Kırklareli Kofçaz Topçular köyü BORA Buğday hüsranı!

Bende bu sene 60 dönüm andino ekmiştim.Geçen sene biçer çok dökmüştü arpayı arpala buğday karışık oldu ve yabani yulaf çok vardı..Yabani yulaf ilacı attım ama uygun dozajda atmadım oda iş yaramadı.Ben 250-300 kg arası verim bekliyordum..400 kg verim aldım arpa yerlerinden.Daha iyi yerlerden 580 kg verim aldım.580 KG Veren yerlerde ot preblemi yoktu ama yinede arpa çoktu arasında.Andino hiç göstermiyor ama iyi verim yapıyor.Samanıda çok çıkıyor.Biz buğdayı yemlik verdiğimiz için kalite önemli değil.Bence andinodan vazgeçme kardeşlenmesi yüksek hastalıklara dayanaıklı .Seneye baya yere andino akicem.Yanlız pıonerin ANAPO cinsi buğdayı sertfikalı olsa hiç düşünmeden ekerdim.Senin adına üzüldüm çokta bakım yapmıssın.Yanlız bundan sonra üre uygulamasından sonra kesinlikle nitrat atıcam.3 dekar yerde şubat başı 15 kg üre ve mart sonu gibi 20 kg nitrat attığım yerin taneleri bile çok başkaydı. O yer 700 kg verim verdi.Aslında andinoyu senin açtığın konularla ekmekte karar kııldım iyide yapmışım..Bizim bölgemizde andino iyi verim veriyor.