Kültivatör Arkası Yeni Tapan Sistemi

Katılım
02.01.2016
Mesajlar
2,225
Konum
Adıyaman

Değerli tarım emekçileri, hepinize fayda sağlayacağını düşündüğüm bir paylaşım yapıyorum.

Daha önce kültivatör arkasına tapanı zincirle bağlıyorduk. Bu da çeşitli aksaklıklara yol açıyordu. Tapan sürekli kültivatörün ayaklarına dolanıyordu. Ayrıca bahçe sürümlerinde bir yana kaydığı için ağaçlara çarpıyordu. Bu nedenle yeni olmasa da pek kimsenin kullanmadığı bir sistemle tapanı kültivatöre taktık. Bu şekilde tapan yukarı-aşağı hareket edecek ama sağa-sola gitmeyecektir. Böylece hem kültivatörün ayakları arasına sıkışmayacak hem de bahçe sürümlerinde ağaçlara çarpmayacaktır. Alt tarafına da bir sınırlandırıcı taktık. Bu da tapanın ayakların arasına girmesini engelleyecek. Kısaca büyük kolaylık sağlayacak.


 
Katılım
31.12.2015
Mesajlar
5,230
Konum
osmaniye
Güzel olmus hayırlı olsun, aslında kültivatör arkasına aysanlarin arkasındaki çift merdaneden yaptırmak lazım pistonlu şekilde, istenildiği zaman pistonlu indirip istenildiğinde kaldırıp sürmek için
 
Katılım
24.12.2009
Mesajlar
3,026
Konum
BURSA
Toprağa baskı yapmasını istersen yay yerine ayaklara seviye kilitleme yapman daha hora geçer.
Hem aynı zamanda pulluk tekeri gibi maksimum derinliği ayarlamış olur, derine dalma yapmaz , kolları derinlikten fazla indirirsin ve kültivatörün ağırlığı tapana ağırlık katmış olur.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt