kızgınlık(boğasama) sorunu

Kizginlik bogasama sorunu

Kelin ilaci olsa kendi kafasina surer derler :) kardes hic hormon falan kulanma hayvanin dengesini bozuyor sonraki donemlerde hic kizginlik gustermiyor hayvanlar . Hayvanlarin beslenmesine onem guster ve kizginlik gustermiyen inegine 7 gun arayla 3 kez kilosuna gure ademin vur ise yarar insallah .

Ynt: kızgınlık(boğasama) sorunu

Arkadaşım hayvanlarında metritis türü bir rahim akıntısı varsa,hayvanlarının doğumu zor gerçekleştiyse yada ikiz doğum yaptıysa yada hayvanların eşi düşmediyse,hayvanların doğumdan sonra önemli bir hastalık geçirdiyse bunlara bağlı sebeplerden dolayı ineklerin fertilitesi uzaya bilir ama 6 ay çok uzun bir süre şayet bu sebepler gerçekleşmediyse büyük ihtimal beslenme bozukluklarındandır hormon,pirit vs. kullanabilirsin ama bence bir veterinere muane ettir ultura sonla incelettir,bazı hayvanlar gizli kızgınlık gösterirler sen farkedemiyor olabilirsin damızlık boğa bulundur gizli kızgınlık gösteren varsa mutlaka boğa bilir.

Valla bizim de 3 ayı geçti doğuralı ama hala kızgınlık göstermedi ademin vurdum ama bakalım ??

Ayrıca ben de buradan birşey sormak istiyorum kızgınlık gösterdiğinde tohumlama yapmayıp bir sonraki kızgınlığı beklesem bir sorun olur mu acaba ??? Teşekkürler ,Saygılar..

hntr-mhmt link=topic=53238.msg558103#msg558103 date=1331243833' Alıntı:
Valla bizim de 3 ayı geçti doğuralı ama hala kızgınlık göstermedi ademin vurdum ama bakalım ??

Ayrıca ben de buradan birşey sormak istiyorum kızgınlık gösterdiğinde tohumlama yapmayıp bir sonraki kızgınlığı beklesem bir sorun olur mu acaba ??? Teşekkürler ,Saygılar..
Bana kalırsa zaten kızgınlık sorunu varmış hayvanın ilk kızgınlığa geldiğinde tohumlatın derim.

arkadaşlar öncelikle selamlar...
kızgınlık bir sorun değildir arkadaşlar, bu hayvanın normal siklusu içerisinde gösterdiği ve tohumlamayı haber vermeniz için veteriner hekimi ara diyen bir alarmdır bu...
doğumdan sonra kızgınlığın uzunca bir süre görülmediği hayvanlara sık sık rastlıyoruz fakat bu hayvanlardaki problem öyle ademin ile geçirilebilecek bir problem değildir, birisi ademin yaptım geçti der ama büyük ihtimalle bir rastlantıdır...
bu gibi hayvanları muayene edip daha sonra da uygun tedaviyi size vermemiz gerekmektedir... bu tedavi şekli de hayvandaki durum bir hormonal yahut enfektif bir sorun ise buna göre yapılır. fakat hiçbir zaman hormon uygulaması ineklerin dengesini bozuyor gibi söylentilere inanmayınız bunun aslı yoktur, bizim tespit ettiğimiz bazı hastalıklar kesinlikle ademin gibi vitamin takviyeleriyle çözülememektedir...
bunun için bizlerin hekim olarak uyguladıgı bazı protokoller vardır ki en basarılısı ve verim düzeyi en yüksek olan da budur...