Kuru fasülye yetiştiriciliği ile ilgili deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Tohum tane ağırlığına göre 6-9 kg arası ekmek gerekiyor. Ben havalı makine ile ekiyorum. Otlaninca intervix atıyorum kesin sonuç veriyor. Çok memnunum. İlaçtan sonra çapalama 2 kez. Ama kesinlikle damla veya salma su yagmurlama tavsiye etmiyorum. Yagmurlamada mantarı hastalıklar çok görülüyor. Tırtıl ve kırmızı örümcek takibi yapmak gerekli. Yapraktan besin takviyeleriyle güzel verimler yakalanıyor. Çiçek görene kadar çok sulamamak gerekiyor. Ama çiçek te ve kozalar kartal tirnagi olduğunda bol su

• Beğen
Tepkiler: Can Aydınbelge
IMG_2866.JPG
IMG_2867.JPG
IMG_2868.JPG
IMG_2869.JPG

Bu sene ektik ilk defa ve bu sararma baş gösterdi ne yapmalı bilemedim size soruyorum ustalarım yardım edin

Güzden veya baharda pullukla sürüyoruz toprak keseksizse dekara 300 gr stomp extra ot ilaci atıyoruz ve toprağı goble ile 5_6 cm derinlikte karıştırıp ardından ekim yapıyoruz
Havali mibzerle sıra arası 45 cm sıra üzeri ise toprak yapısına göre 10_20 cm ekim yapıyoruz.
Fasulye çıkınca yabancı otlar 2-4 yaprak olduğunda basf'in barox ot ilacını dekara 150gr uyguluyoruz (üstten ot mücadelesinde en etkili ilaç barox çünkü 2 tane etken maddesi var benatazone ve imazomax diğerleri tek etken madde ) baroxla birlikte dekara 200 gr kaliteli bi amino asit kullanırsan fasulye strese girmiyor büyüme devam ediyor.
Sulamada salma sulamada yaptık daha sonra yağmurlama da yaptık ama en iyisi damla sulama 5_6 yıldır damlama yapıyoruz verimler arttı hastalık çok azaldı.
Mantarı hastalıklara karşı çıkış sonrası koruma amaçlı probinep veya manep etken maddeli ilaclama yapıyoruz eğer hastalık olursa metalik bakır atıyoruz.
Son yıllarda yeşil kurt çok gelmeye başladı onada çeşitli ilaçlar denedik ama en etkili çözümü dupount firmasının corogen diye bi ilacı var 1 ay koruma sağlıyor kurt hasarı hiç olmuyor.
Gübrelemeyide ekim öncesi veya ekimde mibzerle dekara 30_40 kg civarı 15 15 15 gübre kullanıyoruz. 1. Suda dekara 20kg üre 3kg map ve 3kg cinko sülfat kullanıyoruz.
Müsait olunca yanıtlar mısınız:
1-Kavak arası fasülye ve mısır ekecem. Kavaklara bir zararı olur mu acaba bu ot ilaçlarının?
2-Ekim öncesi diskaro çektikten sonra stomp extra atıp sonra tırmık çeksem karışması için yeterli olur mu?
3- Bir de tüm bu işlemlerden sonra ekim için bekleme süresi var mı? Burda birine danıştım, ilaç satan yerlerde sor ekim öncesi atılan ilaç var dedi, ilaç ismi vermedi ama ekim öncesi at bir hafta bekle ve ek dedi.

