korunga, eniyi ot


Avrupadaki modeli bizim ülkemize uygulamaya çalışıyolar alanda reygrass ın tohumunun pahalı olduğunu söylüyor şöyle bakıyorum reygrass ın buğdaydan bi farkı yok neden fazla para veresin ki belki protein açısından buğday biraz düşük kalabilir fiğ ile birlikte ekilebilir neden reygrass
 

Ryegrass (italyan çimi, lolium multiflorum) Almanya`da genelde ''ara yem bitkisi'' olarak ekilir.

Örneğin tarlanıza buğday ektiniz. Hasattan sonra tarla hazırlığını yapıp rye grass ekersiniz ve çeşide göre sonbahara (kışlıkların ekim dönemine kadar) 1 defa biçer ve otunu silaj yaparsınız. Ondan sonra tarlanızı işler, kışlık mahsülünüzü ekersiniz. Bu çerçevede genelde hızlı büyüyen, diploid çeşitler ekilir.

Eğer sonbaharda ekim yapmayacaksınız; kışa dayanıklı ve 2. büyümesi kuvvetli olan bir çeşit seçersiniz. İlkbaharda 1-2 biçim yapıp, yerine mısır, yazlık arpa, pancar ... ekersiniz.

Buğdaygil yem bitkisi ekmeyi düşünenlere domuz ayrığını (dactylis glomerata) araştırmalarını tavsiye ederim. Endemik bir türdür. Kurağa nispeten ve soğuğa dayanıklı olup, çok biçim için uygundur. Korunga ile karışım yapılırsa çok iyi bir kaba yem karışımı elde edilebilir. Bu çerçevede tarla hazırlandıktan sonra önce korunga (3-4 cm) ekilmeli ve üstüne yüzeysel (1-1,5 cm) domuz ayrığı ekilmelidir.
 

Son Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt