koyunculuk nasıl yapılır

Ynt: koyunculuk nasıl yapılır

DeHLiZ link=topic=40923.msg957634#msg957634 date=1421257000' Alıntı:
Ahmet affına sığınarak, neden 300 TL ' den hesapladın kuzuları? Kaç kiloda kesime gönderiyorsunuz ki siz kuzuları?
33-36kg satılır kuzular.Her senede 8.4-9 tl arasıda canlı paskül fiyatı değişir.

Ahmet Kardeş

500 koyunla işe başlanmaz bence bu işi hiç bilmiyorsan sayıyı yavaş yavaş artır bir çoban tut, günde 4 saatini hayvanlara ayır. Önce otu kendin ekeceksin buğday ve arpayı da kendin yetiştirebilirsen daha iyi olur, tamamen meraya dayalı bir besi yapma ayrıca çobanı 40.000 TL hesaplamışsın. birde hayvanlar doğurduktan sonra 2 ay besiye devam et %80 i tekrar koça geliyor bu süre içinde.
birde yaşlı ve doğurmayan hayvanları ilk doğumdan sonra hemen elemen gerek.
Kuzulara büyütme yemini önlerinde açık büfe bırak :) ayrıca 2. aydan itibaren mısır buğday yada arpa vermeye başlaman gerek.
Besinin son 45-50 günü kesif yemi %60-70 vermen gerek burada önlerinde kaya tuzu olmasına dikkat et.
son 2-3 ayda kuzulara otu çok vermemen gerek günde 100-150 Gr gibi kuzu işkembesini ot ile tıka basa doldurmamalı.
Ayrıca bu yoğun kesif yem esnasında sidik zoruyla karşılaşabilirsin bunun da çaresi var 50-60 hayvanın sularına 1 gr a yakın NİŞADİR atacaksın baharatçılarda bulabilirsin.
besi süresince 2 defa ademin yapıyoruz. Biz bu şekilde 4-5 ayda 45-50 Kg ortalama yakalıyoruz.
bu yıldan sonra da tek kuzulayan koyunları sürüden çıkarmayı planlıyoruz. bu işi iyi yapanlar köylüler var adam 20 koyundan 35-40 arası kuzu alıyor.

zaman, sabır, araştırma ve para isteyen bir iş.

Koyun sayısına aldırma önemli olan yıl sonunda kazandığın para o yüzden verimli hayvanlarla işe başlaman en iyisi ben bugün tekrar başlasam direk damızlık kuzu alarak işe başlarım.

selamlar

Mehmet Orhan link=topic=40923.msg957945#msg957945 date=1421319167' Alıntı:
Ahmet Kardeş

500 koyunla işe başlanmaz bence bu işi hiç bilmiyorsan sayıyı yavaş yavaş artır bir çoban tut, günde 4 saatini hayvanlara ayır. Önce otu kendin ekeceksin buğday ve arpayı da kendin yetiştirebilirsen daha iyi olur, tamamen meraya dayalı bir besi yapma ayrıca çobanı 40.000 TL hesaplamışsın. birde hayvanlar doğurduktan sonra 2 ay besiye devam et %80 i tekrar koça geliyor bu süre içinde.
birde yaşlı ve doğurmayan hayvanları ilk doğumdan sonra hemen elemen gerek.
Kuzulara büyütme yemini önlerinde açık büfe bırak :) ayrıca 2. aydan itibaren mısır buğday yada arpa vermeye başlaman gerek.
Besinin son 45-50 günü kesif yemi %60-70 vermen gerek burada önlerinde kaya tuzu olmasına dikkat et.
son 2-3 ayda kuzulara otu çok vermemen gerek günde 100-150 Gr gibi kuzu işkembesini ot ile tıka basa doldurmamalı.
Ayrıca bu yoğun kesif yem esnasında sidik zoruyla karşılaşabilirsin bunun da çaresi var 50-60 hayvanın sularına 1 gr a yakın NİŞADİR atacaksın baharatçılarda bulabilirsin.
besi süresince 2 defa ademin yapıyoruz. Biz bu şekilde 4-5 ayda 45-50 Kg ortalama yakalıyoruz.
bu yıldan sonra da tek kuzulayan koyunları sürüden çıkarmayı planlıyoruz. bu işi iyi yapanlar köylüler var adam 20 koyundan 35-40 arası kuzu alıyor.

zaman, sabır, araştırma ve para isteyen bir iş.

Koyun sayısına aldırma önemli olan yıl sonunda kazandığın para o yüzden verimli hayvanlarla işe başlaman en iyisi ben bugün tekrar başlasam direk damızlık kuzu alarak işe başlarım.

selamlar

Mehmet ' im Ahmet ' ler senede 2000 kuzuyu besiye çekiyorlar. İşleri-uzmanlıkları kuzu besisi. Lakin daha önce hiç anaç koyun bakmadılar. Olay o.

Birde %20 olayını şöyle örneklendireyim.

- Ilk başladığınızda kaç koyun vardı?
- 1 yıl sonra sürü mevcudu kaçtı?
- 2 yılda kendinizden kaç kaç damızlık bıraktınız?
- Kaç tane dışarıdan aldınız?

En hayati soru:

Şu an sürünün mevcudu kaç?

Yılmaz

ben sadece Ahmet için değil genel olarak ta yazdım. %20 olayı şu çıkarttığın koyunu da kuzu fiyatına istersen satarsın.
Bir de şöyle bir olay var işi nasıl yaptığın önemli her gün yüzlerce şirket kapatılırken yüzlercesi de kuruluyor.
Son 10-15 yılda artık enflasyon azaldı dünyada deflasyon başladı işini iyi yapanlar başarılı olacak.

Mehmet abi sınavlarım var iletine cevao veremedim o yüzden.
Yılmaz abinin dediği gibi senede 2bin üstü kuzu elimizden geçiyor.Hiç koyun bakmadık ama koyunculuğu hiçte bilmiyor değiliz :)
Şuan uygun fiyatlarda çobanım olsun Bin koyunu içeri çekerim ama çoban ücretlerimiz çok fazla..

Ayrıca verdiğin bilgiler için teşekkür ederim :)

Mehmet Orhan link=topic=40923.msg958657#msg958657 date=1421434493' Alıntı:
Yılmaz

ben sadece Ahmet için değil genel olarak ta yazdım. %20 olayı şu çıkarttığın koyunu da kuzu fiyatına istersen satarsın.
Bir de şöyle bir olay var işi nasıl yaptığın önemli her gün yüzlerce şirket kapatılırken yüzlercesi de kuruluyor.
Son 10-15 yılda artık enflasyon azaldı dünyada deflasyon başladı işini iyi yapanlar başarılı olacak.

Mehmet olay enflasyon ile ilgili değil. Koyunun belirli bir ömre sahip canlı hayvan olmasından kaynaklanıyor.

Bir koyun 7-8 yıl yaşayabilir. Istisna hallerde 10 ' u geçtiği de görülmüştür. Lakin hangi cins olursa olsun, verimliliğin pik yaptığı, ekonomik bakılırlık süresi 5 yıldır.

İşte bu yüzden her yıl sürünün %20 ' si bir şekilde verimden düşer/ölür/satılır/kesilir.

Bu doğal bir süreçtir ve senin işi nasıl yaptığın ile pek alakası yok. Doğanun kanunu.

Bu nedenle sürünün bekası, mevcudiyetini koruyabilmesi için bu yenileme 'gereklilik' değil 'zorunluluktur'

Ölümsüzlüğü keşfedemediğin sürece de 'zorunluluk' olmayı koruyacaktır.

Senin hesap, koyunların ölümsüzlüğü üzerine kurulu..

Yılmaz
yazdıklarımız daha iyi oku bence %20 sinide değiştirsen satacağın koyun kuzu parasından aşağıya olmayacak. Bundan bahsediyorum. Sen koyunları gözden çıkarmışsın gördüğüm kadarıyla :)

Mehmet Orhan link=topic=40923.msg958743#msg958743 date=1421443500' Alıntı:
Yılmaz
yazdıklarımız daha iyi oku bence %20 sinide değiştirsen satacağın koyun kuzu parasından aşağıya olmayacak. Bundan bahsediyorum. Sen koyunları gözden çıkarmışsın gördüğüm kadarıyla :)

Ben keçi gübresinde emeklemeye başladım Mehmet. Koyun olsun, keçi olsun hiç eksik olmadı, bilirsin. Sülale olarak hayvancılık yaparız hala.

Lakin sizin durum farklı. Daha yenisiniz.

Bunu şundan söylüyorum:

Bundan 20 yıl önce her yıl bir tarla alıyorduk. Her yıl bi yatırım yapıyorduk. Borcumuz yoktu.

Şimdi iki yakamız bir araya gelmiyor. Hayvan aynı hayvan, hayat aynı hayat (hatta daha kötü)..

E sen biliyon. Zaten zor iş.

Kısaca ben cebime bakarım. Kazanamıyorsam yada kazanmama engel şartlar varsa, azaltırım yada bırakırım. Çünkü sorumluluklarımız var. Aile bakıyoruz.

Çevremde koyunculuk yapan kişilerden hiçbirisi, koyunlar vasıtası ile son 5 yıldır bir mal edinemedi, kenara birşey koyamadı, borçlarını kapatamadı. Hatta daha da büyüttü.

Bu işlerini iyi yapamadıklarından değil, koyun fiyatları üzerindeki oyunlardan.

2008 yılında kuzu baskül 10 liraydı, 1 çuval yem 24 lira
2015 yılında kuzu baskül 10 lira, 1 çuval yem 50 lira!..

Sadece yem artmadı, ekmek arttı, mazot arttı, sigara arttı, dolar arttı, su arttı, elektrik arttı, telefon görüşme ücretleri arttı. Herşey arttı.

Hayat arttı, ama bir koyuncunun tek kaynağı kuzu artmadı..

Hesap yapmayı öğrendiğimden beri hep orantısına baktığım bir deklem var. Hiç şaşmayın bir denklem:

7 yaşımdan beri yaptığım takibe göre çok az değişti bu denklem:

5 iyi koyun = 1 inekçi her zaman.

Hadi şimdi kur bakalım denklemi, koyunun fiyatı nerede?

Bugün nezir oturdu yanıma, (bilmeyenler için Nezir, 270-300 civarı koyunu olan ortak bir arkadaşımız). Aleni fikrimi aldı. Koyunları azaltırp inek almayı düşündüğünü anlattı. Hem fikir olduğumuzu söyledim keza aynı fikir bende de var. Sadece zaman çok kötü.yukarıda anlattığım denklem çok aleyhte.

Illa artacak ama artana kadar açacağı hasarı, artış ile kapatmayacak.

Ha sen kazanıyorsundur. Allah versin, daha çok kazan.

Ama yukarıda da bahsettim. Bir işte para olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, cebine bakmaktır. Bak, öyle karar ver.

Yılmaz
Söylediklerin doğru ancak bu işi karlı olarak yapmanın yöntemi var ben ondan bahsediyorum. Bizde bu 2014 te daha işi karlı yaptık ama 2013 yılından gelen sıkıntılar parayı götürdü.

Bence yemini kendin temin edip verimli hayvanları tutacaksın bir çoban çalıştırıyorsan 125 civarı koyun olacak.
İnek bakmaya gelince inek koyunculuktan kat kat daha zor ayrıca orada da durum aynı verimli hayvanı iyi seçmek her zaman şart.

Örnekler her yerde var adam 3-4 inekle başlamış 10-15 yılda yüzlerce olmuş.
Ben bu işi çok iyi bilirim demiyorum ama nasıl iyi yapılır sürekli araştırıyorum.
her işte geçerli bir kural var GÖMLEĞİN İLK DÜĞMESİNİ YANLIŞ İLİKLERSEN DİĞERLERİDE YANLIŞ OLUR. Bizlerin yaptığı hata genelde bu.

selamlar

• Beğen
Tepkiler: mydonose2
Mehmet Orhan link=topic=40923.msg958849#msg958849 date=1421482837' Alıntı:
Yılmaz
Söylediklerin doğru ancak bu işi karlı olarak yapmanın yöntemi var ben ondan bahsediyorum. Bizde bu 2014 te daha işi karlı yaptık ama 2013 yılından gelen sıkıntılar parayı götürdü.

Bence yemini kendin temin edip verimli hayvanları tutacaksın bir çoban çalıştırıyorsan 125 civarı koyun olacak.
İnek bakmaya gelince inek koyunculuktan kat kat daha zor ayrıca orada da durum aynı verimli hayvanı iyi seçmek her zaman şart.

Örnekler her yerde var adam 3-4 inekle başlamış 10-15 yılda yüzlerce olmuş.
Ben bu işi çok iyi bilirim demiyorum ama nasıl iyi yapılır sürekli araştırıyorum.
her işte geçerli bir kural var GÖMLEĞİN İLK DÜĞMESİNİ YANLIŞ İLİKLERSEN DİĞERLERİDE YANLIŞ OLUR. Bizlerin yaptığı hata genelde bu.

selamlar

Bizim kurtuluş yok o zaman. Ilk düğmeyi 350 yıl önce iliklemiş bizimkiler :D

Ben koyun işin bitirmem. En kötü ihtimal sayıyı azaltır, rolantiye devam ederim.

Başlamak isteyen tüm arkadaşlara da aynısını söyledim. 'Şu an için bekleyin' çünkü fiyatlar düşüşte. Hiç bir mal düşüş trendinde alınmaz. Bu yaz başı gibi koyun, belki de son 10 senedir düşebileceği en düşük seviyeye inecek. Girecek olanlar için en iyi zaman, kış-kıyametin olmadığı, yemin nispeten düştüğü, düşmese bile temin etmek için önünüzde kocaman bir yazın olduğu ilk bahar dönemi.

İnek koyundan çok daha zor. Dediğin doğru ama karşılığında 2 tane de fark var.

1-) süt
2-) gelirin (maaş gibi) her ay düzenli olması

Ki tek geliri kuzu olan koyuna göre üstün olmasını sağlıyor bu farklar.

Neden?

Şu an dana, kuzuyu geçti. Böyle bir saçmalık olur mu?

Büyükbaş eti temel kırmızı ettir. Fiyatı makul olmalı ve herkes yiyebilmeli. Buna karşı değilim.

Lakin kuzu eti 'lüks gıda'dır. Hekes tüketecek diye bir çabaya girmek, devletin böyle bir amaca yönelmesi aymazlıktır.

Bakan Eker açıkladı: 'Türkiye ' nin et krizinden çıkış yolu, koyundur' diye. Yetmedi, Avustralya örneğini verdi.

Ulan sen bana avustralyadaki merayı sağla, ben sana her yıl kuzularım yarısını bedava vereyim.

Konuya ne kadar hakimler gör yani.

Ben sıradan bir vatandaşım. Doğal olarak deniz mahsülü yeme ihtiyacım var. Canım çekti, lazım oldu. Gider sardalya alırım, hamsi alırım, ne bileyim çipura, istavrit alırım.

Gidip illa 'kalamar' şart mı? 'Bütün memleket ucuza kalamar' yesin diye bi iddiada bulunma hakkım var mı?

Havyar pahalı. Çünkü kuzu gibi zor yetişiyor. Devlet ' in çıkıp da, bizden daha iyi şartlara sahip olan (mera-enerji-damızlık-iklim vs) ülkelerden ithalatı serbest bırakarak bizzat rekabet kurallarını ihlal etmesi, piyasaya zorla müdehale etmesi 'havyarı herkes yesin, fiyatı yerlerde sürünsün' demesi, havyar yetiştiricilerinin sonunu getirmez mi?

Özetle:
- ya baskül şu an en az 15 lira (Trakya şartlarında) olacak
- yada devlet tarafından ıslah edilmiş kaliteli meralar hayvancık yapanlara tahsis edilecek.

Çünkü 1 koyuna 1 kuzu için 1 yıl bakıyorsun.

Başka türlü bu sektörün ayakta kalabilmesi zor.

Bunları yaptığı:
'Köpekleri salıp yaşları bağlamak'

sebazios link=topic=40923.msg958893#msg958893 date=1421491370' Alıntı:
Bizim kurtuluş yok o zaman. Ilk düğmeyi 350 yıl önce iliklemiş bizimkiler :D

Ben koyun işin bitirmem. En kötü ihtimal sayıyı azaltır, rolantiye devam ederim.

Başlamak isteyen tüm arkadaşlara da aynısını söyledim. 'Şu an için bekleyin' çünkü fiyatlar düşüşte. Hiç bir mal düşüş trendinde alınmaz. Bu yaz başı gibi koyun, belki de son 10 senedir düşebileceği en düşük seviyeye inecek. Girecek olanlar için en iyi zaman, kış-kıyametin olmadığı, yemin nispeten düştüğü, düşmese bile temin etmek için önünüzde kocaman bir yazın olduğu ilk bahar dönemi.

İnek koyundan çok daha zor. Dediğin doğru ama karşılığında 2 tane de fark var.

1-) süt
2-) gelirin (maaş gibi) her ay düzenli olması

Ki tek geliri kuzu olan koyuna göre üstün olmasını sağlıyor bu farklar.

Neden?

Şu an dana, kuzuyu geçti. Böyle bir saçmalık olur mu?

Büyükbaş eti temel kırmızı ettir. Fiyatı makul olmalı ve herkes yiyebilmeli. Buna karşı değilim.

Lakin kuzu eti 'lüks gıda'dır. Hekes tüketecek diye bir çabaya girmek, devletin böyle bir amaca yönelmesi aymazlıktır.

Bakan Eker açıkladı: 'Türkiye ' nin et krizinden çıkış yolu, koyundur' diye. Yetmedi, Avustralya örneğini verdi.

Ulan sen bana avustralyadaki merayı sağla, ben sana her yıl kuzularım yarısını bedava vereyim.

Konuya ne kadar hakimler gör yani.

Ben sıradan bir vatandaşım. Doğal olarak deniz mahsülü yeme ihtiyacım var. Canım çekti, lazım oldu. Gider sardalya alırım, hamsi alırım, ne bileyim çipura, istavrit alırım.

Gidip illa 'kalamar' şart mı? 'Bütün memleket ucuza kalamar' yesin diye bi iddiada bulunma hakkım var mı?

Havyar pahalı. Çünkü kuzu gibi zor yetişiyor. Devlet ' in çıkıp da, bizden daha iyi şartlara sahip olan (mera-enerji-damızlık-iklim vs) ülkelerden ithalatı serbest bırakarak bizzat rekabet kurallarını ihlal etmesi, piyasaya zorla müdehale etmesi 'havyarı herkes yesin, fiyatı yerlerde sürünsün' demesi, havyar yetiştiricilerinin sonunu getirmez mi?

Özetle:
- ya baskül şu an en az 15 lira (Trakya şartlarında) olacak
- yada devlet tarafından ıslah edilmiş kaliteli meralar hayvancık yapanlara tahsis edilecek.

Çünkü 1 koyuna 1 kuzu için 1 yıl bakıyorsun.

Başka türlü bu sektörün ayakta kalabilmesi zor.

Bunları yaptığı:
'Köpekleri salıp yaşları bağlamak'
Abi şu söylediğin herşeye o kadar katılıyorum ki,
'dana eti temel kırmızı ettir, kuzu eti lükstür' imazamı atarım bunun altına

herkese hayırlı günler.
koyunculuk nasıl yapılır uzmanı değilim ancak kendi yaptığım sistemi paylaşabilrim beğenen olur beğenmeyen olur orası size kalmış.

hayvancılıkta ana hesap maliyetinize aldığınız verimdir. yani 1 kg et kazanımı için ne kadar yem ve masrafınız var bu hesaplanmalı

buda 700/800 baş koyundan aşağı beni kurtarmamakta eğer bu rakamlara ulaşamıyorsanız tek çözüm yüzdeli kooperatiftir basit bir sistem soran olursa anlatırım ama nedemek istediğimi az çok anlamışşsınızdır.

başlıca maliyet girdisi yem değil hayvan seçimidir. çünkü sütten kesilmekte olan kuzunun rumen gelişimini iyi sağlayamazsanız sürünüzün verimini ne yapsanızda düzeltemezsiniz yani daha ilk aylarda bakım işini cok ama çok ciddiye alacaksınızki ilerde sürünüz kuvvetli olsun. kuzular mutlaka ilk günlerden itibaren kayıt altına alınmalı basit bir exel ile kendinize uygun bir sistem oluşturabilirisniz yani kendi sürü yönetimi ve izlemenizi yapmanız lazım.

kuzu bakımında sadece rumen gelişimi ile değil aynı yeni doğan bebek bakımı gibi sağlık,alışkanlık,gelişim gibi konular hassiyetle takip edilmeli.

ahırları sayıya göre 40-50 başlık bölmelere bölmeniz sizin işinizi hem kolaylaştırır hemde sınıflandırma yapmanıza olanak sağlar ben uğraşamam derseniz o başka tabi mal sizin sürü sizin. ama aynı gelişim yuzdesindeki hayvanlar özel rasyon için mutlaka yapılmalı bölme işi sonuçta tüm sürü aynı verim ve gelişimde olmayacaktır. buna bağlı olarak tüm sürüyü aynı şekilde beslemenizde doğru olmayabilir.

yem olayı ise çok göreceli yaylım yeri kaliteli olanlar için zaten pek sıkıntı yok ama kontrol edemediğiniz besleme hesap yapmanıza engel olabilir.yani hayvandaki gelişim mutlaka planladığınıza yakın olmalı.

piyasada gereğinden fazla rasyon var yalan yanlış olanıda çok pahalı olanıda bu yüzden en uygunu temin edebilmenize göre siz yapmalısınız.ekim alanınız varsa protein ve kuru madde oranı yüksek arpa tritikale yada fiğ gibi yemlerle bilinen rasyonlar her sürüye yeter.
ancak mutlaka mineral destek şart tuz kalsiyum mermer tozu gibi ürünlerde rasyona dahil edilmeli.

sadece arpa saman ve küspe ile ancak günü kurtarabilirsiniz bu forumu kullanacak kadar internet bilen herkes netten araştırıp bulabilir.

dikkat etmeniz gerek her yaşta aynı yemin aynı oranda verilmeyeceğidir .

ahırlara gelirsek , mutlaka hava sirkülasyonu olmalı içerde yani temiz hava alabilmeli ama cereyan yapmaması çok önemli heleki kuzu evresinde.
bunun dışında yemlik ve suluklarınızda sürünüzün fiziksel yapısına göre ayarlanmalı bunları hesap ederken hayvanların doğal beslenme yükseklikleri düşünülerek yerleştirlmeli ne çok alçak neden çok yüksek.

satış işi en zor olanı çünkü günde 14 saat beraber olunca kesime göndermeye kıyamıyor insan yada en azından ben öyleyim.

kesimhanelerin çoğu tam bir fiyasko eli bıçak tutanı kasap yapmışlar öyle yerlere bıçak vuruyorlarki tüm emeğinizi çok kolay heba edebilirler özellikle özel kesimhaneler bu konuda daha vahşi.

kısaca özetlersem, bazı kesin kurallar hariç öncelikle herkes planlama yapmalı bir sene sonra ne yapacağını kestirebilmeli . plan doğrultsunda adımlar atarak sürüsünü yönetmeli. canlı ile uğraştımız için herşeyi yaşamak mümkün ancak biz elimizden geleni yapalım emek verelim , şansızlık faktörünü olabildiğince düşük tutalım ve hakkımızda en hayırlısı için yuce rabbimize dua edelim.

bende koyuncula başka açıdan bakmak isdiyorum başımdan geçenleri anlatıyım
askerden geldim koyuncula çok hevesim vardı evlendim birikintilerle koyun alıyım dedim dedim ama dedim ağzımdam çıkmadan hayır cvbı geldi annem evlatlıkdan ret ediyor eşim hiç o havalarda deil şehre gidek diyor fakat kafaya koydum mutlaka alacam lise mezunuyum elimden teknik olarak bir iş gelmez şehirde birde evin yoksa işin çok zor mal pazarına boğazlıyana gitdim şansımdan hoşuma gidecek koyun yok .koyundanda anlamıyorum.araştırırken yanında bir kuzusu olan bir koyun gördüm içimede sinmiyor fakat köye döndümde elimden parayı alacaklar bende adını belli ediyim diye o kuzulu koyunu aldım eve getirdim fakat anam evi inlediyordu hanımda aynı ahıra koymam yatak odana koy diyorlar ben ahıra koyuyom onlar dışarı çıkarıyıyor başıda anam çekiyor neyse baktım başa çıkamıyorum çıktım gaveye gitdim ama aklım evde koyun ne oldu diye 2 saat sonra geldim baktım koyunu içeri koymuşlar yeminide koymuşlar sinirleri gitmş babamın sayesinde hafda hafda giderk 10 koyun aldımfakat o aldım ilk kouyun 10 gün sonra öldü..5 yıl sonra 10 koyun 80 oldu 80 koyun ve 80 kuzuyu satdım yanlızdım birde para etmiyordu ben satdım koyun 2 sene sonra 800 gördü pişman oldum ya işişden geçti pancar işine başladım faka içimde hala koyun gütme vardı ve 2014 tarım kredinin 0 faizli koyun kıredisi sayesnde 60 koyun aldım aldığım kyunlardan 2 tanesi kuzu atdı 1 öldü işkembeden 3 tane yumruk büyüklünde yun yuma çıktı 15 yakın ekizim var ben çok memnunum arkadaşların hepsi hesap peşinde şimdi ben soruyorum askeri üçretle şehirde yaşamakmı çobanlıkmı elbetde koyunculuk hem zevkli hemde bakıma kaliteli koyun yayım sayesinde ekizli arırabilirseniz karlı bir iş.. ' ' koyun alana kadar koyunun 4 memesi oldunu biliyordum alınca 2 memesi oldunu örendim..
koyun işiyle uraşacak kapden sevecek bu koyun işini merası olacak küçükde olsa arazisi olacak yem giderleri için asgari üçretli çalışıp bir başkasının ağız kokusunu dinlemektense bence güzel meslek. faka burda aile desdeğide çok önemli.
ne kazandım ne kaybetdim
köyümde kendi işimle uraşıyoum severekde yapıyorum ALLAHA şükür kazanıyorumda aç deilim açıkda deilim çocuklarımda ona buna muhdaç deil.
ne kaybetdim
eşim evi terk etdi çocukları şehre gitmem için koz olara kullandı ayrıl dım bekarım.
çocuklarımın annesi şehirde kalıyor bir ev almak için çalışıyor bende hersene ev alacak pozisyona geldim.
bunları neden yazdım yeni yapacak arkadaşlar ne kazanıp ne kaybedecenizi çok iyi düşünün paran çoktur aileyi desde yoksa yanlızsındır
şehirde olsaydım bu seviyeye ulaşabilşrmiydim hayır fakat temiz pantolon tıraşlı ayyy bu koku neymiş derdim.dil kırarak
karar sizin
hayırlı akşamlar

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi

tura30 link=topic=40923.msg977471#msg977471 date=1425315936' Alıntı:
askerden geldim koyuncula çok hevesim vardı evlendim birikintilerle koyun alıyım dedim dedim ama dedim ağzımdam çıkmadan hayır cvbı geldi annem evlatlıkdan ret ediyor eşim hiç o havalarda deil şehre gidek diyor fakat kafaya koydum mutlaka alacam lise mezunuyum elimden teknik olarak bir iş gelmez şehirde birde evin yoksa işin çok zor mal pazarına boğazlıyana gitdim şansımdan hoşuma gidecek koyun yok .koyundanda anlamıyorum.araştırırken yanında bir kuzusu olan bir koyun gördüm içimede sinmiyor fakat köye döndümde elimden parayı alacaklar bende adını belli ediyim diye o kuzulu koyunu aldım eve getirdim fakat anam evi inlediyordu hanımda aynı ahıra koymam yatak odana koy diyorlar ben ahıra koyuyom onlar dışarı çıkarıyıyor başıda anam çekiyor neyse baktım başa çıkamıyorum çıktım gaveye gitdim ama aklım evde koyun ne oldu diye 2 saat sonra geldim baktım koyunu içeri koymuşlar yeminide koymuşlar sinirleri gitmş babamın sayesinde hafda hafda giderk 10 koyun aldımfakat o aldım ilk kouyun 10 gün sonra öldü..5 yıl sonra 10 koyun 80 oldu 80 koyun ve 80 kuzuyu satdım yanlızdım birde para etmiyordu ben satdım koyun 2 sene sonra 800 gördü pişman oldum ya işişden geçti pancar işine başladım faka içimde hala koyun gütme vardı ve 2014 tarım kredinin 0 faizli koyun kıredisi sayesnde 60 koyun aldım aldığım kyunlardan 2 tanesi kuzu atdı 1 öldü işkembeden 3 tane yumruk büyüklünde yun yuma çıktı 15 yakın ekizim var ben çok memnunum arkadaşların hepsi hesap peşinde şimdi ben soruyorum askeri üçretle şehirde yaşamakmı çobanlıkmı elbetde koyunculuk hem zevkli hemde bakıma kaliteli koyun yayım sayesinde ekizli arırabilirseniz karlı bir iş.. ' ' koyun alana kadar koyunun 4 memesi oldunu biliyordum alınca 2 memesi oldunu örendim..
koyun işiyle uraşacak kapden sevecek bu koyun işini merası olacak küçükde olsa arazisi olacak yem giderleri için asgari üçretli çalışıp bir başkasının ağız kokusunu dinlemektense bence güzel meslek. faka burda aile desdeğide çok önemli.
ne kazandım ne kaybetdim
köyümde kendi işimle uraşıyoum severekde yapıyorum ALLAHA şükür kazanıyorumda aç deilim açıkda deilim çocuklarımda ona buna muhdaç deil.
ne kaybetdim
eşim evi terk etdi çocukları şehre gitmem için koz olara kullandı ayrıl dım bekarım.
çocuklarımın annesi şehirde kalıyor bir ev almak için çalışıyor bende hersene ev alacak pozisyona geldim.
bunları neden yazdım yeni yapacak arkadaşlar ne kazanıp ne kaybedecenizi çok iyi düşünün paran çoktur aileyi desde yoksa yanlızsındır
şehirde olsaydım bu seviyeye ulaşabilşrmiydim hayır fakat temiz pantolon tıraşlı ayyy bu koku neymiş derdim.dil kırarak
karar sizin
hayırlı akşamlar

Güzel bı konuya değinmiştin. Turkiye ' de hayvancılığın bitme noktasına gelme sebeplerinden biri de budur.

Çoban, inek, öküz, koyün, davar, hayvan...

Bunların hepsi birer hayvancılık deyimidir ve hepsi aslında birer hakarettir.

tura30 link=topic=40923.msg977471#msg977471 date=1425315936' Alıntı:
ne kazandım ne kaybetdim
ne kaybetdim
karar sizin
hayırlı akşamlar
Abi valla çok şey yaşamışsın kendime ilke edindiğim bir söz var kendi yaptığın seçimlerin sonucuna katlanmalı insan! :) bunu yapabiliyorsa herzaman mutlu olur

• Beğen
Tepkiler: mydonose2