Müsait olunca yanıtlar mısınız:
1-Kavak arası fasülye ve mısır ekecem. Kavaklara bir zararı olur mu acaba bu ot ilaçlarının?
2-Ekim öncesi diskaro çektikten sonra stomp extra atıp sonra tırmık çeksem karışması için yeterli olur mu?
3- Bir de tüm bu işlemlerden sonra ekim için bekleme süresi var mı? Burda birine danıştım, ilaç satan yerlerde sor ekim öncesi atılan ilaç var dedi, ilaç ismi vermedi ama ekim öncesi at bir hafta bekle ve ek dedi.
Kavaklara zarar verebilir özellikle çıkış sonrası kullanılan interwiks baroks vede muadillerinin ilaçlama sırasında çok az rüzgar bile olsa ağaçları kurutabilir
Toprak hazırlığında ilacı tırmıkla da karıştırabilirsin goble de olur ama derin karıştırmazsan daha iyi olur.
İlaçtan sonra beklemene gerek yok hemen Ekim yapabilirsin stomp veya muadilleri nemde çalışmaya başlar ilaçlamadan sonra yağmur yağmadan ekersen ilaç daha etkili olur bu ilaçlar ekimden hemen sonrada kullanılanilir

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı
Kavaklara zarar verebilir özellikle çıkış sonrası kullanılan interwiks baroks vede muadillerinin ilaçlama sırasında çok az rüzgar bile olsa ağaçları kurutabilir
Toprak hazırlığında ilacı tırmıkla da karıştırabilirsin goble de olur ama derin karıştırmazsan daha iyi olur.
İlaçtan sonra beklemene gerek yok hemen Ekim yapabilirsin stomp veya muadilleri nemde çalışmaya başlar ilaçlamadan sonra yağmur yağmadan ekersen ilaç daha etkili olur bu ilaçlar ekimden hemen sonrada kullanılanilir
İlaçlama yapmadan tarlayı ektik, yağmur yağdı üstüne. Şimdi stomp ve muadili ilaç mı, yoksa çıkış sonrası bir ilaç mı atmak mantıklı. Çıkış sonrası kullanılan ilaçlar bitkiyi strese sokuyor, gelişimi yavaşlatıyor diye duydum.

İlaçlama yapmadan tarlayı ektik, yağmur yağdı üstüne. Şimdi stomp ve muadili ilaç mı, yoksa çıkış sonrası bir ilaç mı atmak mantıklı. Çıkış sonrası kullanılan ilaçlar bitkiyi strese sokuyor, gelişimi yavaşlatıyor diye duydum.
Ekimden sonra stomp atılır ama çıkış yakınsa kullanma çıkış sonrası otlar 2-4 yaprak evresindeyken barok kullanabilirsin
İlacın bitkiyi etkilememesi strese sokmaması için aminoasit eklersen faydalı olur

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı

Arkadaşlar, biraz fasulye ekeceğim ama hasatla ilgili kafamda soru işaretleri var.
Normal patozla hasat yapacağım ama makine elek ölçülerini ve çalışma devrini bilmiyorum. Nasıl fasulyeyi kırmadan hasat yapabiliriz? Bundan 5 yıl önce de ekmiştim, patozla hasat yaparken çok fasulye kırıldığı için yarım bırakmıştık. Nasıl çözüm bulurum?

1- kuru fasülye yemeğinde tanelerin yumuşacık ve lezzetli olması ile ekilen toprağın çok alakası var.
2- topladıktan sonra kurutmak için havadar güneşli bir yere serip kurutmanızı tavsiye ederim. suni kurutma (sıcak hava + fan) sistemlerinde taneler kurusunlar da yüksek sıcaklıkta havaya maruz kaldıkların için bir nevi kavrulmuş oluyor. bu da tanelerin yemekte erimemesine, sert kalmasına taş gibi olmasına sebep oluyor. ayrıca tanelerin içindeki çivdiklenmeyi sağlayan canlı kısmı öldürdüğü için o fasülyeler tohum özelliğini yitiriyor.
3- toplanıp kurutuldaktan sonra çuvallara konulup içlerine tüp benzeri bir ilaç atılıyor. böceklenmesini önlemek için, yoksa hepsi çöp olur.
4- kuru karanlık serin bir yerde muhafaza etmek önemli.

• Beğen
Tepkiler: sametgulhan