Kurt Ağzı Yan Kolların Mandalı Kendiliğinden Açılıyor (Yardım)

02.01.2016
2,334
3,121

Değerli arkadaşlar daha önce "yan kollara kurt ağzı başlıkları takmak" adlı bir konu açmıştım. Şimdi kurt ağzı başlıkları taktım fakat sorun daha yeni başladı. Yan kolları birkaç defa üst üste yere salınca, ekipman yere değdiği an mandal kendiliğinden geriye doğru açılıp yan kolu ekipmandan ayırıyor.

Acaba bu mandal arızalımı? Ayrıca bu tertibat değişir mi?

Değerli arkadaşlar daha önce "yan kollara kurt ağzı başlıkları takmak" adlı bir konu açmıştım. Şimdi kurt ağzı başlıkları taktım fakat sorun daha yeni başladı. Yan kolları birkaç defa üst üste yere salınca, ekipman yere değdiği an mandal kendiliğinden geriye doğru açılıp yan kolu ekipmandan ayırıyor.

Acaba bu mandal arızalımı? Ayrıca bu tertibat değişir mi?
Mandalda sorun var normalde mandal pimini çekmeden imkanı yok bırakmaz. Ekipmana danagöz denilen yuvarlak demirler takılı değilmi?

Genelde yay kopar ama seninkinde mandal ucu arızalıdır tamir takımı satılıyor biraz uğraştırır sen takamaz isen tamirci değişir onu
Valla benim koptu serviste değiştirmek zorunda kaldim. Tamir takımı var. Diyelim sende tamir takımı var değiştirmeniz imkansız serviste 3 kişi uğraştı zor taktı. Fiyatı 300 TL idi 1 yıl önce. Traktor case

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün
onun yayını tornacılar hemen değiştiriyor. kafası çalışan bir tornacıya götürürsen halleder hemancecik. eğer yayı bozuksa tabi. ama ne olursa olsun bu kol tipini mutlak suretle ağır ekipman takılıyken kilitleme pimiyle kullanmak lazım

aslında normalde bu kırmızı ile işaretli delik oluyor. bizim makinaların üçünde de var. sizinkinde göremedim sanki. buna bir pim takmadan ağır ekipmanla çalışma yapmıyoruz biz

Resimler ve ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    446.4 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Yumurtalığı (dana gözünü) tutan dil konkav (iç bükey) olarak dana gözünü sarması gerekirken , konveks ( dış bükey ) olarak tasarlanmış , üretim hatasıdır.
Dana gözünü tutan dilin değişmesi gerekiyor.
Tutma noktası dana gözünün çevresinin yarısından fazla olması gerekir ki dana gözü yuvadan çıkmasın.
bence onda hata yok. hepsi böyle zaten. sizin dediğiniz gibi olsa ekipmanı takarken mekanizma otomatik atmaz her defasında takılma yapar. konu sahibinin durumunda ya yay özelliğini kaybetmiş ya da yayın gücü yetmiyor.mekanizma değişimi ile sorun ortadan kalkar gibi duruyor. ama bu kesin atmasın hiç derseneiz emniyet pimi takılmalı. zaten güvenlik açısından mecburi bu.
traktör hakındaki şeyleri ekstrem koşullara göre düşünmek gerekyor. çünkü o kol yeri geliyor inanılmaz bir titreşimle yeri geliyor çamurun içinde çalışıyor yeri geliyor kocaman bir nesne çarpıyor yahut yeri geliyor kronik toz birikimi bile etkileyebiliyor. o yüzden sigorta sistemleri olmalı

bence onda hata yok. hepsi böyle zaten. sizin dediğiniz gibi olsa ekipmanı takarken mekanizma otomatik atmaz her defasında takılma yapar. konu sahibinin durumunda ya yay özelliğini kaybetmiş ya da yayın gücü yetmiyor.mekanizma değişimi ile sorun ortadan kalkar gibi duruyor. ama bu kesin atmasın hiç derseniz emniyet pimi takılmalı. zaten güvenlik açısından mecburi bu.
traktör hakkındaki şeyleri ekstrem koşullara göre düşünmek gerekiyor. çünkü o kol yeri geliyor inanılmaz bir titreşimle yeri geliyor çamurun içinde çalışıyor yeri geliyor kocaman bir nesne çarpıyor yahut yeri geliyor kronik toz birikimi bile etkileyebiliyor. o yüzden sigorta sistemleri olmalı
Resimdeki dana gözünün yuvası sıvakta görünüyor.
2006 yılından beri kancalı kol kullanıyoruz, çamurda olsa attığını hiç görmedik.

Resimdeki dana gözünün yuvası sıvakta görünüyor.
2006 yılından beri kancalı kol kullanıyoruz, çamurda olsa attığını hiç görmedik.
valla biz de 2004ten beri attığını da gördük çalışmadığını da. bence siz rastlantısal olarak iyi bir durumla karşılaşmışsınız. ama bu iyi durum tedbir almanız gerekmediğini göstermez bence.her türlü bunun bir emniyet subabı varsa onu en etkili bir biçimde kullanmayı gerektirir. aynen arabadaki emniyet kemeri gibi. bugüne kadar binlerce km yol yapmışsınız ve bir kazayla karşılaşmamışsanız bu sadece şanstır. emniyet kemerinin gereksizliğini savundurtacak bir tez değildir.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca