Marco Votta: Türkiye’nin tarıma verdiği destek dünya ortalamasının çok üzerinde

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, Türkiye’nin tarıma verdiği desteğin dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu söyledi.

Votta, Bursa’da Ziraat Teknik Lisesi ve Tarım Meslek Lisesi ' nin Türk Traktör ' ün katkılarıyla yenilenen makine laboratuvarının açılışına katıldı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Marco Votta, Türk Traktör’ün ihracatının gayet iyi gittiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl çıkartılan yeni modellerle birlikte her geçen ay ihracatın olumlu yönde devam ettiğini vurgulayan Votta, “İhracatımız geçen yıllara göre daha büyük artışla devam ediyor. Geçen yıla göre daha iyi olduğunu ve hedeflerimizin üzerinde gittiğini söyleyebilirim.” dedi.

“DEVLETİN DESTEĞİ DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK ÜZERİNDE”

Türkiye’de tarıma sağlanan desteklere dikkat çeken Votta, şöyle konuştu: “Dünya ülkelerinin tarım destekleri politikalarına baktığımızda özellikle Türkiye, tarıma desteğini her geçen yıl artıran çok az sayıda ülkeden bir tanesi. Bu anlamda Türkiye’nin tarıma verdiği desteği dünya ortalamasının üzerinde. Fakat çiftimiz açısından destek her zaman beklenen, artırılması istenen bir şeydir. Ama Türk devletinin tarıma ve bizlere verdiği destek dünya ortalamasının çok üzerindedir.”

İHRACAT İLK ÇEYREKTE YÜZDE 182 ARTTI

Türk Traktör’ün açıkladığı rakamlara göre şirketin ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 182 artarak 3 bin 421 adede yükseldi.

Türkiye’de ürettiği traktörleri, 90’ın üzerinde ülkeye ihraç eden Türk Traktör’ün ihracat performansındaki yükselişe paralel olarak satış cirosu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artışla 535 milyon TL’ye ulaştı.

Şirket 2011 yılı son çeyreği ve 2012 yılı ilk çeyreğinde hem yurt içi hem de yurt dışı satış adetlerinde istikrarı korurken, karlılığını bir önceki çeyreğe göre önemli oranda arttırmayı başardı.

TürkTraktör, 2011 yılı son çeyreğine göre, 2012 yılı ilk çeyreğinde toplam cirosunu yüzde 11 arttırarak 535 milyon TL’ye çıkarttı. Şirketin net karı ise yüzde 46 oranında artış ile 64 milyon TL olarak gerçekleşti ve 2011 yılı son çeyreğinde yüzde 9 olarak açıklanan net kar marjı yüzde 12’ye yükseldi.