Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

- Bir koyuna vermeniz gereken günlük kuru madde miktarı, hayvanın canlı ağırlığının %3 ' ü civarında olmalıdır. Kullanılacak yemin kalitesi ve yemin içerisindeki 'kesif/kaba' yem oranına göre miltar yükselip düşebilir.

- Geç gebe koyuna yoğun silaj vermek, 'karnındaki kuzuyu düşür' demekle aynı şeydir.

- Doğumdan sonra 12 saat içinde kolostrum (ağız sütü yada maya da denir) emmemiş kuzuyu 'ölü' sayabilirsiniz. Yaşama ihtimali, %10 civarındadır. Hemen ölmese bile, gelişmeyen bağışıklık sistemi nedeni ile ileride, en kısa zamanda ölecektir.

- Yeni doğmuş bi kuzunun vücudunda, 12 saat hayatta kalmasını sağlayacak kadar enerji bulunur. Bir önceki maddede neden bu kadar kesin konuştuğumuz da anlaşılmıştır.

- Yeni doğmuş bir kuzunun yerini 'mümkün mertebe' DEĞİŞTİRMEYİN. Çünkü doğum esnasında plesenta ' dan boşalan sıvının 'antiseptik' (mikrop öldürücü) özelliği vardır. Bu sayede kuzunun yere değdiği ilk alanlar, koyun tarafından dezenfekte edilmiş olur.

- Ot ' unuz yoksa, koyun bakmayın. Tavşan bakın, keçi bakın, köpek bakın ama koyun bakmayın.

- Koyunlarda doyma hissi yoktur. Ölene kadar yiyebilirler.

- Koyuna sadece 'arpa/buğday' verirseniz, koyun ölür.
Koyuna sadece 'fabrika yemi. verirseniz, koyun ölür.
Koyuna sadece 'silaj' verirseniz, koyun ölür.
Fakat koyuna sadece 'OT' verebilirsiniz. Ölmez. Üstüne gelişir.

- Koyun / Kuzu rasyonlarında %50 ' den fazla buğday kullanılması, silikat taşı (sidik zoru-işeyememe) oluşuma neden olacağından kullanılmamalıdır.

- Satın alıcağını tüm fabrika yemler, ambarınızdaki arpa - buğdayın 'malzemeden çalınmış pahalı' versiyonlarıdır. Tek avantajları, sanayi artıkları ile arttırılmış proteyin oranları ve zordan eklenmiş mineral/vitamin karışımlarıdır.

- Toprak / duvar yalayan, yapağı yiyen, demir / tahta kemiren hayvanınız varsa, beslemede bir yanlışınızmvar demektir. (Özellikle mineral/vitamin yada mikro besin)

Bir kaç tane de basit rasyon paylaşalım:

Yoğun Kuzu Besisi için fesin yem rasyonu:

%50 arpa
%25 buğday / mısır
%20 Ayçiçeği küspesi
%1.5 mineral
%1.5 vitamin
%1 tuz
%1 kireç taşı / mermer tozu

Yukarıdakine ek olarak, sindirim fonksiyonlarının sağlıklı çalışabilmesi için hayvan başı 200-300gr/gün en kalitelisinden ot (yonca, fiğ, bezelye, ota biçilmiş arpa hasılı vs)

(Miktar, yaşı farketmeksizin, kuzunun yiyebileceği kadar)

Geç Gebe koyun rasyonu:

%50 kaliteli ot.
%20 süt yemi
%20 tane yem (arpa-buğday-mısır)
%10 katalizör

---------

Ilk laktasyon (doğum sonrası 15-20 gün) için Rasyon

%40 kaliteli ot yada mera
%30 silo yem (mısır silajı, üzüm cibresi, pancar posası vb...)
%20 süt yemi
%10 tane yem (arpa buğday)

---------

Geç laktasyon:
%50 mera
%30 orta kalite ot yada saman
%20 süt yem yada tane yem

-----
Kuru dönem:
%100 mera

'Arpayla koyun, gerisi oyun'
'Buğdayla koyun, gerisi oyun'
'Samanla koyun, gerisi oyun'
'Odunla koyun, gerisi oyun'
'Viski ile koyun, gerisi oyun' gibi 'odun - koyun' kafiyesinden türetilmiş varyasyon tabulara takılmayın. Her şeyin yeri ve zamanı var. Bi baklavayla yaşanmayacağı gibi (en kalitelisi bile olsa) tek tür yem ile canlı bakılmaz.

Not: konu istek üzerine açılmıştır. Akla geldikçe eklemeler yapılacak, Tecrübeli arkadaşlardan da eklemeler bekleriz.

Ynt: Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

Abi sitede koyunculuğu açıklayan rasyonları hakkında bilgi veren bi konu yoktu.Bu konu bizim gibi yeni bu işe başlayacak insanlar için yol gösterici olacak.Kendi adıma teşekkür ederim.
Konuyu geliştirelim lütfen koyunculuğu bilen abi ve arkadaşlar yorumlarıyla benim gibi yeni başlayacakları aydınlatırsa çok sevinirim.

Çok güzel bilgiler Yılmaz, koyunculuğa başlamak isteyen veya koyunculuk yapanlar için çok yararlı olacak. Koyun çok güzel hayvan, hem bereketli, hem eti lezzetli hem de bu ülkenin topraklarına en uygun hayvan.

Yılmaz ben de bir soru sorayım; önümüzde büyük bir mera var, 1500 dönüm kadar diyelim, bundan nasıl yararlanırız? Hiç fazladan yem vermeden sadece sadece mera ile bir süreye -sayısı tabi ki meranın büyüklüğüne göre değişir- bakabilir miyiz? Bu da cevap verilebilecek bir soru olabilir.

Başka bir ek daha, senin daha önce bakıcılar ile ilgili yazdıkların vardı, orada yazdıklarını bu başlığa taşıyabilirsen o da kaybolmamış olur, bakıcı-çoban çok önemli bir konu. Herkes bundan şikayetçi. Biraz da şans olsa bakıcı konusu, iyi bir bakıcıyı da bulduktan sonra kaybetmemek de önemli. Hoş ben gerçi çevremde hangi iş kolu olursa olsun çalışanından, çalışanın da patronundan pek de memnun olduğunu görmedim ama :D Azdır ya da :)

DeHLiZ link=topic=80168.msg950363#msg950363 date=1419754718' Alıntı:
Çok güzel bilgiler Yılmaz, koyunculuğa başlamak isteyen veya koyunculuk yapanlar için çok yararlı olacak. Koyun çok güzel hayvan, hem bereketli, hem eti lezzetli hem de bu ülkenin topraklarına en uygun hayvan.

Yılmaz ben de bir soru sorayım; önümüzde büyük bir mera var, 1500 dönüm kadar diyelim, bundan nasıl yararlanırız? Hiç fazladan yem vermeden sadece sadece mera ile bir süreye -sayısı tabi ki meranın büyüklüğüne göre değişir- bakabilir miyiz? Bu da cevap verilebilecek bir soru olabilir.

Başka bir ek daha, senin daha önce bakıcılar ile ilgili yazdıkların vardı, orada yazdıklarını bu başlığa taşıyabilirsen o da kaybolmamış olur, bakıcı-çoban çok önemli bir konu. Herkes bundan şikayetçi. Biraz da şans olsa bakıcı konusu, iyi bir bakıcıyı da bulduktan sonra kaybetmemek de önemli. Hoş ben gerçi çevremde hangi iş kolu olursa olsun çalışanından, çalışanın da patronundan pek de memnun olduğunu görmedim ama :D Azdır ya da :)

Gürsel bu işi bedava yapmanın sırrı, mera. Bunu herkes biliyor da nasıl olacağını bilmiyor.

Ilk şart meranın ıslahı. Derin bi riper, o da olmadı iyi bir sürüm ve 'TESFIYE' şart. Toprak hazırlığı ve ardından aynı tarla eker gibi ekilmesi lazım meranın ama bu işlemler tesfiye ve düzlemeden sonra.

Sebebi, meradaki fazla otun biçilip kaldırılması esnasında zeminin düz olması gerekliliği.

Koyunların bahar ve yaz aylarındaki bolluk dolayısı ile yemediği o otlar, kışın aynı koyunlar için bal-kaymak olur. Yeter ki biçilebilsin.

Türkiye ' de meraların ıslah edilmemesi kadar yük bir sorunda bu bence. Eğimli, engebeli, hâtta içerisindeki sadece fundaklık, makilik var diye biçilip oyu alınamayan o kadar çok alan var ki, aklın durur.

Sadece bu atıl alanlar, mera ve biçilebilir çayır olarak kazandırılsa, Türkiye ' de hayvancılık uçar gider.

1500 dekar mera, hayvan sayısı az ise 500 dekarlık 3 parçaya bölünüp sırayla otlatılabilir. Lakin hayvan sayısı çoksa, tamamı otlatılabilir da yetmez.

• Beğen
Tepkiler: filizma

Yılmaz abi bizim burda arpa, fabrikasyon yem (sadece süt dönemi) ve saman veriliyormuş.Kış boyunca 10 koyuna 1 ton arpa veriyorlarmış.Yazında tamamıyla merada.

n5M5aN.png

Koyunculukla ilgili hem akademik hem pratik bilgiler Yılmaz, emeğine sağlık .

Doğdum büyüdüm vardır bizde koyunculuk , babam çok sever bırakmaz bırakamaz 68 yaşında hala 80 kadar koyun var kuzu başladı 15-20 gündür.

Arpa koyun gerisi oyun , sözünden ben arpa ekme işi ile koyunculuk yapma işi en karlı iştir anlamını çıkarıyorum.

Koyunculuk çok yere uygun çok araziye uygun ben büyük baş hayvancılıkta yaptığım için ikisinide bilirim

Koyunculuk büyük başa göre daha masrafsız şu an karlılığıda daha iyi masrafsız olduğu için.

Yukarıda uydu fotosunu koyduğum yer bizim köy merası sayılır çayın denize döküldüğü yer 700 dönüm civarında 10 yıl kadar koyunculuk yaptık .

Mera 2 yılda bir ihaleye çıkıyordu kimse alamadı bizde çevreden gelip ihaleye girenler olduysada alamadı , parada kazandık Allah bereket
versin
Koyunculuk başta büyük başta yaptık bu merada 250 dönüm kadar ekilebilir yerini ama sulu ama kuru tarım ile çalıştık
Bu merada hiç yemsiz koyun kuzu baktık babam biraz saldım çayıra mevlam kayıra zihniyetinde bir insan . :)
Bizden sonra ,Hukuki sorunlar çıktı mera ihale olmadı sonraları paylaşıldı, hatıralarım canlandı bu konudan :)

Koyunculuk çiftçilikten değerlenemiyecek çok yeri değerlendirir, koyunculuk büyük baş ile değerlenemeyecek çok yeri değerlendirir.

Büyük başa göre sindirimi daha yüksek büyük başa göre meradan yada hazırdan faydalanması daha yüksek

Tabi bu işi sevmek çok önemli ben koyun işinin başında babam olunca büyük baş ve kuru tarım ile ilgileniyorum .

İşimiz beraber ortak koyun şu an getirisi en iyi işlerden tabi hepsi bir birini desteklesede tamamlasada

ismail_17 abi senede kaç doğum yaptırıyorsunuz ve rasyonunuzu nasıl beslediğinizi anlatabilirmisiniz.

Ayrıca Yilmaz abinin anlattıklarına ek koyunculukta şuna dikkat edin dediğiniz bişey varmı ?

ahmtkskr link=topic=80168.msg950381#msg950381 date=1419757587' Alıntı:
Yılmaz abi bizim burda arpa, fabrikasyon yem (sadece süt dönemi) ve saman veriliyormuş.Kış boyunca 10 koyuna 1 ton arpa veriyorlarmış.Yazında tamamıyla merada.

Ahmet koyun başına 100 kg kesif yem çoğunlukla yeterli olur. Lakin saman yerine ot tercih etmek gerekli. Nedeni, samanın proteyin bakımından çok zayıf olması.

Hayvan beslenmesinde bir sürü denge var ama önceliğe sahip iki denge mevcut.

1-) kaba-kesif yem dengesi
2-) enerji-proteyin dengesi

Arpa: enerji
Silaj: enerji
Saman: enerji

Proteyin nerde?

Ama
Arpa: enerji
Ot: proteyin + enerji

Doğru olan bu. Ot yerine saman verdiğinde olaşacak protein ihtiyacını karşılamak için 'fabrika yemi' kulanmak zorunda kalıyor yetiştiriciler. Bu da 'satın yem olmadan hayvan bakılmaz' gibi bir düşünce yaratıyor. Sürekli enerji verilen ve proteyine yüksek derecede ihtiyaç duyan hayvan, fabrika yemi gibi içerisinde proteyin bulunan bi yem ile takviye edildiğimde hemen karşılık veriyor. Oysa aynı dönemde yeşil biçilip usulüne uygun balyalanmış olarak verilen ot, bu ihtiyacı tamamen karşılar. Üstelik paramız da cemizde kalır.

Ahmet ısrarla ama ısrarla tekrar ediyorum. Fabrika yemi yerine ot alın. Yonca, bezelye, fiğ yada ota biçilmiş arpa-buğday-yulaf. Hiç farketmez. Hem hayvanlarınız sağlıklı olsun, hem de paranız cebinizde kalsın.

CİHANGİR link=topic=80168.msg950385#msg950385 date=1419758226' Alıntı:
Teşekkürler Yılmaz Kardeşim Dededen bir birikimin olduğunu okumuştum önceki iletilerinden ve sitede bilgi paylaşımını en iyi şekilde yapan üye arkadaşlarımızdan birtanesisin.

Teşekkür ederim Cihangir Abi.

Bizim bilmemiz, başkasının işine yaramalı ki, amacına ulaşsın.

Ikimizin de 1 ' er tane elması olsun.
Sen bana bir elma, ben sana bir elma verirsem, sonuç değişmez. İkimizin de yine 1 ' er tane elması olur.

Ikimizin de 1 ' er bilgisi olsun.
Sen bana bir bilgi, ben sana bir bilgi verdiğimşzde ise sonuç değişir. Ikimizin de 2 ' şer tane bilgisi olur.

Verdikçe eksilmeyen çok az şeyden biri bilgi..

Keşke sitedeki 50.000 üye de farkına varsa.

sebazios abi çiftligimizin arazisi 55 dönüm bunun 8 dönümüne çiftlik kurulu gerisi tarla.Kuyumuz falan hazır kısmet olursa bu sene ilk defa yonca ekcez.Kendi malımıza yeter galiba.
Yazın kuzu besiciliği yapıyoruz şimdiye kadar fabrikasyon yemle başlayıp arpayı artırarak 55-60 günde kuzuyu 52-53kg canlı ağırlığa ulaştırırdık.Bu sene ikinci parti kuzu besisinde ilk defa yemden sonra kuzulara yonca vermeye başladık.Kuzu öyle bi güzel sindirimini yapıyoduki nasıl,içeri gir hepsi geviş getirirdi.Kuzuya yonca verdiğimiz için karnınıda çekmedi çok gösterişli durdu.O yüzden bu sene yoncayı çok sevdik :)

Arkadaşlar, koyunculuk yapan bir tanıdık Charolais (Şarole) katmayı düşünüyor koç olarak sürüye. Kendisi araştırmış biraz ama ona siteden bahsedince sormamı istedi. Kendisinde Kıvırcık ve Tahirova var. Et yönü güçlü olduğundan bir de kuzu sayısı fazla verdiğinden bunu yapmayı düşünüyor. İthalat olayına falan sonra bakacak eğer gelen yorumlar olumlu olursa. Hem de burada böyle farklı ırklarla ıslah yapmak isteyenler için yapanlar tarafından bilgi verilmiş olur.

DeHLiZ link=topic=80168.msg952378#msg952378 date=1420197858' Alıntı:
Arkadaşlar, koyunculuk yapan bir tanıdık Charolais (Şarole) katmayı düşünüyor koç olarak sürüye. Kendisi araştırmış biraz ama ona siteden bahsedince sormamı istedi. Kendisinde Kıvırcık ve Tahirova var. Et yönü güçlü olduğundan bir de kuzu sayısı fazla verdiğinden bunu yapmayı düşünüyor. İthalat olayına falan sonra bakacak eğer gelen yorumlar olumlu olursa. Hem de burada böyle farklı ırklarla ıslah yapmak isteyenler için yapanlar tarafından bilgi verilmiş olur.

Sırtı yere gelmez. Yeter ki yapabilse.

Şu an için Trakya kıvırcığı ile melezlemede kullanmadığım ırk kalmadı. Istisnasız en iyi melezleme sonuçları 'şarole' (charollias) ile çıktı. Otlama, iklim adaptasyonu, canlı ağırlık artışı, ikizlik, dayanıklılık..

Kıvırcığın melezlenmesine aslında karşıyım ama ola ki melezlenecekse, bu şarole olmalı.

sebazios link=topic=80168.msg952414#msg952414 date=1420205921' Alıntı:
Sırtı yere gelmez. Yeter ki yapabilse.

Şu an için Trakya kıvırcığı ile melezlemede kullanmadığım ırk kalmadı. Istisnasız en iyi melezleme sonuçları 'şarole' (charollias) ile çıktı. Otlama, iklim adaptasyonu, canlı ağırlık artışı, ikizlik, dayanıklılık..

Kıvırcığın melezlenmesine aslında karşıyım ama ola ki melezlenecekse, bu şarole olmalı.

Bu tanıdık Hadımköy ' de eski bir hastam Yılmaz, hala görüşürüz. Oğlu da hastamdı, ziraat mühendisliği okutun çocuğa diye çok ısrar ettim okumadı, tembel çıktı :) Biz çok konuşuyorduk, bahsetmiştim kendisine siteden, bir iki kişi Romanov dedi, sonra baktı anlattıkları kadar değil, şimdi de şarole sordu. Ben 'bulursan iyi olur ama, siteden arkadaşlara sorayım belki burada denilen özellikleri tutmuyordur, yapmış olan varsa bilgi verir' dedim. Sende olduğunu unutmuşum :)

Şimdi arar söylerim, artık damızlık bulması, dışarıdan getirecekse ithalatı kendisine kalmış :) Ben Hadımköy ' deyken Doğanbey çiftliği vardı orada, onlar besi için getirmişlerdi. İthal getirirse nasıl yaptığını burada yazarım inşallah.

yeniksavascı link=topic=80168.msg961128#msg961128 date=1421928209' Alıntı:
peki arkadaşlar size bir sorum olacak romanov koç ile akkaraman kangal kırması dişi ile çifleşmesinde verim nasıl olur deneyten varmı? :)

Romanov gibi ince kuyruklu koyun ırklarının koçları, Acıpayam, dağlıç, Karaman, ivesi ve Kangal gibi geniş kuyruklu koyunları doğal ortamda aşamazlar. Penis yapıları, çiftleşme şekilleri ve nitelikleri, kuyruklu koyunları aşmaya müsait değildir.

Yani Karaman cinsi bir sürüye romanov koç saldığınızda, en iyi ihtimali ile sürünün yarıdan fazlası (hatta koçlar acemi ise bu rakam tamamına yaklaşır) aşılmaz ve boş kalır. Koyunların o yılı boş geçer ve İşletme ciddi zarara uğrar.

Suni ortam ile bir aşılama yapıldığını (ki çok zordur) düşünürsek, et bakımından verimsiz (romonav nedeni ile) küçük yapılı ve çoklu doğum özelliği azaltılmış bir kuzu popülasyonumuz olur.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Genel de buralarda yani iç Anadolu da kangal veya Akkaraman kullanılır sizin koç olarak tavsiye varmı? etçil ırk yapmak istiyorum kuzu besiciği bir bakıma. 40. Kg gibi ulaştırır. Satarız. Amaç bu. İkizlilik oranı yüksek dayanıklı bir süre yapmak istiyorum

yeniksavascı link=topic=80168.msg961143#msg961143 date=1421931194' Alıntı:
Genel de buralarda yani iç Anadolu da kangal veya Akkaraman kullanılır sizin koç olarak tavsiye varmı? etçil ırk yapmak istiyorum kuzu besiciği bir bakıma. 40. Kg gibi ulaştırır. Satarız. Amaç bu. İkizlilik oranı yüksek dayanıklı bir süre yapmak istiyorum

Yapacağınız en mantıklı yol, ırkı değiştirmeden, aynı sürü ile devam etmek olur.

Neden?

Çünkü hangi cins koç olursa olsun, tüm etçi ırkların koçlarında aşım sorunu yaşanacak.

sebazios link=topic=80168.msg961149#msg961149 date=1421932413' Alıntı:
Yapacağınız en mantıklı yol, ırkı değiştirmeden, aynı sürü ile devam etmek olur.

Neden?

Çünkü hangi cins koç olursa olsun, tüm etçi ırkların koçlarında aşım sorunu yaşanacak.
peki. Sürü yü daha toplamadım ırk olarak hangi sini tavsiye edersiniz yer kayseri sivas sınırı