Koyunuları kime satmalıyım?

Hayırlı işler ustalar, hayvancılıga yeni başlayan biri olarak yılda 70 80 kadar koyun satıcam, bunları mezbahaneyemi yoksa tacire mi vermek daha kazandırır yada başka bir pazarmı
hocam,
koyun mu satacaksınız kuzumu önce onu bilelim,
bu ticareti hangi ilde yapacaksınız?
üreticimisiniz?
damızlık mı?
et ırkı mı?
süt ırkı mı?
bu bilgileri paylaşabilirseniz daha detaylı yorum yapabiliriz,
bereketli olsun

Acemilik işte kusura bakmayın, 8 10 aylık 1 yaş da olabilir merinos besliyorum karabüktte yapıyorum yavrular yeni dogdu
kimse doğduğunda bu bilgileri bilerek doğmadı hepimiz bir başkasına göre acemiyiz, :)
şöyle söyleyeyim damızlık vasfı yüksek koçluklar yada dişi damızlıklar canlı 1 tık daha yüksek fiyattan gider,
şöyleki 6 aylık damızlık vasfı iyi bir koçluğa 7-8 bin fiyat isteyip satanı gördüm,
merinoslar et bakımından iyi ama süt bakımından çok verimli değil ,

siz sürünüze merinos olarak devam edecekseniz kasaplık çalışabilirsiniz,anaçlarınıza iyi bakıp 8 ayda(5 ay gebelik +3ay emzirme ve dinlenme) bir doğum yaptırabilirseniz yılda 2 kuzu dedikleri (aslında 1,5 yıl gibi süredir)ektstra kar elde edebilirsiniz,kasaplık işi çalışacaksanız koç katımına dikkat edin kuzunun az yetiştiği zamanlarda 1 tık daha yüksek kesim fiyatı ile kasaplık çalışabilirsiniz,
bizim çalıştığımız kasap canlı 50 kilo ve üzerini gören hayvanları toklu olarak kesmeye çalışıyor sizin oraları bilemem,
canlı baskülde verebilirsiniz ancak et randımanı %50-%55 olan cinsler var merinoslar yada ilde francelar bildiğim kadarıyla bu cinslerden yani canlı 50 kilo gelen hayvan kesildiğinde ciğerli 25 kilo değilde 28 kilo gelebiliyor bu durumda kestirmek sizin için daha karlı olacaktır,bölgenizde kesim yapan yerlerle konuşup durumu netleştirin,ona göre ister canlı ister kasaba kesime verebilirsin,

sizin dediğiniz gibi 8 -10 aylık satacaksanız kesim değil damızlık vasfıyla satarsınız,8-10 aylık hayvanı kuzu fiyatından kesmezler,kuzuları inceleyin damızlık kalitedekileri damızlık olarak beğenmediklerinizi 8-10 aylık olmalarını beklemeden kuzu fiyatından kesime gönderirsiniz,
aklıma gelenler bunlar :)

eskiden sosyal medyanın kralı olan facebook da gruplar var bulunduğunuz il ilçenin hayvan satış grupları en rahat ordan satılıyor. fiyatlar ateş pahası malınızı ucuz vermeyin. bu hafta Türkiyenin en büyük hayvan pazarı olan şarkışla'da 2030 tl ye erkek toklu satıldı..

• Beğen
Tepkiler: taurus
Abi peki kesimhaneye vermek için herhangi bir şart varmı yoksa küpeli olması yeterli mi, birdee ücretini hemenmi verirler daha sonra mı
şimdi şöyle ilçe tarım yılda 1 küpeleme yapıyor dilekçe veriyoruz gelip küpelemeleri 2 ay zaman alıyor, biz küpesizde kestirdik sıkıntı olmadı,bazı kesimhaneler vadeli kesimlerde (1 ay gibi)kilo ücretini normalden 2-3 lira yüksek yazar ama benim tavsiyem para bir yana et bir yana yani nakit:) devir bozuk çünkü,
kolay yetişmiyor emeğinizi heba etmeyin alım satım yok kesim yok laflarına itibar etmeyin bulamayınca paşa paşa arıyorlar:)

• Beğen
Tepkiler: taurus
küpesiz olunca yolda izde ceza işi olurmu bilemem ben tacire mal veriyorum ama ayak direte direte satıyorum,
fiyatı düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar Necdetin dediği gibi sosya medyada gruplara ilan koyabilirsin,bizden et alan eş dost için talebe göre ayda 1-2 toklu kendim kesip satıyorum,yada hastalanan koyun oluyo tedavi etsem iyileşmeyecek hiç uğraşmadan direk kesip alanlara haber veriyorum koyun kesim fiyatı kilosu 45 liraysa 60-70 liradan kemikli koyun eti satıyorumbanada yarıyor alanda uygun fiyata et almış oluyor,bunlarıda düşünebilirsiniz,

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve taurus
Tacire kaptırma diyorsun yani, o zaman kamyonet alıcaz, onun için belge vs almak şartmı
Merkeze yakınsanız direkt kasaba vermek mantıklı olabilir, biz çok uzağız mesela, kasaba verene kadar yapacağımız masraf+uğraş yerine tüccara veriyoruz. Canlı hayvan taşıma prosedürünü falan öğrenip bir kar zarar hesabı yapmak gerekiyor. Kârına değmeyecekse boş yere uğraşa ve araç alıp vergi ödeme masrafına gerek yok bence.

• Beğen
Tepkiler: taurus ve filizma