Masseyferguson 188 powerli

Kuyruk milinden nasıl çalışıyor detaylı anlatabilirmisiniz
Çok zahmetli bir iştir. Evvela Kasnak traktöre bağlı olmalı, büyük bir kendir, urgan cinsinden halat olmalı, en az beş veya yedi kişi olmalı, kendiri kasnağı iyice dolamalı, çokta dolanmayacak, çalıştığı zaman tehlike arz eder, beş kişi kendiri bir çırpıda çekmeli, büyük ihtimalle çalışmayacak, üç dört defa denenmeli, eskiden Harman patoz olduğunda binde bir başa gelirdi ama o zaman adam vardı yani insan vardı, şimdi ekonomik sebeplerden köyler boşaldığında beş genci bir arada görmek kolay değil, üstelik biçer hemen hemen her tarlada görmekte mümkün, bu nedenle kasnak/kayış işi unutuldu gibi, aküye her zaman dikkat edilmeli, elde hiç bir şey yoksa bile şarjlı matkaplara şarj yapan 12 voltluk şarj aletleri de sağlıklı olmasa da aküye uzun beklemede şarj edebilir. Akün yoksa veya çok zayıfsa tarlaya gitmeyeceksin,

Merhaba şanzıman içinde yağ pompası var yokuş inerken 2000 devir gaz verilmezse boşta gibi hızlanır aynı sistem çektirme vurdurma içinde geçerli vites boşta gibi olduğu için tekerler kavrama yapmıyor.
Kesinlikle deneme, sonuçta belli bir yaşa gelmiş 70 küsur traktör alır başını gider, 'Yandım Anam'' türküsü de fayda etmez, Düşük vites de olsun Power Multide olmasın, yani geride olmasın, ileride olsun.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Kesinlikle deneme, sonuçta belli bir yaşa gelmiş 70 küsur traktör alır başını gider, 'Yandım Anam'' türküsü de fayda etmez, Düşük vites de olsun Power Multide olmasın, yani geride olmasın, ileride olsun.
Ben hiç bir traktörü hatta hiç bir aracı çok mecbur kalmadıkça ne çektirir nede vurdurum. Benim akü kışın biterse arabayı yanaştırıp 10 dakika bağlıyorum marş alacak kadar dolduruyor.

Yok oyle iple falan degil, başka bir traktorle kuyruk milinden hareket vererek,70 li yıllarda bolgede zengin sayilabilecek bir ciftlikte calismis babam. 2 adet mf 178, iki adet kamyon, iki bicerdover, iki buyuk su pompa motoru vs vs hepsinin akü vs takibini yapmak zor oldugu icin boyle cozumler kullanilmis zaman zaman

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Onu bilmiyorum ama o kadar zahmete gerek var mı?
Şöyle bi düşündüm gerek var mi diye, ben cocukken koyde ne yeni akü, ne yeni lastik almak adet degildi. Kış oldumu sobada su ısıtıp motor çalıştırilirdi ve mahalledeki traktorler çekilirdi. Evlerin yanında küçük rampa gibi yerlerde üniversal 650ler, massey harrisler beklerdi vs. Eski gunler iste.şimdi kimse ugraşmaz tabi

Eski traktörlerde kasnak genelde takılı olurdu, mesela BMC Nüffield model traktörlerde hemen debriyajın yanındadır.
Enli harman makinesi kayışları karşılıklı iki traktörün kasnağına takılırsa çalıştırmak mümkün olabilir.