya Meclis ' e gidecek. Konunun şubat ayı bitmeden Meclis gündemine geleceğini düşünüyorum.' dedi. ' Değişikliğin onaylanması halinde EBK ette yaptığı gibi sütte de satışa mı başlayacak? ' şeklindeki soruya, 'Hayır. Sadece süt fiyatları düştüğünde veya yükseldiğinde piyasaya müdahalede bulunulacak. Kimse kızmasın.' diye yanıt verdi. 'Mesela piyasada sütün bol olduğu ve fabrikaların bu bolluk sebebiyle kapasite düşürmeye başladığı bir dönemde, özel sektör fabrikalarında fiyat farkı desteği karşılığında süt tozu ürettirilecek. Bunlar bu şirketlerin depolarında ' depo ücreti teşviki ' ile muhafaza edilecek.' diyen Ulubaş, süt kıtlığı yaşanmaya başladığı an bu üretim fazlasının piyasaya sürüleceğini aktardı.

Son yıllarda açılan perakende mağazaları ile bilinirliğini artıran Et ve Balık Kurumu 2011 yılını 400 milyon TL ciro ile kapattı. EBK Genel Müdürü Ulubaş, et piyasasındaki dalgalanmaları durdurmak niyeti ile 17 büyük şehirde 100 franchising mağaza verme yetkisi alan ve şu ana kadar 86 mağazaya ulaşan kurumun, şu an sektördeki dalgalanmalara ' yüzde 6 ' oranında etki edebildiğini söyledi. 'Ama kurumun ülkedeki bilinilirliği yüzde 20 ' yi aştı.' diyen Ulubaş, EBK ' nın şu an 17,5 TL ' ye KDV dahil kıyma satabildiğini, dükkan açtıkları yerlerde piyasayı dengelediklerini ifade etti.

Ynt: Kimse kızmasın, süte müdahale edeceğiz

Bunlar nereye burunlarını soksalar orası kuruyor. Et fiyatlarını düzenliycez dediler piyasayı rezil ettiler. Şimdi de sıra zaten kurumakta olan dengesiz süt piyasasında. Yani onun da içine edecekler. Geçen de dediğim gibi herhalde, Türkiye ' deki tüm çiftçiler topraklarını TİGEM ' e hayvanlarını da EBK ' ya devredecek ve bırakacak çiftçiliği. Allah sonumuzu hayır etsin.

Kimse kizmasin sute mudahale edecegiz

Eger gercekten boyle bisey uygunlanirsa vay halimize iste simdi hayvancilikta kar var ben kar ediyorum dese ben o insanin anlindanda elindende operim . Banvit besicilikten cekildi dediler ama baktik ki banvit ithal karkas et getirmeye baslamis simdide sutas cekilir sut besiciliginden ve oda baslar sut ithal etmeye bizim gibi kuylulerin dirdirini cekmeye ne gerek var ki dimi tek bisey diyorum yaziklar olsun.

başımızdaki hukumetin politikalarını bu yuzde 50 lik kesim anlamıyormu anlamamazlıktanmı geliyor bende anlayamadım adamlar açık açık uyguluyo durmak yok sömürmeye devam

Bosuna debelenmeye gerek yok. Ne demisler, kacinilmazsa zevk alacaz. Onbinlerce üretici aglamis, memleket süt ve süt ürününü pahaliya almis...Ülke bunlardanmi ibaret. O arada indirigandi yapan aracilari düsünmek lazim...

Hakkımızda hayırlısı olsun ne diyelim İnşallah üretici korurlar,zamanındada ulusal süt konseyi kurulmuştu ama danışman niyetinde kurdular bunların tam kuruluş amacı ne acaba birde süt fiyatları nezaman yükselmiş ben hatırlamıyorum yükselmesinede müdehale edeceklermiş ya

hacimmet link=topic=50965.msg513227#msg513227 date=1326732505' Alıntı:
Hakkımızda hayırlısı olsun ne diyelim İnşallah üretici korurlar,zamanındada ulusal süt konseyi kurulmuştu ama danışman niyetinde kurdular bunların tam kuruluş amacı ne acaba birde süt fiyatları nezaman yükselmiş ben hatırlamıyorum yükselmesinede müdehale edeceklermiş ya

süt fiyatı ile yem fiyatı aynı ise süt pahalı sayılmaz.Hatta ucuzdur.