Küçükbaş konusunda fazla başlık yok burdan bilgi paylaşalım

hububat türlerinin çoğunu kendimiz üretiyoruz zaten. Nohut mercimek arpa buğday. Bunların içerisine biraz Mısır ve fiğ alıp karıştırıp ezme yapsam nasıl olur sizce? İlhan beyin dediği gibide birazda cp yem katarım içerisine. Kuzular anne sütünden sonra biraz düşüş yaşadılar canımı sıktı bu durum oyüzden arayışa geçtim böyle.

hububat türlerinin çoğunu kendimiz üretiyoruz zaten. Nohut mercimek arpa buğday. Bunların içerisine biraz Mısır ve fiğ alıp karıştırıp ezme yapsam nasıl olur sizce? İlhan beyin dediği gibide birazda cp yem katarım içerisine. Kuzular anne sütünden sonra biraz düşüş yaşadılar canımı sıktı bu durum oyüzden arayışa geçtim böyle.
Fabrika yemi alırsan onların rasyoncu lari var
Rasyoncu yem konusunda hangi ürünü nekadar katman gerek ve hayvan başı nekadar vermen gerek yardimci olur
Tozlu yemi palet yem kadar iştahlı yemeyebilir kuzu
İyi karışım olmazsa iyisini ayrır seçer kötüsünü sevmediğini bırakır yemlikte

2 gün önce Trakya da büyük bir hayvan çiftliği olan biri ile tanıştım. Son 1 ayda kendisine ruhsatli ahır bulması için çok fazla talep geldiğini, büyük sermayelerin meralara yakın ve ya sınıri olan satilik tarla aradığını söyledi. Ciddi bir talepten bahsetti. Bu da tarla fiyatlarının yükselmesine nefen olacak.

Yakın gelecekte hayvancılığa çok büyük yatırım yapılacak. Bu yatırımların büyük çoğunluğu devlet destekli olacak ve büyük işletmeler kurulacak. 1.500 -2.000 başlık koyunçiftliği, 400-500 başlık büyükbaş çiftliği gibi.

Benim mecburi koyunculuk devam
Babam koyuncu dur benim
6 - 7 aydir kalbinden rahatsızlandı
Ben bakiyorum
Ister bak ister sat dedi
Ben inekcilik yapiyorum aslinda babam bakiyordu koyunlara
Babamin koyunculugu ömürlük 74 yasinda şu an
Biraz geleyim bende diyor hep hala
Kararsızım biraz oğlum askerde benimde gelsin birlikte karar veririz diyorum , bir ay ertelendi oda
Koyun daha iyi aslinda su an biraz arazi bayır kıraç koyun daha iyi değerlendiriyor kıraç araziyi
Bilmiyorum bakalım nasıl olacak
20200501_114909.jpg
20200501_114433.jpg

Babam koyuncu dur benim
Ben bakiyorum
Ister bak ister sat dedi
Kararsızım biraz oğlum askerde benimde gelsin birlikte karar veririz diyorum , bir ay ertelendi oda
Koyun daha iyi aslinda su an biraz arazi bayır kıraç koyun daha iyi değerlendiriyor kıraç araziyi
Bilmiyorum bakalım nasıl olacakEkli dosyayı görüntüle 48158Ekli dosyayı görüntüle 48159
Abi büyük basın meşakati çok çok fazla Ziraat işi istiyor.
Koyunun ziraat işi çok kolay.
Ama büyük baş için kurulmuş düzeni bozmak hiç akıl karı gibi görünmüyo

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Ustam kuzuları sütten erken kesersen anadan ayrılınca geri kalabilir.

Kuzular gec doğdu ise sütten kesince ilk yaz sıcakları başladı ise gündüz kalkıp yem yemez gece ek öğün verirsen geri kalmaz.

Kaba yem ot türevi olarak yonca veya fiğ gibi besin degeri yüksek kuru ot yeterince yemezse geri kalır genelde sıcakta otomatik yemlikten yiyen kuzu böyle olur.

Babam koyuncu dur benim
Ben bakiyorum
Ister bak ister sat dedi
Bilmiyorum bakalım nasıl olacakEkli dosyayı görüntüle 48158Ekli dosyayı görüntüle 48159
ismail abi merhaba..
seni severek takip ediyorum büyükbaş konusunda ki bilgin tartışılmaz.
bizde büyükbaş işi yaparken birden ikinci kolu açıp küçükbaş işine de girdik fakat büyükbaşı da bırakamıyoruz dana karkas 38-40tl bandında geziyor sür 2.30 dan döküyoruz şuan için para kazandırıyor ama küçükbaşın işi büyükbaşa göre çok daha hafif ve masrafı çok çok daha ufak sen daha iyi ölçüp tartarsın durumu saygılar :)

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Abi büyük basın meşakati çok çok fazla Ziraat işi istiyor.
Koyunun ziraat işi çok kolay.
Ama büyük baş için kurulmuş düzeni bozmak hiç akıl karı gibi görünmüyo
ismail abi merhaba..
seni severek takip ediyorum büyükbaş konusunda ki bilgin tartışılmaz.
bizde büyükbaş işi yaparken birden ikinci kolu açıp küçükbaş işine de girdik fakat büyükbaşı da bırakamıyoruz dana karkas 38-40tl bandında geziyor sür 2.30 dan döküyoruz şuan için para kazandırıyor ama küçükbaşın işi büyükbaşa göre çok daha hafif ve masrafı çok çok daha ufak sen daha iyi ölçüp tartarsın durumu saygılar :)
Biz kendimi bildim bileli büyük ve küçük baş birlikte yapıyoruz
Ikisini bir götürebilmek bazen cok iyi
Gençliğimde büyük meralar vardi köylünün ortak ihaleye çıkardı yıllarca aldık kullandık kendi malımız gibi kimse alamazdi bizden
Büyük baş küçük baş kuru ve sulu tarım hepsini yapabiliyorduk birlikte
Yapabilmek çok iyi
Ülkemiz şartlarinda koyun cok yere uygun
Herzaman dediğimiz gibi önce bölgesel şartlar imkanlar hangi hayvana uygunsa o yapılacak
O hayvancilik bu hayvancilik koyun yada inek et ırkı yada süt ırkı konusunda bölgesel imkan ve şartlar cok önemli
Brnim görüşüm böyle