KONYADAN SIVI GÜBRE ALIMI....

TARIMDA SIVI GÜBRE UYGULAMASI

Arkadaşlar Çankırıdan Konyaya tayin olan Ziraat Yüksek Mühendisi Arkadaşım Ömer bey ben ve Rahim AVCI kardeşim ile tarlalarım için ekin ilacı ve sıvı gübre baktık belki ilginizi çeker ...

Ben 100 dekar rahim 10 dekar uygulayacak bakalım sonuç ne olacak …

uygulama yapılacak alan 410 dönüm (410binmetrekare) dönüm farklı olan yöreler için yazdım...

20-20-me TOZ
ufak bir kapta sıvı hale gelecek ve tanka 2,5 kg
sıvı çinko
tanka 2,5 litre
humik asit
tanka 2,5 litre
Combi
tanka 1 litre
Green power
tanka 2 litre
granstar 1 uygulamada yarım doz tanka

BU UYGULAMA NASIL YAPILACAK: kar kalkınca dönüme 15 kg kadar atılacak azot süt gübresi yani 33 nitrat yarı yarıya düşürlecek ve kardeşleme dönemine başlanmadan atılacak ve kökö gövde yapısının büyümeye başlandığı zaman yukarıda yapılan sıvı karışım uygulanacak bununla gövdeye ve köke güç verilecek ikinci uygulama 15 gün sonra yapılacak granstar atılmayacak bu sefer ekinde protein oranı ve camsı yapı için bu uygulama yapılacak holder tanklı 300 litre için hesaplanmış olup 15 dekarda bitmeye göre hesaplanmıştır .

Maliyet : 410 dekar yer için 15 kg nitrat tan 410*15/50*43 burdaki 43 gübre fiyatı = 5300tl
Dekara 8 e düşünce atılacak gübre fiyatı =2850
Bayiden yada alacağınız yere göre ortalama 2750-4000 arasında yukarıdaki ilaç alınca cebimizden çıkacak para ortalama 3500 tl olarak varsaysak 6300 eder oda 1000 tl fark eder 100 de 30-40 varan verim artışı ve üründe protein değerinde ki yükseklikle kazanç dahada artmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: erkan479
Ynt: KONYADAN SIVI GÜBRE ALIMI....

tümosan 8095 link=topic=52415.msg538885#msg538885 date=1329339037' Alıntı:
benim ilk yorumdaki başlık nasıl değişik oldunu anlamadım musatafa bey...
abi biz çiftçiyiz hepimiz şurda şu traktör sunu çekti desek 6 sayfa hemen konu olur burda 3 tane yüksek ziraat mühendisi ile uygulama araştırıp paylaşım yapınca dönüp bakmak isteyen olmuyor o yüzden başlığı değiştirdim sonrada vazgeçtim ihtiyacı olan baksın abi ....
keykubat link=topic=52415.msg538882#msg538882 date=1329338893' Alıntı:
mustafa ben yıllardır sıvı gübre uygularım ama bu sene son artık kullanmayacağım çünkü hiç fark göremedim .
abi sıvı gübreyi tek sefer uyguluyosan banada dediler paran cebinde kalsın işe yaramaz dediler
tümosan 8095 link=topic=52415.msg538880#msg538880 date=1329338774' Alıntı:
vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkürler mustafa bey..ilacı satan bayi verim artışında garanti veriyormu..siz daha önce denedinizmi ..eger denediyseniz memmun kaldınızmı ..bol kazançlı yıllar..
bayiye güvenesim gelmez bayiye götüren arkadaş bitki besleme konusunda uzman mühendis

bilindiğin dışına çıkmak biraz korkutuyor illaki faydalı olabilir bizde ofis olayı yok buğdayın süper kalitelide olsa tüccar aynı fiyata alıyor buda bizim ağrımıza gidiyor

sami ÖZKAN link=topic=52415.msg538909#msg538909 date=1329339675' Alıntı:
bilindiğin dışına çıkmak biraz korkutuyor illaki faydalı olabilir bizde ofis olayı yok buğdayın süper kalitelide olsa tüccar aynı fiyata alıyor buda bizim ağrımıza gidiyor
biz 5109dan verdik ekini dayımlar 620 den öyle olunca nedenini arıyosun...

arkadaşlar en azından 10 15 dekarlık yerlerınıze deneyebilirsiniz babam yıllardır ekinleri ota karşı ilaçlarken bu tarz sıvı gübrelerdende kullanmakta faydasını gördüğünü söyler

yenikentli123 link=topic=52415.msg538921#msg538921 date=1329340108' Alıntı:
arkadaşlar en azından 10 15 dekarlık yerlerınıze deneyebilirsiniz babam yıllardır ekinleri ota karşı ilaçlarken bu tarz sıvı gübrelerdende kullanmakta faydasını gördüğünü söyler
tek uygulama yapıyosa muhtemelen sap yeğin çıkıyordur .... meğer ilk uygulama gövdeye ikinci uygulama mahsuleymiş

azot(N), fosfor(P) ve potasyum(K) bitkilerin ana besin maddesidir bunların topraktan verilmesi esastır ,yapraktan uygulamalar topraktan uygulamaların yerini tutmaz kısa süre etkili olurlar sık aralıklarla uygulanmalı ancak iz elementler çok az miktarlarda bitkiye gereklidir bunların eksikliği varsa yapraktan uygulama ile iyi sonuçlar alınabilir burada unutulmaması gereken yapraktan bazı maddelerin çok yavaş alındığı mesela çinko ve demir 3-4 haftayı buluyor bu arada yagan yagmurlar alımı olumsuz etkileyecektir,hümik asit de toprak yapısını iyileştiren topraktaki besin maddelerinin bitki tarafından alınabilir hale getiren güzel bir madde topraktan uygulamak daha iyi olsada yapraktan da faydalı sonuçlar verdiği görülmüş.bu uygulamadan mutlaka fayda göreceksin çünkü bir eksilik varsa onu kapatmak üzere geniş düşünülmüş bazı saydıklarının içinde ne var bilmesemde (combi-grandstar) mantık bu şekilde

nabolant link=topic=52415.msg538949#msg538949 date=1329340906' Alıntı:
azot(N), fosfor(P) ve potasyum(K) bitkilerin ana besin maddesidir bunların topraktan verilmesi esastır ,yapraktan uygulamalar topraktan uygulamaların yerini tutmaz kısa süre etkili olurlar sık aralıklarla uygulanmalı ancak iz elementler çok az miktarlarda bitkiye gereklidir bunların eksikliği varsa yapraktan uygulama ile iyi sonuçlar alınabilir burada unutulmaması gereken yapraktan bazı maddelerin çok yavaş alındığı mesela çinko ve demir 3-4 haftayı buluyor bu arada yagan yagmurlar alımı olumsuz etkileyecektir,hümik asit de toprak yapısını iyileştiren topraktaki besin maddelerinin bitki tarafından alınabilir hale getiren güzel bir madde topraktan uygulamak daha iyi olsada yapraktan da faydalı sonuçlar verdiği görülmüş.bu uygulamadan mutlaka fayda göreceksin çünkü bir eksilik varsa onu kapatmak üzere geniş düşünülmüş bazı saydıklarının içinde ne var bilmesemde (combi-grandstar) mantık bu şekilde
combide bu tarz ürünleri destekleyen sıvılar var granstar ise ot ilacı

Senelerdir yaprak gübresi hümik asit vs tavsiye edilenleri atıyoruz gözle görülür bir kalite artışı görmedim ben bugüne kadar.Organik madde için diyorlar bunları ama bu konuda hayvan gübresi haricinde gerisi yalan.Abilerimizin tavsiyesi üzerine bu sene hümik asit ve yaprak gübresi de atmamayı düşünüyoruz,umarım faydalı olur biz de test ederiz gerekirse kullanırız.

Çağrı link=topic=52415.msg538964#msg538964 date=1329341863' Alıntı:
Senelerdir yaprak gübresi hümik asit vs tavsiye edilenleri atıyoruz gözle görülür bir kalite artışı görmedim ben bugüne kadar.Organik madde için diyorlar bunları ama bu konuda hayvan gübresi haricinde gerisi yalan.Abilerimizin tavsiyesi üzerine bu sene hümik asit ve yaprak gübresi de atmamayı düşünüyoruz,umarım faydalı olur biz de test ederiz gerekirse kullanırız.
ç,ft uygulama yapmassan sonuç alamassın diye beni çok uyardılar siz nasıl yapıyorsunuz?

mustafagursacli link=topic=52415.msg538974#msg538974 date=1329342015' Alıntı:
ç,ft uygulama yapmassan sonuç alamassın diye beni çok uyardılar siz nasıl yapıyorsunuz?
Biz ot ilacıyla beraber atıyorduk yaprak gübresi hümik asit ve ilacı beraber tek seferde.Aslında bana göre başak çıkartacağı zaman sapa kalktıktan sonra bir azotlu gübre çok fayda eder ama o zaman da hem çiğnemeye kıyamıyoruz hem de yağmur olmazsa yakar gübre sıkıntı olur.Böyle bir uygulama bana göre daha mantıklı,açıkçası sıvı gübrelerin yararına inanmıyorum bugüne kadar olumlu konuşan tvdeki reklamlar harici görmedim,ama inş. fayda eder de biz de bilgileniriz.

Çağrı link=topic=52415.msg538984#msg538984 date=1329342269' Alıntı:
Biz ot ilacıyla beraber atıyorduk yaprak gübresi hümik asit ve ilacı beraber tek seferde.Aslında bana göre başak çıkartacağı zaman sapa kalktıktan sonra bir azotlu gübre çok fayda eder ama o zaman da hem çiğnemeye kıyamıyoruz hem de yağmur olmazsa yakar gübre sıkıntı olur.Böyle bir uygulama bana göre daha mantıklı,açıkçası sıvı gübrelerin yararına inanmıyorum bugüne kadar olumlu konuşan tvdeki reklamlar harici görmedim,ama inş. fayda eder de biz de bilgileniriz.
tam dedğin gibi o ikinci uygulama bol su ile yapuılınca hububatta rekolte değerinde artış sağlıyomuş.... öyle kıyamıyo insan ama demekki gerekli

http://blog.milliyet.com.tr/epilepsi-hastaliginin-caresi--okse-otu/Blog/?BlogNo=189464

arkadaşlar size ilkelce bi uygulama gelebilir. bu ökse otundan 2 kg 100 lt suda 1 gün boyunca beklettikden sonra sırt tulumbası ile kırmızı biber(kapya) lere 6 gün arayla 2 defa sıktım. sonuç olarak uygulamadığım bölümde 1 kökte ortalama9-11 biber varken uyguladığım bölümde ise 12 - 15 biber gözlemledim. artı,, bazı adını bilmediğim böcekleride öldürdü. bu uygulamayı eniştem anlatmıştı. bende denedim. yani bu sıvı gübreleri bu otlardan mı yapıyola..