Laverda - Al Quattro Evo

Ynt: Laverda - Al Quattro Evo

CropMasteR link=topic=83845.msg1001738#msg1001738 date=1431755364' Alıntı:
Paylasim icin tesekkurler Suleyman. Dual displacement hidrostatik pompa ne demek? 130luk imis.

Teşekkürler Gürkan abi..

Çok hakim değilim ama çift bölmeli yani çift iticili hidrolik pompası olduğunu düşünüyorum. Başka amaçlarla kullanılan sanayi gurubu için bu tarz hidrolik pompaları var. 2 bölmeli olcağı anlamınada gelmez 5 6 bölmelide olabilir.

Bu makinada kullanım amacı 4 çekere hakimiyeti artırmak için yani tekerleklerin bağımsız dönmesini engellemek için kurulmuş bence hidrolik basıncın yön stabilitesini artırdığını düşünüyorum. Mesela ön tekerleklere palet takılmış 4 çeker biçerdöver aşırı çamura girdiğinde paletlere giden güç zorlanmayla beraber kesilir arka tekerlekleri deli gibi döndürür makina salyangaz kadar yavaşlar güç harcayıp gidemez. Çift bölmeli pompayla bunun önüne geçilip koşul ne olursa olsun pompa eşit dağılım yapıyor gibi düşünebilirz kuru zeminde çaprazda bile banamısın demez. Düşüncem bu yönde :)

Aşağıdaki videonun ilk 6 saniyesindeki gibi bir görüntü olmaz yani :D CropMasteR

https://youtu.be/LADcvDrAkAY

Güzel paylaşım braderim , bu tarz makinalar bizlerde neden yaygınlaşmıyor , Tekirdağın birçok köyünde verimli ama dik araziler var , aynı şekilde Kırklareli ve Edirnede birçok balkan köyü mevcut , dik yamaçlar ve engebeli tarlalar çok.

ufukk link=topic=83845.msg1001931#msg1001931 date=1431805780' Alıntı:
Güzel paylaşım braderim , bu tarz makinalar bizlerde neden yaygınlaşmıyor , Tekirdağın birçok köyünde verimli ama dik araziler var , aynı şekilde Kırklareli ve Edirnede birçok balkan köyü mevcut , dik yamaçlar ve engebeli tarlalar çok.

Abi bu makinalar eğim yamaç için çok güzel lakin kapasite sorunu var. Class 5 ve class 6 tip biçerdöverlerle boy ölçüşebilcek düzeyde değil. Birde işin ucuna biçerin alım maliyetide eklenince tuzlu oluyor. Biçerdöverciler genellikle düz yerde biçmek ister kapasitelerinide etkilemez. Bu tarz makinayi alcak birinin kenidne ait oldukça sarp yerleri olması lazım ancak ozaman eşe dosta ve çevresindeki arazidaşlarınada yardımcı olabilir. Ticaret yapmak için seçilcek bir model kesinlikle değil tercih edilmemesinin en geçerli sebebi bu.

Tekirdağ civarında bildiğim 25.50 ve 225 LCS LS var onların integral modu sınırlı, yüzde 20 eğimli araziye kadar çalışabiliyor lakin daha başka makina bilmiyorum. Ha birde çok eski Laverda 3000 küsür serili integral bir model görmüştüm. En son geçen sene yan köyümden biri CX 5090 integral alcaktı fabrika sozona yetiştirememiş yatarsız düz 5080 aldı aman aman tüh alamadık integral demedi.

Dediğim gibi ticaret yapılcak ürünler değil bu yüzden sadece yamaç ağalarının keyfi alacağı bir ürün. Türkiye şartlarında :)