memleketin hali...

altın ile kıyaslama yapmak da, doğru sonuç verir...
altın fiyatı (gıram altın);
1-altının ons (32 gram) fiyatı (dolar)(şu günlerde 1810 dolar seviyesinde)
2-dolar kuru, ile hesaplanır
gram altın = altının ons fiyatı (1800 dolar) x dolar kuru (14 tl/dolar)/ons (32 gram, altın)
=1810 x14/32=792 lira (1 gram altın fiyatı)

Dolara bağlı olarak,
Tabiki alım gücü diplerde,
Lakin,piyasada gözlemlediğimiz en can alıcı nokta,
Dolar ile fiyatların paralel yükselip,
Dolar inerken düşmemesi,
Demekki doları bahane eden bir zihniyetin vicdanına mahkum bir yapıda yaşıyoruz.
demek ki,
doların, düştüğü yerde kalacağına inanmıyorlar ya da istemiyorlar...

Dolara bağlı olarak,
Tabiki alım gücü diplerde,
Lakin,piyasada gözlemlediğimiz en can alıcı nokta,
Dolar ile fiyatların paralel yükselip,
Dolar inerken düşmemesi,
Demekki doları bahane eden bir zihniyetin vicdanına mahkum bir yapıda yaşıyoruz.
Abi sorun şurada dolar düşmedi zaten 14 den 18 e çıkış gün sayısı belki mesai açıklığı da 10 gün değil şu anda bütün esnaf 20 ye göre fiyatlı yor bazı petrol demir felan hariç

• Beğen
Tepkiler: filizma
üretmeye devam edersek alım gücümüz düşmez.
ben geçen sene traktörümün taksiti için 50 ton buğday satmam lazımdı bu sene belkide 2 tekne ile ödeyeceğim..
dolar üreticiyi vurmaz ürettiğin mal para etmezse vurur..
kuzu canlı 35 e kapından alıyorlar şuan.
süt 4.5
Vurmaz ama herkesin alım gücü aynı oranda artarsa vurmaz çektiğin kredi felan da eski de kaldı bunlarda var şu an senin o traktör fiyatı kaç oldu 1 taksit için ne kadar kuzu satmam lazım bunlar önemli

altın ile kıyaslama yapmak da, doğru sonuç verir...
altın fiyatı (gıram altın);
1-altının ons (32 gram) fiyatı (dolar)(şu günlerde 1810 dolar seviyesinde)
2-dolar kuru, ile hesaplanır
gram altın = altının ons fiyatı (1800 dolar) x dolar kuru (14 tl/dolar)/ons (32 gram, altın)
=1810 x14/32=792 lira (1 gram altın fiyatı)
Çoğu aynı yerlere geliyor emtiaların doların vb (ev vb biraz geri kaldı) öbürleri hepsi aldı başını gitti

En büyük temennimiz ekonomik buhrandan ezilmeden çıkabilmemiz insallah
Rabbim hem verim bereket hemde fiyat yönünden yardımcımiz olsun
Benim en çok takıldığım gübre fiyatları dolar ikiye katladı gübre fiyatlari üçe dörde
Böyle giderse gübresiz olurmu görcem
İnşallah ellerinde kalır satamazlar cok değerli gübreleri ni

En büyük temennimiz ekonomik buhrandan ezilmeden çıkabilmemiz insallah
Rabbim hem verim bereket hemde fiyat yönünden yardımcımiz olsun
Benim en çok takıldığım gübre fiyatları dolar ikiye katladı gübre fiyatlari üçe dörde
Böyle giderse gübresiz olurmu görcem
İnşallah ellerinde kalır satamazlar cok değerli gübreleri ni
ilgili bakanlığın, resmi görevlilerin, bu konuyu yakından takip etmeleri, fahiş fiyat uygulayanlara, fırsatçılara gerekeni yapmaları...
çok önemli konu, gübre kullanılması, ülke çapında mahsül verimini etkileyebilir...

