Kırklareli, Türkiye'nin Ayçiçeği Üretiminin Yüzde 10'unu Karşılıyor

Ekran Görüntüsü - 2023-08-14 10-02-33.pngTürkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Kırklareli, ülkedeki ayçiçeğinin yüzde 10'unu üreterek ve dış piyasaya sunuyor.


Trakya'da "sarı gelin" ve "gündöndü" olarak da anılan ayçiçeğinde gelişim ve dane oluşumu sürüyor.


Ayçiçeği üretiminin önemli bir bölümü, sulanabilen arazilerde yapılıyor.


İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, AA muhabirine, Kırklareli'nin ayçiçeği üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.


Geçen yıl çayır tırtılına rağmen 240 bin ton ürün aldıklarını belirten Aksoy, bu yıl geçen yıla göre artış beklediklerini ifade etti.


Ekim alanına göre hesap yaptıklarını aktaran Aksoy, "Bir yağış daha alırsak herhalde verimimiz ve dane doluluğumuz daha güzel bir şekilde olacaktır. İnşallah bu yıl rekoltemizi 250 bin ton civarı ayçiçeğiyle kapatacağız." diye konuştu.


Ayçiçeğinin stratejik bir ürün olduğunu anlatan Aksoy, sıvı yağ ihtiyacının büyük bir bölümünün ayçiçeğinden elde edildiğini dile getirdi.


Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle kentte ayçiçeği üretim alanlarını artırmaya çalıştıklarını, üreticilere bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun yerli ve milli tohum dağıttıklarını ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:


"Kırklareli'nde üreticimize yaklaşık olarak 2 milyon lira destek verdik. Yani yüzde 90 hibeli tohum dağıttık üreticilerimize. Yerli ve milli tohumların hem kök yapıları hem gelişim evreleri hem de iklime uyumları çok iyi. İnşallah çiftçilerimiz bunları deneyerek verimin daha da yüksek olduğunu görecekler ve bu tohumlar da hızlı bir şekilde yayılım gösterecek. Ayçiçeği stratejik ürün çünkü yağı başka bir yerden bulamıyorsunuz. Bu yüzden devletimiz stratejik alan dediğimiz bu ürünlerde hızlı bir üretim şekli ve planlamayla çiftçimizi üretime katmaya çalışıyor. Ülkemizde şu anda yaklaşık 2,5 milyon ton ayçiçeği üretimi var. 250 bin ton üretiyorsak yüzde 10'luk üretimi bizde. Kırklareli ayçiçeğinde çok iyi bir noktada."
 
  • Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Pioneer 145 in kafa yapmayıp bu yıl Trakya olarak kuraklık yanında bir de tohumdan çarpıldığımızı da söylese sayın müdürüm ve 250 bin ton ayçiçek hayal sırf gaz olsun moral olsun diye açıklama da bulundum deyebilir mi müdürüm çok merak ediyorum
 
  • Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Sayın müdürüm bundan 15 -20 gün önce çok olsun bir ay önce il tarım müdürlüğünden çayır tırtılı ile mücadele ile ilgili resmi olarak devletin sitesinden duyuru yayınladı da kaç köye gitmişlerde kaç köyde bakmışlar varmış yokmuş tırtıl ne zaman karar vermişler bende ekran görüntüsü mevcut duyuru olarak isterse eline sunarım bakalım çalışmalara . Sen çayır tırtılı ile mücadele diyeceksin sonra kuraklık olacak koca sene üstüne de ayçiçek tohumunda Trakya yı Pioneer 145 tohum vuracak kafa dahi olmayacak sap olacak ve 250 bin ton ayçiçek olacak Kırklareli ilinde ben bu haberin görüntüsü ile Kasım ayında ziyaret ederim kendisi sorarım 250 bin ton ayçiçek nereye kaçtı diye hatta bu tekerleme ile Oğlun geldi mi geldi Ne getirdi inci boncuk kime niye Sana bana İnci boncuk nerde İnek içti İnek nerde Dağa kaçtı Dağ nerde YANDI BİTTİ KÜL OLDU GİTTİ Trakyalı köy insanı bilir bu tekerlemeyi
 

Benzer Konular