Mazot gübre icmalleri askıya çıktı

Arkadaslar onumuzdeki yillarda dekar basi destekleme sistemi kalkacakmis hile yapiliyor gerekcesiyle. Yanlizca fatura beyani uzerinden destekleme sistemi olacakmis. Bu konuda bilgisi olan var mi?

Arkadaslar onumuzdeki yillarda dekar basi destekleme sistemi kalkacakmis hile yapiliyor gerekcesiyle. Yanlizca fatura beyani uzerinden destekleme sistemi olacakmis. Bu konuda bilgisi olan var mi?
Fatura beyanı derken , kullanılan gübre ,mazot ,tohummu yoksa cıkan ürünün faturasımı . her ne şekilde olursa tarlasını ekmeden destek alanlar yada tarlasını kiraya verip destegini alanlar düşünsün.

Fatura beyanı derken , kullanılan gübre ,mazot ,tohummu yoksa cıkan ürünün faturasımı . her ne şekilde olursa tarlasını ekmeden destek alanlar yada tarlasını kiraya verip destegini alanlar düşünsün.

Sanirim oyle olacak kullandigin mazotun gubrenin tohumun faturasi uzerinden bir sistem olacakmis. Bizdede var mesela yer bizim olupta tapu kaydinda olmayan yerler. Buyuk dedeler alirken tapu islemi yarim kalmis biri itiraz etmis. Alanda buyuk bir alan tapu kaydi olmadigi icin destekleme alinamiyor bu yuzden.

Destekleme sistemi iyi degil zaten bu haliyle. Calismayan ile calisan ayni destegi aliyor. Calisana basariya bilim ve teknigi kullanana daha fazla destek olmasi lazim. Traktor alirken ekipman alirken bilincli ciftcinin onu acilmali. Ciftci tarim arazisini ciftciye satabilmeli ve fiyati arsa fiyati olmamali. Bunun gibi daha cok sey var.

Bazı toprak analiz labaratuvarların mükerrer analiz yaptığı için soruşturma açıldı. Bunun için bu parsellere denk yerlere gübre ve toprak analiz desteği soruşturma bitene kadar ödenmeyecektir. Kesintiler bu yüzden...

Arkadaslar parca parca toplam 140.000 m2 bugday arpa icin ne kadar destek almaliyim 1070 tl yatmis e devleten hesapladim 140 donum yer cikiyor.Bankamatikte yok bugunde gidemem ana baba gunu olur banka.
140 dönüm yerin tamamı çks de ekili gözüktüyse toplamda destek olarak 1600 tl gibi bir destek yatması lazım bununda %4 kesinti cıkınca elinize gececek miktar 1535 tl olması lazım.

2015 yılı eylül ayında satın alınan tohumluk buğday ların, desteklemeleri ne zaman ödenecek? Bilgisi olan varmı? Çok uzadı yazık günah değilmi bu çiftçiye.
Nisanda yatar diye tahmin ediyorum.Bugün ilçe tarıma sordum dosya gönderileli 20 gün olmuş.Benim daha buğday fark ödemesi bile yatmadı..Kim düşünecekki çiftçiyi altı üstü 3 kuruş destekleme alacak onuda taksit taksit veriyolar.Zamanında ödeme yapılmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Alexander