Kırsal motorin kalktı çiftçiye verilen mazot desteği yükseltilmeli'

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, kırsal motorinin kaldırılmasını kendilerinin de desteklediğini ancak çiftçiye verilen mazot desteğinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.


Doğru, '2011 yılı için açıklanan ve ekilen ürün çeşidine göre dekara 2.5 ile 6 TL arasında değişen mazot desteği verilmesi, litresi 3.55 TL’ye yükselen motorinin yanında etkisiz kalmıştır.” dedi.


Doğru, kırsal motorinin kaldırılmasını desteklediklerini ancak akaryakıt fiyatlarını da çiftçiyi kara kara düşündürdüğünü vurguladı.
Mutlu, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinda aldığı karar gereği 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren kırsal motorin satışı yasaklanmıştır. Petrol Sanayi Derneği rakamlarına göre 2010 yılında 16.3 milyon tonluk motorin satışının 11.4 milyon tonu kırsal motorin olarak gerçekleşmiştir. Çevre sağlığı için düşük kükürt oranlı motorin kullanılmasını toprak, su ve havanın önemini en iyi bilen üreticiler olarak bizler de destekleriz. Ancak motorin fiyatlarının yüksek olması ülke çapında yeni ekim sezonunun başlayacağı ve motorin kullanımının hızlanacağı şu günlerde üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir. 2011 yılı için açıklanan ve ekilen ürün çeşidine göre dekara 2.5 ile 6 TL arasında değişen mazot desteği verilmesi litresi 3.55 TL’ye yükselen motorinin yanında etkisiz kalacaktır. Türkiye’nin ithal ettiği ürünler içerisinde yurtdışına en çok döviz ödediğimiz ürün petrol ürünleridir. Bunun bilincinde olarak devletimizin ithal ettiği ürünü üreticilere maliyetinin altında vermesi gibi bir talebimiz yoktur. Tarımsal üretim maliyetimizin en önemli kalemlerinden olan motorinde üreticilerimizin ödediği ÖTV ve KDV miktarlarının bir kısmının Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki kayıtlı ürünlerine göre değişen miktarlarda iade yapılması üreticilerimizi rahatlatacaktır.' dedi
 

Benzer Konular