Koyun Melezleme

Merhaba,
Ben Türkçe öğretmeniyim atanamadım bir kaç kez denedim olmadı şimdi hayvancılık yapmak için babamla birlikte bu işe başladık şuanda 4 Macar Merinosu- 2 Romanov - 2 Lacauna koyunum var 6 tane de kuzularımız oldu. Şuanda küçük bir ahır olarak kullanılabilecek yerde bakıyoruz önümüzdeki ay ahır yapımımız başlayacak. Biraz da maddiyatımız el verdiği kadar koyun ekleyeceğiz inşallah sürümüze. Ben Kırşehirliyim bizim buralarda çok fazla Romanov, İle de France, Lacauna gibi cins koyun sayısı az damızlık üretip satmak mı yoksa kasaplık mı üretim konusunda kararsız kaldık sizce ne olarak devam etmeliyiz. Çeşitlerin bu kadar fazla olması Damızlık yetişmek istiyoruz o yüzden böyle bir yol izledik. Yanlış mı yaptık tek cinse mi dönmeliyiz ya da mesela koç dönemleri gelmek üzere Suffolk koç mu almalıyız ona göre mi ilerlemeliyiz.Tecrübeli kişiler yorum yapıp bizi bilgilendirirse çok seviniriz. Birde ayrıca şuanda koç yok sürüde kararsızlığımızdan dolayı almadık bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Merhaba,
Ben Türkçe öğretmeniyim atanamadım bir kaç kez denedim olmadı şimdi hayvancılık yapmak için babamla birlikte bu işe başladık şuanda 4 Macar Merinosu- 2 Romanov - 2 Lacauna koyunum var 6 tane de kuzularımız oldu. Şuanda küçük bir ahır olarak kullanılabilecek yerde bakıyoruz önümüzdeki ay ahır yapımımız başlayacak. Biraz da maddiyatımız el verdiği kadar koyun ekleyeceğiz inşallah sürümüze. Ben Kırşehirliyim bizim buralarda çok fazla Romanov, İle de France, Lacauna gibi cins koyun sayısı az damızlık üretip satmak mı yoksa kasaplık mı üretim konusunda kararsız kaldık sizce ne olarak devam etmeliyiz. Çeşitlerin bu kadar fazla olması Damızlık yetişmek istiyoruz o yüzden böyle bir yol izledik. Yanlış mı yaptık tek cinse mi dönmeliyiz ya da mesela koç dönemleri gelmek üzere Suffolk koç mu almalıyız ona göre mi ilerlemeliyiz.Tecrübeli kişiler yorum yapıp bizi bilgilendirirse çok seviniriz. Birde ayrıca şuanda koç yok sürüde kararsızlığımızdan dolayı almadık bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Bence tek ırk seç o da et ırkı olsun yani macar merinosu ya da il de france gibi birini seç sürün tamamen o ırktan oluşsun melezleme yapma şimdilik sürün büyüsün sayısal olarak daha sonra yapmak istersen yaparsın, diyelimki 50 hayvanla başladın zaten kuzuların gelişince damızlık almak isteyenler tek cins olacağı icin senden alacaklar baktin damızlık satamıyorum kesime gönderirsin

yorumlarınız için teşekkürler peki. Hangi etçil ırktan daha çok kazanırım et verimi yüksek olan ırk hangisidir Dorper, İle de France, Suffolk

Abicim ben hayvanı olan birisi değilim. Fakat bu konuda biraz bişeyler okudum diyebilirim.
Et verimi yüksek olan, ikizlik oranı yüksek olan, erken koça gelen, hızlı kilo alan bir sürü ırk var. Mühim olan senin koşullarında (iklim, mera, ağır, besleme, hastalık, refah, damızlık seçimi vs) hangisinin daha iyi kilo alacağı.
Avrupada özel koşullarda 4 aydan sonra bile günlük 400 gr alan koyunlardan çok var. Yada bir laktasyonda 1000lt sür veren doğu friz koyunlar var. Ama hangi koşullarda bu gelişim? Ona bakmak lazım.
Ben sizin yerinizde olsam, bölgeye uygun yerli ırklarla başlardım. Sonra ihtiyaca göre (karkas randımanı, canlı ağırlık artışı, dayanıklılık, süt verimi, ikizlik oranı, koça geldiği yaş vs.) ithal koçlara yönlenirdim. Burada da denemeler yapıp bir kaç anaç yetişitirip sonra hoşuma giderse tüm sürüye salardım.
Dediğim gibibenim hayvanım yok ama bunlar benim nacizane tavsiyelerim. Haddimi aştıysam affola

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Abicim ben hayvanı olan birisi değilim. Fakat bu konuda biraz bişeyler okudum diyebilirim.
Et verimi yüksek olan, ikizlik oranı yüksek olan, erken koça gelen, hızlı kilo alan bir sürü ırk var. Mühim olan senin koşullarında (iklim, mera, ağır, besleme, hastalık, refah, damızlık seçimi vs) hangisinin daha iyi kilo alacağı.
Avrupada özel koşullarda 4 aydan sonra bile günlük 400 gr alan koyunlardan çok var. Yada bir laktasyonda 1000lt sür veren doğu friz koyunlar var. Ama hangi koşullarda bu gelişim? Ona bakmak lazım.
Ben sizin yerinizde olsam, bölgeye uygun yerli ırklarla başlardım. Sonra ihtiyaca göre (karkas randımanı, canlı ağırlık artışı, dayanıklılık, süt verimi, ikizlik oranı, koça geldiği yaş vs.) ithal koçlara yönlenirdim. Burada da denemeler yapıp bir kaç anaç yetişitirip sonra hoşuma giderse tüm sürüye salardım.
Dediğim gibibenim hayvanım yok ama bunlar benim nacizane tavsiyelerim. Haddimi aştıysam affola
Melezleme konusu bence risk yani yerel ırka etçil koç katmak evet et randımanını yükseltir belki ama bir süre sonra sürü karmakarışık bir hal alir sürdürülebilir bulmuyorum ben

yorumlarınız için teşekkürler peki. Hangi etçil ırktan daha çok kazanırım et verimi yüksek olan ırk hangisidir Dorper, İle de France, Suffolk
Bu saydığın ırkların hepsi cok guzel verime sahip ırklar zaten mevzu 3,5-4ayda 25 kilo karkas almak buda bakım beslemeyle alakalı zaten fazlasını kasaplar kuzu diye almıyorlar toklu niyetine geçiyor o kiloları macar merinosu kuzusu da veriyor hatta iyi bakımla kivircik kuzusu da Yani demem o ki eğer sadece maksat kasaplık kuzu yetistirmekse o ırklara o kadar paralar vermeye gerek yok o ırklar 400 euro dan başlıyor yanlış bilmiyorsam, ha amacım damızlık satmak diyorsan orasını bilemem

Merhaba bende sizin gibi az bi sayı ile başlayacağım. çiftçilik olarak 500 dönüm buğday-arpa-tritikale ve 20 donum patates ekmekteyim. koyunculuk olarak benim yabancı ırkların yerli ırklardan kazanç anlamında kağıt üzerinde üstün olduğunu düşünüyorum. yani şöyle bir örnekle. bölgemde kangal akkaraman koyunu yaygın. burada kuzu zamanı 600-650 tlden erkek kuzu toplarsın koçluk olarak satarsın 2.500 tl ye gelişimi de yaylıma göre değişir birde büyüyecek koyun bellidir zaten. koçluğu satarsın kurban bayramından sonraki hafta pazardan dişi damızlık toplarsın koçu katarsın ya gebe satarsın yada kuzusunu alırsın. gebe satmak daha iyidir. ben tek ırk beslemenı ve yerli ırk beslemeni tavsiye ederim ki beslediğin ırklar yağlı kuyruk değil. (kuyruk yağı baya para ediyor ) tekrar hayırlı olsun der başarının devamını dilerim.

ama bişey daha var. kayseride bir abimiz kangal koçu romanov dişiye salmış. romanovu cüsse olarak büyütmüş buna karşılık ikizliği artırmış. melezlemeden doğan yavrular iri yapılı ve ilkine ikiz veriyor ve kilo olarakta romanovdan büyükler baya. melezleme olarak denenebilir ama kuzular rengarenk çıkıyor hiç sevmem :)

Damızlık mı yapacaksınız kuzuya mı çalışacaksınız? Bunlar önemli. Nacizane fikrim damızlık yapacaksanız tek ırk yapın. Kuzuya çalışacaksanız. İkizliği yüksek ırklardan anaç yapıp etçil koç salın.

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Damızlık satmak tabikide daha güzel ama damızlık garanti olmadığı için kasaplık daha mantıklı geliyor. Tek olursa dediğiniz gibi damızlık isteyene de satarım sonuçta. Yavaştan büyümesi için İle de France ırkına karar verdim gibi 200 lira civarı piyasası var. Lacuna ırkınıda kendi evimizin süt ihtiyacı için besleyeceğim o ayrı. Kasaplık koyunları fiyatı ne kadar dan gider canlı ağırlığı 100 120 kg gelen bir koyun yaklaşık ne kadar bırakır acaba.

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Damızlık satmak tabikide daha güzel ama damızlık garanti olmadığı için kasaplık daha mantıklı geliyor. Tek olursa dediğiniz gibi damızlık isteyene de satarım sonuçta. Yavaştan büyümesi için İle de France ırkına karar verdim gibi 200 lira civarı piyasası var. Lacuna ırkınıda kendi evimizin süt ihtiyacı için besleyeceğim o ayrı. Kasaplık koyunları fiyatı ne kadar dan gider canlı ağırlığı 100 120 kg gelen bir koyun yaklaşık ne kadar bırakır acaba.
Koyun kestirmek degil de kasaplık kuzu işi daha iyi anaçları zaten fazla paraya alırsın onları kestirmek yerine onlardan elde edeceğin kuzuları kesime göndermek daha mantıklı kuzu karkas suan 45 tl civarı il de france kuzusu 4 ayda cok rahat 25 kilo karkas verir o da 1125 tl eder ikizlik cok olacağı icin baya karlı bir is oluyor ama duyduğum kadarıyla il de france ırkı meradan yararlanma iyi değilmiş pek kalın dudaklı bir ırk olduğu icin tabi benimki duyum iyi araştır bence

Koyunlarin 100kg ağırlığa ulaşması pek mümkün görünmüyor.
120kg ağırlıklara ulaşan koclarda az aşım yapıp 4 yaşlarına ulaşan etçi ırkların istisna hayvanları olur genelde.