Mazot Donma Derecesi

S.a malum yağış sonrası hava bayağı soğdu şu an -15 sabaha karşı -28 gösteriyor
Motoru biraz çalıştırayım dedim 5. Marşda zar zor aldı böyle soğuk olmamıştı burada acaba mazot donar mı -28 de ?

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
S.a malum yağış sonrası hava bayağı soğdu şu an -15 sabaha karşı -28 gösteriyor
Motoru biraz çalıştırayım dedim 5. Marşda zar zor aldı böyle soğuk olmamıştı burada acaba mazot donar mı -28 de ?
Bilinen dizel eksi 22 derece civarı donar. Bunun önüne geçmek için depoya gaz yağı karıştırma olayı var ama denemedim. Servise sormak lazım. Rusya gibi ülkelerde kışın winter diesel diye bir şey var eksi 45 lere kadar iniyorlar asıl ondan bulmak lazım 🤔

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Bilinen dizel eksi 22 derece civarı donar. Bunun önüne geçmek için depoya gaz yağı karıştırma olayı var ama denemedim. Servise sormak lazım. Rusya gibi ülkelerde kışın winter diesel diye bir şey var eksi 45 lere kadar iniyorlar asıl ondan bulmak lazım 🤔
-22 de donmaz deponun dibinde varsa donabilir... Sizin demenize göre dün Gerede ve civardaki tüm dizel araçların donması lazımdı -30 olmuş. Ayrıca doğuda birçok il bunu yaşıyor mazotta su yoksa donmaz...

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
-22 de donmaz deponun dibinde varsa donabilir... Sizin demenize göre dün Gerede ve civardaki tüm dizel araçların donması lazımdı -30 olmuş. Ayrıca doğuda birçok il bunu yaşıyor mazotta su yoksa donmaz...
Bakın burada mazot erime noktası verilmiş aynı zamanda ülkemizde kışlık ve yazlık olarak yakıtlarda değişimler söz konusu. Mazotun donma aralığı için basit bir İnternet araştırması yapılabilir. Günümüzde çoğu araç kapalı alanlarda duruyor.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20210119_231818_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20210119_231818_com.google.android.apps.docs.jpg
    65.6 KB · Görüntüleme: 150
  • Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Bakın burada mazot erime noktası verilmiş aynı zamanda ülkemizde kışlık ve yazlık olarak yakıtlarda değişimler söz konusu. Mazotun donma aralığı için basit bir İnternet araştırması yapılabilir. Günümüzde çoğu araç kapalı alanlarda duruyor.
Yine iddia ediyorum donmaz deneyin 5 lt bidona koyun mazotu koyun -22 ye hatta buzluğa...5 saat...

Ortalama -20 civarı donar. Mazottan mazota da değişir. Lakin mazot donmasin diye içine kesinlikle birşey karıştırmayın. İlerde traktörün pompasının elemanlarını yenilerken bulabilirsiniz kendinizi. Ama illaki tedbir isterseniz depoyu asla tam dolu bırakmayın kış günlerinde. Donmadan kaynaklı hacim artışı sebebiyle depoda ya da hortumlarda çatlamaya sebep olabilir.

Çok aşırı soğuk olmadıkça genelde mazot buz gibi donmuyor, biraz katılaşıyor. Ama mazotun içinde olan su, su ayırıcı filtrede donuyor. O da filtreden geçmeyince araç çalışmıyor. Kars'ta ve Erzurum'da mazota en yakın olan gaz yağı katıyorlar. Gaz yağı -45 dereceye kadar donmuyor.
Ama aracın egzozundan kara bir duman ve berbat bir koku geliyor.

Ortalama -20 civarı donar. Mazottan mazota da değişir. Lakin mazot donmasin diye içine kesinlikle birşey karıştırmayın. İlerde traktörün pompasının elemanlarını yenilerken bulabilirsiniz kendinizi. Ama illaki tedbir isterseniz depoyu asla tam dolu bırakmayın kış günlerinde. Donmadan kaynaklı hacim artışı sebebiyle depoda ya da hortumlarda çatlamaya sebep olabilir.

Çok aşırı soğuk olmadıkça genelde mazot buz gibi donmuyor, biraz katılaşıyor. Ama mazotun içinde olan su, su ayırıcı filtrede donuyor. O da filtreden geçmeyince araç çalışmıyor. Kars'ta ve Erzurum'da mazota en yakın olan gaz yağı katıyorlar. Gaz yağı -45 dereceye kadar donmuyor.
Ama aracın egzozundan kara bir duman ve berbat bir koku geliyor.
Merhaba millet,
Bu benim alanım. :)
Biz burada mazotun -18'den sonra katılaşmaya ve daha ileri derecelerdede gittikçe donmaya başladığını tecrübe etmişiz.
Mazotun yanma ve karışımında en ahenkli yakıt gazyağıdır.
Gazyağı (kerosen) donma derecesi -50
Motorin ile yüzde 5 ile 7 arası (örnek 70 lt depoya 5 lt gazyağı)boş depoya önce gazyağı sonra motorin şeklinde karıştırılır .
Dinlendikten sonra kütle ağırlığı birbirine yakın oldugu için,(benzin gibi yakıtlar karıştırılırsa bile sonradan depoda ayrışır katman oluşur.) Gazyağı ve mazot uyum içine girer ve donma derecesi ile kış performansı artar.
Bi şekilde son model dizel araçlarda bile sıkıntısiz kullanılır.
Hatta bazı dizel otomobillerin kullanım klavuzunda,soğuk bölgeler için bu tavsiye edilmiştir. Örnek,ssangyong kullaniyorum klavuzunda bu bilgi mevcut.
Herhalde herşey anlaşıldı,
E bende lafı fazla uzatmayayım.
Iyi forumlar.

Mazotu donduracak kadar olacağını sanmıyorum donarsın ewet

AĞRI (AA) - Ağrı'da etkili olan soğuk hava nedeniyle Türkiye ile İran'ı birbirine bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'ndaki araç kuyruğunda bekleyen birçok tır, depolarındaki yakıtların donması sonucu çalışmadı.

Bir süre önce etkili olan kar yağışının ardından, gece hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Doğubayazıt ilçesinde etkili olan dondurucu soğuklar, yaşamı olumsuz etkiledi.

İlçedeki Türkiye ile İran'ı birbirine bağlayan Gürbulak Sınır Kapısı'nda, sınırı geçmek isteyen araçlar, uzun kuyruk oluşturdu. Yaklaşık 6 kilometrelik kuyrukta bulunan tırlar, depolardaki yakıtın donması nedeniyle çalışmadı.

Asıl tehlike radyatör deki su antifiriz bittikçe ilave edersek bir zaman sonra donma derecesi ve etkisi azalıyor yada ne zaman koyduğumuz hatırlamaz bişiler olmaz dersek

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Mazota gaz yağı karıştırdık, donma derecesi - 35 C gibi düşer.
Motor yağı 15W40 ise donma derecesi -20 C ile +40 C arası oluyor.
Hava sıcaklığı -28 C ise 0W30 tip motor yağı kullanmak gerekiyor.
Arızaya sebebiyet verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci34
Bilgi almak amaçlı soruyorum. Diyelim radyatör veya filtrelerdeki su veya depodaki mazot dondu. Ertesi gün hava sıcaklığı sıfırın üzerine çıktı. Bu durumda hiç bir şey olmamış gibi traktörü çalıştırıp tarlaya gidebilir miyiz? Yoksa extradan bir müdahale yapmamız gerekir mi yada 1-2 gün daha bekleyip tarlaya gitsek uygun olur mu?

Kullanılan antifriz derecesi nedir?
Soğutma suyu donarsa motor bloğu yarılabilir.
Hiç antifriz yoksa motor bloğundaki tapalar atar.
Radyatör yarılabilir. Devir daim arıza verebilir.
Hortumların kelepçelerinden sıvı kaçakları oluşabiliyor.
Mazot -20 C de donma noktası bulunuyor.
Isı enerjisi, titreşen moleküllerin toplam kinetik enerjisidir.
Sıcaklık, moleküllerin titreşim genliğidir.
Sıvılar donarken (su hariç) hacimleri azalır , faz değiştirirken (sıvı halden katıya geçiş) , faz değiştirme ısısı alır veya verirler.
Mazot -20 C ye kadar ısı enerjisi verir ve sıcaklığı düşer, -20 C de faz değiştirme ısısı verir , katı hale geçer. Hacmi devamlı azalır.
Isı enerjisi alıp, -20 C de yine faz değiştirme ısısı alır, sıvı hale geçer.
-20 C de sıvı halde mazot kullanıma hazırdır.
Su +4 C ye kadar hacmi azalır , - C derecelere doğru hacmi artar ,
0 C de faz değiştirir, katı hale geçer, yanlışım yoksa 80 cal/gr ısı enerjisi vermesi gerekir.
Hacmi artmaya devam ettiği için bulunduğu kabı çatlatır.
Karışım oranına göre -35 C ye kadar antifrizler etkili oluyor.
Yakıta da gaz yağı karıştırılırsa -33 C lerde motor çalıştırılabilir.
Motor yağları, - 35 C lere uygun bulunmaktadır.
Akülerin soğukta performansları düşer, destek akü kullanmak gerekebilir.