küçükbaşta ektima(ağız yarası)belası

tedaviye başlayalı 1 hafta oldu bir durum güncellemesi yapmak istiyorum,

ilk hasta olan 3 kuzumuzdan 1 tanesinin yaralarını babam yerli kiremit ile ovuşturup kabuklarını kabaca temizleyip mavi sprey ile ilaçlamıştık,buna ilaveten tüm hastalarda aynı anda penisilin tedavisine başlamıştık,bu kuzuda hiç yara kalmadı tamamen iyileşmiş görünüyor,diğer kuzulara 6 gün penisilin yaptım bu kuzuya 4 gün yeterli oldu, diğer kuzulara bu uygulamayı yapmadık hayvanların canı çok yanıyor bu nedenle 1 kuzuda bunu denedik diğerlerine açıkçası yapamadık.

diğer tüm hasta kuzularımızın genel olarak ağızlarının yanları iyileşme eğiliminde ve yara kabukları dökülenlerin şişlikleride indi,ağızlarının ön kısımları genelde fotolardanda anlaşılacağı gibi çenenin altına kadar ve burun delikleri dahil yara tabakası çok fazla olduğundan sanırım tamamen iyileşmesi için 1 hafta kadar daha zamana ihtiyacı var,fazlaca salya ürettikleri için iyileşme biraz yavaş oluyor ama yem yemelerinde çok ciddi problem yok.

kuzuları hasta olan komşu bizim gibi ilaçlarla spreylerle uğraşmıyormuş,
hastaları ayırıp kiremit ile yaraları törpüleyip(bunu yapınca kanama oluyor)tüm yaranın üzerine birkaç damla domestos sürüyormuş,2-3 günde iyileşiyor dedi,
ben açıkçası bu kestirme yolu uygun bulmadığımdan uzun yolu tercih ettim,

önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamının iyileşeceğini umuyorum,
erkenden farkedip tedavisine başladıklarımız daha çabuk toparlandı,yara kabukları ilk günlerine göre daha kuru ve apseli değil,düşen kabuğun yeri kanamıyor ve normal deri iyileşiyor,

bu hastalığın bana öğrettikleri,
karantina için hayvan barınaklarında muhakkak en az 2 birim boş alan olması yada bulundurulması gerektiği,
eskilerin kocakarı diye tabir ettiğimiz uygulamarının bazen günümüz şartlarındaki tedaviden daha başarılı ve maliyetsiz olduğu,
sürü hayvanlarının sürekli takip gerektirdiği ve karşıdan bakmanın yeterli olmadığı,
hastalık görüldüğü anda en azından aynı çeşmeyi aynı merayı kullanan kişilere tedbir alabilmesi için etik olarak bilgi verilmesi gerektiği,
hastalık sonrası hayvanların temas ettiği tüm ekipmanı ve ahırı dezenfekte etmek gerektiği,

geçmiş olsun.

olmazsa olmaz hangi aşıları yapmak gerekli küçükbaşlarda ?
teşekkür ederim , ben olmazsa olmaz karma aşı yapıyorum,iç-dış parazit tedbiri alıyorum,
damızlık bırakacağım dişi ve koçlıklara delibaş için hap yutturuyorum,yinede nedense her yıl 1 kuzu delibaş yüzünden kestim,

şimdiye dek görülmediğinden ektima yapmamıştım ama bundan sonra ektimanında aşısını yaparım,
birde ilçe tarımın yaptığı aşılar var,bunun dışında aşı yapmıyorum,
sanırım sizde küçükbaş yetiştiricisisiniz.önerilere her zaman açığım,sizin önereceğiniz bilgi ve uygulamalar varsa herzaman dinlerim,