Koyun çiçek hastalığı

Selamunaleyküm değerleri forum üyeleri sürüde bir koyunda çiçek hastalığı belirti gösterdi daha önce hiç başımıza gelmemişti diğer koyunları aşılattırmalımıyız yada bu hastalığın bir tedavi yöntemi varmıdır

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Selamunaleyküm değerleri forum üyeleri sürüde bir koyunda çiçek hastalığı belirti gösterdi daha önce hiç başımıza gelmemişti diğer koyunları aşılattırmalımıyız yada bu hastalığın bir tedavi yöntemi varmıdır
Hiç vakit kaybetmeyin acil aşı yaptırın koyunlar iyi kötü sarsılıp kurtuluyor kuzular hiç dayanamıyor bu yıl yüze yakın kuzu kaybettik çiçek yüzünden

Hiç vakit kaybetmeyin acil aşı yaptırın koyunlar iyi kötü sarsılıp kurtuluyor kuzular hiç dayanamıyor bu yıl yüze yakın kuzu kaybettik çiçek yüzünden
Öncelikle geçmiş olsun bu gün aşı yapıldı 3 tane kendini belli etti ama vücutlarında fazla bir belirti olmadı aşı kaç günde antikor oluşturuyor bilginiz varmı

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci
Geçmiş olsun aşı 10 gün sonra etkisini göstermeye başlar 21 gün sonra tam olarak bağışıklık kazanır. Belirti gösteren hayvanlarında sürüden ayırın
Çok sağolun dört beş tane belirti gösterdi vücutlarında hafif belli oldu onları ayırdık aşıyı yaptık geriye dua etmek kaldı allah kimseye göstermesin bir bir ölmesi insanı yıkıyor malesef

• Beğen
Tepkiler: filizma ve karga
Hastalik olmasa , yillarca gorulmese bile , olumcul viral hastaliklara karsi asilar mutlaka yapilmali, bu asilar nelerdir?, enterotoksemi, cicek, veba, sap, brucella baslicalari bunlar, hayvancilikla ugrasan herkes bu asilari adet haline getirip yilda en az 1 defa yapmalari gerekir. Bu hastalaiklar suruye girince aglatir. Bu hastalaiklarin belirtisi olan hayvanlar kuyu kazilip kirecle kapatilmalidir.

• Beğen
Tepkiler: filizma
sitedeki küçükbaşla uğraşanlar yada veterinerler ve veteriner adayları uyguladıkları aşı programlarını paylaşabilirse üstüne tartışabiliriz
bana denk gelmedi böyle bir konu varsa altında bi toplanıp güncellersek birbirimize faydamız olur,

Forumdan baya bir uzak kaldım süreç hakkında bilgi veremedim ama yinede yazmak istedim koyunlarda belirti görülünce hemen aşılandılar Allah şükür hiç bir kayıp yaşamadık hastalığa yakalananlar bir süre sonra iyileşti diğer koyunlarda hastalık belirtisi görülmedi