Kuru Tip Hava Filtresi Temizleme Hataları

Katılım
10.05.2012
Mesajlar
54
Konum
konya

Arkadaşlar Merhaba,


Arkadaşlar tarlada hava filtreniz ne kadar gidiyor. Hiç baktınızmı. Motor sesini dinleyebiliyormusunuz. Çıkan egzoz gazından yakıt karışımını belirleye biliyormusunuz. Aslında bütün bunlar bilinçli bir çiftçinin günlük olarak kontrol edeceği ve alışkanlık haline getireceği motor bakımındaki püf noktalarıdır. Ama filtre tıkandıktan sonra temizlenmemesi durumunda istediğiniz kadar sık kontrol edin kirli filtreyi temizleyemezseniz %3 den %15 e kadar yakıtınızın arttığını biliyormuydunuz.
Peki tarlada bu sorunu nasıl çözersiniz,

a. Evde kompresörüm var eve gidince temizlerim mi dersiniz. ( kaç adet yanınızda getirdiiniz kaç kez birazdaha idare eder dediniz. göz ardı ettiğiniz her nokta motorununzdan ömür çalıdığınızın farkındamısınız. )
b. Petrol istasyonu yakın gider gelirim mi dersiniz ( geliş gidiş zamanınız, gidip gelinen mesafedeki yakıt tüketiminiz )
c. Birden fazla filtrem var tıkandıkça değiştiririm mi dersiniz ( Nerde taşıyacaksınız. kaç adet alacaksınız !!!!!)

bütün bunlar aslında mühendislik gözü iş etüdü penceresinden baktığınızda zaman kaybıdır. Hepinizin bildiği gibi çiftçi kardeşlerimiz için zaman en büyük hazinedir. Eğer motorlarınızın üzerinde filitrenizi intercooler radyatörünüzün temizleme işlemini yapacak ve siz istediğiniz zaman çalışacak bir kompresör taktdırmanın maliyetini, kaybettiğiniz zaman ve tıkanan filitrenin kaybettirdiği artı yakıt maliyetini geri kazanmakla çok kısa sürede amorti edeceksiniz dir.
Bunu biliyormuydunuz.

Saygılarımızla

Volkan Mühendislik
www.traktörhavakompresörü.com
05075965886
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt