Kuzunun tek memeyi emmesi

Yeni doğan kuzuların bazıları annelerini tek taraflı (bir memeyi) emiyor. Dolayısıyla diğer meme şişiyor-kızarıyor.

Diğer memeyi de emmesi nasıl sağlanabilir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Koyunun sütü fazla geliyor kuzuya tek memede doyuruyor
Süt az olsa tekrar tekrar yoklar kuzu iki memeyide
Kuzu belli bir kiloya gelene kadar iyi takip etmek gerek kuzu büyüyünce sütü bitirir sorun kalmaz

Fazla sütü takip edip sağmak belli bir sure bildigim çözüm
Yoksa bosalmayan meme bozulabilir körelir
Kuzu kesime gidincede iyi takip etmek gerek süt duran memeleri
Meme bozuksada emmez kuzu ama onu ihtimal dişi birakiyorum

Yeni doğan kuzuların bazıları annelerini tek taraflı (bir memeyi) emiyor. Dolayısıyla diğer meme şişiyor-kızarıyor.

Diğer memeyi de emmesi nasıl sağlanabilir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
biraz büyüdükten sonra iki memeyide bitirecektir abi ama bu süreçte memenin bozulmaması için takip edip emmediği memeyi ikiz kuzulara emdirtmen lazım

• Beğen
Tepkiler: filizma ve atila
Bir koyun danışmanı: Devamlı emilen memeyi bant vs ile kapatmamı (emmenin engellenmesi amacına yönelik), dolayısıyla kuzunun mecburen diğer memeye yöneleceğinı söyledi.

Bu metod sizce uygunmudur? Uygulayan varmı?
Ben sizi bereket tv den ve buradan bildiğim kadar koyunlara iyi bakacağınızi ve onun için sütün fazla olacağını düşündüm
Sütün fazla gelip memede sıkıntı olmamayaçağını düşünüyorsanız bantlama yapabilirsiniz
Ben bantlama görmedim babam zaten kovayi alip Uygun yerde yoklama yapardı öyle koyunlari koyun yoğurdu iyidir

• Beğen
Tepkiler: filizma ve atila
@ismail_17 abimin dediklerine katılıyorum ilaveten bir deneyimimi paylaşmak isterim,
süt verimi yüksek birkaç koyunumuz var ve memeleri keçininki gibi çok büyük, doğumu tek kuzulu olursa ve kuzu hangi memeyi rahat tutarsa onu emiyor sütünü azalttığı memeyide ilerleyen saatlerde daha rahat tutabildiği için sürekli aynı memeyi emmeye yöneliyor,bunun gibi meme yapısı iri olan koyunların kuzuları ilk ağızlarını aldıklarında (özellikle tek kuzulu doğumlarda)süt durumuna göre memeleri tamamen boşaltmadan sağıp derin dondurucuya atıyoruz,annesi tekmeme olan ikiz doğumlarda yada üçüz doğumlarda ağız sütü yetmeyen kuzulara dondurucudan çıkarıp takviye yapıyoruz,hem iki memede eşit olduğundan kuzu iki memeyide emmekte zorlanmıyor sonucunda meme sağlığı büyük ölçüde korunmuş oluyor,bu tip tek doğumlarda günlük meme kontroli yapmakta fayda var ağrıma olduktan sonra hayvan çok acı çektiğinden kuzuyuda emzirmek istemiyor,
ağrıyan memeyi boşaltmanız lazım,bantla filan uğraşmak yerine günlük kontrol etseniz en fazla 3-4 gün uğraşırsınız kuzu zaten 3-4 günde 2 memeyide çekiştirmeye başlar, böyle bol sütlü koyunları sağmak lazım kuzuyu ayırıncada soğutmak zor oluyor,takip edilmezse meme körelir,

yukarıda yazılanlara ek olarak kuzu ilk doğumda tek memede doyar. ilerleyen zamanda diğer meme körelirse tek meme emmeye devam eder. şişkin memeyi sağmak hem anne açısından hemde kuzunun büyüdüğünde tek memeye mahkum kalmaması açısından önemlidir. size tavsiyem zorda olsa şiş memeyi sağın hiç süt bırakmayın 2-3 gün zaten zor sağılır. sonrasında kuzu da alışır agzının içine sığacak bir memeyi affetmez :)