Mastitis solüsyonları

Merhabalar ineklerimizde meme körlügü var ve biraz araştırdım film şeklinde sağım sonrası solüsyonları varmış kullanan arkadaşlar var mi bilgi alabilir miyim

ilk iyotlu meme daldırma kullanmıştım. Bir sıkıntısını görmedim ama sağda solda memeyi tahriş ediyor bunlar laflarını duyuyordum. Daha sonra Masdisin herbafilm i denemelik 1 litre aldım. Memeye yapışıyor ve sağım öncesi temizlik yaparken çok uğraştırıyor, sağım sonrası sütü süzerken hep tele takılıyor. İnek yattığında bir kısmı kendinden çıkıyor diğer tarafı kalıyor filan. Pek beğenmedim. Şu an denemelik Summer teatcare plus aldım. Memnun kaldım.

Deosan_Summer_Teatcare_Plus01.jpg
Deosan_Summer_Teatcare_Plus02.jpg

Kullanilirsa iyi olur . Ben hic kullanmadim meme hastaligi oluyor ama cok sikinti yok meme kaybi hic yok.
Diger tetbirler onemli olanlari
Mastitis aşısi
Kuruya alirken kuru donem tup , cunku fark edilmez kuru donemde buyuk tahribat yapar.
Yattigi yerin temizligi mumkunse acik besi
Sagim saatlerine dikkat adilmesi gunde 2 ogun sagiyorsak 12 saat ara ile sagmak bunu prensip haline getirmek yazin gunler kisin geceler uzun.
Sagim makinalarinin temizligi bakimi memelik lastikleri zamaninda degistirmek
Yemde rasyonda bilgili olmak ve istikrarli olmak enerji ve proteindeki dengesizlik hayvanin sagligini bozar ayni sekilde yem degisiklikleride
Mastitisi erken farkedip hemen antibiyotik uygulamak , her zamam elinde hazir uygun ilac olmali
Simdilik Aklima gelen onemli bir kac tavsiye

Tekrardan konuyu açmaktan sa hortlatalım gitsin.
Sağım sonrası mastitis'i önlemeye yönelik ne kullanıyorsunuz?
Ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Aşı olarak Ne kullanıyorsunuz?
Bu tür giderler yerinde bir gider türü mü yoksa gereksiz gider mi?

Tekrardan konuyu açmaktan sa hortlatalım gitsin.
Sağım sonrası mastitis'i önlemeye yönelik ne kullanıyorsunuz?
Ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Aşı olarak Ne kullanıyorsunuz?
Bu tür giderler yerinde bir gider türü mü yoksa gereksiz gider mi?

sağımdan sonra herbafilm kullanman senin yararına 20 sağmal inekte ayda 5lt kullanım yetiyor bende fakat bu denli para kazanmadığımız dönemde masraf olarak görmeyin 1 mastis tedavisi 300 liradan başlıyor o yüzden çok bir para değil.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70
Aşı siz var diyorlar. Gebe iken yapılıyormuş
Aşı var 5 doz mastivac 120 lira.
Düvelerde ilk aşılama gebeliğin sonlanmasına (doğuma) 45 gün kala ikinci aşılama 15 gün sonra yapılmalı. Devamında 6 ayda bir olmak üzere sürekli yinelenmeli.
Ama işte aynı zamana denk gelmediği için aşı açıldımı kullanılması gerektiği için, gibi gibi nedenlerden aşıya geçiş yapamadık. En yakın bir gelecekte aşı uygulamaya başlayacağız inşallah.

Aşı var 5 doz mastivac 120 lira.
Düvelerde ilk aşılama gebeliğin sonlanmasına (doğuma) 45 gün kala ikinci aşılama 15 gün sonra yapılmalı. Devamında 6 ayda bir olmak üzere sürekli yinelenmeli.
Ama işte aynı zamana denk gelmediği için aşı açıldımı kullanılması gerektiği için, gibi gibi nedenlerden aşıya geçiş yapamadık. En yakın bir gelecekte aşı uygulamaya başlayacağız inşallah.

Bizim köyden bir eleman bütün ineklerine yaptı 1-4 ay arası gebeler iken. Tek sefer. Hiçbiri hasta olmadı.