Vurmaz ama herkesin alım gücü aynı oranda artarsa vurmaz çektiğin kredi felan da eski de kaldı bunlarda var şu an senin o traktör fiyatı kaç oldu 1 taksit için ne kadar kuzu satmam lazım bunlar önemli
Herkesin alım gücü dolar 1 lira bile olsa aynı olamaz. Benim işletmemin yıllık kazancı atıyorum 100 bindir seninki 1 milyon.
Traktörü 500 bine aldım 850 oldu. Bugün traktör ihtiyacım olsun gider 850 ye de alırım.
Traktörün taksitini tarladan öderim çalışsın ödesin mantığı.

Herkesin alım gücü dolar 1 lira bile olsa aynı olamaz. Benim işletmemin yıllık kazancı atıyorum 100 bindir seninki 1 milyon.
Traktörü 500 bine aldım 850 oldu. Bugün traktör ihtiyacım olsun gider 850 ye de alırım.
Sana söyleyim Necdet abi aynı dekar tarlayı ek 1. Taksidin yarısını bile ödeyemen bundan 5 sene önce 150 koyuna bakan Koyuncu ankaradan kuzuları satınca orta halli ev alıyordu sıfır şu anda 2 senede de alamaz ki ev fiyatları herşey gıbı artmadı geri bile kaldı geçen zaman ömürden geçiyor

bu durumda, gübre fiyatları artsa da (üre 4000 liradan 14 000 liraya çıksa da), çiftçi gübreyi kullanmalı...
ürünün, mahsülün (arpa, buğday, mısır) fiyatı, bu artışı karşılar...(?)

bu durumda, çiftçinin endişe etmesine gerek yok, rahat olsun...
mahsül fiyatı garanti (kuraklık, sel , don vb tabiat şartlarından etkilenmezse)...

demek ki,
doların, düştüğü yerde kalacağına inanmıyorlar ya da istemiyorlar...

Abi sorun şurada dolar düşmedi zaten 14 den 18 e çıkış gün sayısı belki mesai açıklığı da 10 gün değil şu anda bütün esnaf 20 ye göre fiyatlı yor bazı petrol demir felan hariç
Doların düştüğü yerde duymayacağı garantisini bu cenaha,kim garanti ediyor,
Demekki,planlı bir artış önceden öngörülüyor.
Sen,ben bundan niye haberdar olamıyoruz,
Niye haberdar olup,kendimizi korumaya alamıyoruz,
Dikkat edin ezilen hep aynı tayfa,
Oyuna gelen aynı tabaka,
Neden,zarar eden hep aynı,
Dolar,düşmeden önce satıp kurtulan,
Çıkmadan önce bastırıp alan biz değiliz.
Bunların nereden haberi oluyor,

Sana söyleyim Necdet abi aynı dekar tarlayı ek 1. Taksidin yarısını bile ödeyemen bundan 5 sene önce 150 koyuna bakan Koyuncu ankaradan kuzuları satınca orta halli ev alıyordu sıfır şu anda 2 senede de alamaz ki ev fiyatları herşey gıbı artmadı geri bile kaldı geçen zaman ömürden geçiyor
Hocam borcum geçen senenin borcu. Her sene 500 dönüm yer ekerim masrafım arttı ama ürettiğim ürünün değeri de arttı. 5 sene önce 150 koyundan 150 kuzu satsa ortalama 100 bin kalır 100 bine sıfır ev nasıl alınıyordu bilemem. Zarar etsem neden yapayım bu işi :)

bu durumda, gübre fiyatları artsa da (üre 4000 liradan 14 000 liraya çıksa da), çiftçi gübreyi kullanmalı...

mahsül fiyatı garanti (kuraklık, sel , don vb tabiat şartlarından etkilenmezse)...
Evet dediklerimin de arkasındayım. Abiler beni yanlış anlamayın bende üreticiyim hesapsız kitapsız da iş yapmıyorum. Hersene aynı muhabbeti yapıyoruz forumda eski tarihlere gidin gübre fiyatı şöyle yükseldi böyle yükseldi muhabbetleri hep var. O yüzden ekin biçin korkmayın..

Bu arada kuraklık sel don üre 1000 tl bile olsa olabilir. Bununla nasıl bağladınız anlamadım