Kuzular kaç aylıkken alınmalı ?

Merhaba arkadaşlar öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. benim sorum şu erkek yada dişi kuzu farketmez en erken kaç aylıkken alınıp besi yapılabilir. anneden ayrılma süresini soruyorum yanlış anlaşılmasın. araştırmalarıma göre 3 aylık kuzu ideal deniliyor ama çevremdeki insanlar erken 3 aylık kuzu yaşamaz diyorlar. bu işi yapan arkadaşlar bilgi verebilirmi aceba.

Merhaba arkadaşlar öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. benim sorum şu erkek yada dişi kuzu farketmez en erken kaç aylıkken alınıp besi yapılabilir. anneden ayrılma süresini soruyorum yanlış anlaşılmasın. araştırmalarıma göre 3 aylık kuzu ideal deniliyor ama çevremdeki insanlar erken 3 aylık kuzu yaşamaz diyorlar. bu işi yapan arkadaşlar bilgi verebilirmi aceba.
Başlık ilgimi çekti merak ettim ben de. Hiç kuzu alıp besleyen görmedim veya duymadım etrafımda. Bizde 3-4 aylıkken satarlar. Acaba besisi nasıl oluyor?

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
Bugun ıkı tane aldık 1500 TL ye Ahmet bayagı da ıyıydı adaklık ama yınede guzeldı
IMG_20200225_225033.jpg

2.5 aylık merinos kuzu anneden ayrılıp besiye alınabilir.
Yetiksiz olanlar hesaba katılıp en az üç ay emmesi uygundur.
Hayvanların durumu takip edilerek bakılırsa ölen kalan pek olmaz.
banada mantıklı gelıyor dediğiniz şekilde. anne sütünü almış sonuçta sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama toplum baskısı farklı söylüyor.
30 kg üstü kuzu besiye alinabilir
dediğiniz gibi kilo olarak bakmalıyız aslında haklısınız.
Ben hep 2bucuk ayda ayiriyorum koyunu fazla uzuyor buyuk kuzu
peki ben pazardan alsam beslesem 2 buçuk aylık kuzu alsam uygun olurmu aceba ?
Bugun ıkı tane aldık 1500 TL ye Ahmet bayagı da ıyıydı adaklık ama yınede guzeldıEkli dosyayı görüntüle 45340
Allah kabul etsin bana biraz pahalı geldi :)
Biz birkaç gün önce 4 6 aylık besiye aldık..24 25 kilo olan kuzu da var 30 35 olanda var.
maşallah kaç ay besi yapacaksınız ?

Anne sütü gibi olmaz inektede böyle koyunda da
Eğer anne sütünü tam alamamış hayvana denk gelirsek gelişim bozukluğu olur istediğin kadar iyi yemle olmaz
Bizde şu an kuzu yemleme başlangıçta küçük kuzu geçecek kadar delik birakiiliyor o delikten anaclar geçemiyor sadece kuzular geçip otomatik yemlikte serbest yem yiyor
Hem annesini emiyor hem yem yiyor
Bu yöntem başarılı su an ben denemesemde

Eğer anne sütünü tam alamamış hayvana denk gelirsek gelişim bozukluğu olur istediğin kadar iyi yemle olmaz
Bizde şu an kuzu yemleme başlangıçta küçük kuzu geçecek kadar delik birakiiliyor o delikten anaclar geçemiyor sadece kuzular geçip otomatik yemlikte serbest yem yiyor
çok haklısınız. 2 buçuk 3 aylık kuzularda anne sütünü tam alıp alamadığını kestirmek zor değildir ama değil mi ? çünkü belirli bir vücut yapısına erişmiş oluyorlar benim düşüncem tabi böyle ama siz daha iyi bilirsiniz

çok haklısınız. 2 buçuk 3 aylık kuzularda anne sütünü tam alıp alamadığını kestirmek zor değildir ama değil mi ? çünkü belirli bir vücut yapısına erişmiş oluyorlar benim düşüncem tabi böyle ama siz daha iyi bilirsiniz
Annneden ayrılınca yem ile bakilacagi için yeme alışmış olması gerek kuzunun yeme alışmış olursa iyi sonuç verir yeme alışmamiş kuzu büyükte olsa iyi de olsa anneden ayrilma yeme alışma sürecinde risk var

• Beğen
banada mantıklı gelıyor dediğiniz şekilde. anne sütünü almış sonuçta sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama toplum baskısı farklı söylüyor.
dediğiniz gibi kilo olarak bakmalıyız aslında haklısınız.
peki ben pazardan alsam beslesem 2 buçuk aylık kuzu alsam uygun olurmu aceba ?
Allah kabul etsin bana biraz pahalı geldi :)
maşallah kaç ay besi yapacaksınız ?
Küçükleri 6 ay ve üzeri diğerlerini 4 5 ay daha bakarız heralde.

• Beğen
Bende aynı şekilde kuzulara serbest giriş delikli Kuzuluk ile alistiriyom fakat otomatik yemlik bence çokta iyi birşey değil abi saat ile sabah sekiz akşam sekiz tam bitirebilecekleri kadar yem veriyom otomatik yemlik ile tembel alisiyolar [emoji16]
IMG_20200222_171342.jpg
IMG_20200223_100235.jpg
IMG_20200223_084000.jpg
IMG_20200226_172359.jpg

Bende aynı şekilde kuzulara serbest giriş delikli Kuzuluk ile alistiriyom fakat otomatik yemlik bence çokta iyi birşey değil abi saat ile sabah sekiz akşam sekiz tam bitirebilecekleri kadar yem veriyom otomatik yemlik ile tembel alisiyolar [emoji16]Ekli dosyayı görüntüle 45381Ekli dosyayı görüntüle 45382Ekli dosyayı görüntüle 45383Ekli dosyayı görüntüle 45384
Maşallah
Bu konudada önemli olan besi için alınanacak kuzu yeme alışkın olursa çok guzel olur
Seninde kullandığın bu yöntem çok guzel kuzu yetistirmek için
Yukardada dedigimiz gibi hiç yem bilmeyen kuzu alirsak sıkıntı olur
Yeme alışkin mı kuzu bilmek gerek alirken