Merasız etçi melezleme işletmesi???

Hayvana ne veriyolar öyle yem karma yok bişey yok çayır otumu
yonca çayır otu mısır samanı. haftada bir de protein kapsülleri+ yalama kovası minareller
yem karma sanayiinin hayvancıya iteklemesi başka birşey değil.100 baş baktım yem karmasız. adamın 50 başı var yem karma almış mazot parasından kullanamadı getirdi benim sundurmanın altına bıraktı.
ufak bir traktör çalışan ama eski ataçman takılabilcek güçte+ balya ataçmanı+kepçe ataçmanı ile videodaki sistemde 500 başa bakarsın

Hayvancılığın en güzel taraflarından biridir hayvanini rahat huzurlu tok iken seyretmek
Bunu sağlayamazisek hayvanada yazık olur bizede
Ben hayvani kışın kar da dışarda doğurmuş , hayvanin üzerinden kar temizlemis biriyim
Gerçek hayvanci hayvanin bakislarindan anlar halini
Pahalı mekana gerek yok ama hayvan kışta yazda seçenek siz kalmamali , secenek olmalı
Dediğim gibi hayvan rahat mutlu ise sende rahat mutlusun
Yok hayvan rahatsiz mutsuz ise sanada yazık hayvanada
anaç hayvanın mantığı en ucuz yemle bakmakda. peki en ucuz yem hangisidir? saman konuya dahil değil çünkü besin değeri yok gibi.
belki bölgesel atıklar değerlenir ama yem değişikliklerinin riski malum.
3.kesim yonca alınabilir
mısır samanı olur
çayır otu
silaj
fiğ
arpa samanı
vb. den hangileri en uyguna maal edilir??

anaç hayvanın mantığı en ucuz yemle bakmakda. peki en ucuz yem hangisidir? saman konuya dahil değil çünkü besin değeri yok gibi.
belki bölgesel atıklar değerlenir ama yem değişikliklerinin riski malum.
3.kesim yonca alınabilir
mısır samanı olur
çayır otu
silaj
fiğ
arpa samanı
vb. den hangileri en uyguna maal edilir??
Hayvancılıkta en ucuz maliyet mera dır
Konu başlığı merasiz hayvancılık ama
Paylaştığın video meraciliğin tam bir örneği
Zaten angus hazır beslemek sıkıntılı
Meradan sonra ucuz maliyet yem bitkisi tarımı
Sonra sanayi artıkları olabilir
Benim görüşüm böyle

Hayvancılıkta en ucuz maliyet mera dır
Konu başlığı merasiz hayvancılık ama
Paylaştığın video meraciliğin tam bir örneği
Zaten angus hazır beslemek sıkıntılı
Meradan sonra ucuz maliyet yem bitkisi tarımı
Sonra sanayi artıkları olabilir
Benim görüşüm böyle
video da kış aylarında merasız besleme yapılıyor. yaşadıkları bölgede de kışları uzun , canada alberta. benim planımda 15 dönümde bu sistemi uygulamak ama yaz kış tabi. dikkat çekmek istediğim buzağıya sundurma ve ara ara rüzgar panelleri ve tabiki sıcak stresine karşı çuvaldan gölgelik ile açıkda bakılır demekdi..
sanayii atıkları dan korkum devamlılık olmaması, bizim bu tarafta kerevitaş var ordan sezonluk pek çok atık çıkıyor ama her değişimde rasyon geçiş protokolünü işletmek gerekecek vs.
Altlık olarak kafkastan kestane kabuklarını kullanmıştım.
Angus her yakıtı yakan motor gibi gaz da fren de yetiştiricide. gaza basıp kaliteli yemle bakınca uçar ama yok deyince de olana eyvallah der.

yem bitkisi tarımı çok mantıklı.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
video da kış aylarında merasız besleme yapılıyor. yaşadıkları bölgede de kışları uzun , canada alberta. benim planımda 15 dönümde bu sistemi uygulamak ama yaz kış tabi. dikkat çekmek istediğim buzağıya sundurma ve ara ara rüzgar panelleri ve tabiki sıcak stresine karşı çuvaldan gölgelik ile açıkda bakılır demekdi..
sanayii atıkları dan korkum devamlılık olmaması, bizim bu tarafta kerevitaş var ordan sezonluk pek çok atık çıkıyor ama her değişimde rasyon geçiş protokolünü işletmek gerekecek vs.
Altlık olarak kafkastan kestane kabuklarını kullanmıştım.
Angus her yakıtı yakan motor gibi gaz da fren de yetiştiricide. gaza basıp kaliteli yemle bakınca uçar ama yok deyince de olana eyvallah der.

yem bitkisi tarımı çok mantıklı.
Video kış uzun olan bir bölgede olsada iyi bir mera olmasa orada kislamazlar
O bölgeden kışlık otlarinida biçip depo yaparlar
Zaten önlerinde kuru ot var
Angus bizde hazir beslerken cok yedi sıkıntı oldu
Tam mera hayvani
Merada yavrular anneleri ile büyüyecek sonra erkek yavrular satilir besiciye yada kendin besleyip kesime verilir
Dişi yavrular sürüye katılır sürüden yaşlı anneler kesime verilir
Bu şekilde ama merasız çok az ihtimal karlılık
Uygun kaba yemler yada kesif yemler uygun zamanda alınıp bir yıllık depolanabilir

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Video kış uzun olan bir bölgede olsada iyi bir mera olmasa orada kislamazlar
O bölgeden kışlık otlarinida biçip depo yaparlar
Zaten önlerinde kuru ot var
Angus bizde hazir beslerken cok yedi sıkıntı oldu
Tam mera hayvani
Merada yavrular anneleri ile büyüyecek sonra erkek yavrular satilir besiciye yada kendin besleyip kesime verilir
Dişi yavrular sürüye katılır sürüden yaşlı anneler kesime verilir
Bu şekilde ama merasız çok az ihtimal karlılık
Uygun kaba yemler yada kesif yemler uygun zamanda alınıp bir yıllık depolanabilir
mera olsa ne ala ama olmayınca işte eldekini nasıl değerlendiririz sancısı bendeki. sermayem var ama ne köyüm ne meram var.
mera ile kıyasalayınca 1 yıllık otu sezonda da alsan pahalı kalır.bedavadan daha ucuzu yok sonuçta.

mera olsa ne ala ama olmayınca işte eldekini nasıl değerlendiririz sancısı bendeki. sermayem var ama ne köyüm ne meram var.
mera ile kıyasalayınca 1 yıllık otu sezonda da alsan pahalı kalır.bedavadan daha ucuzu yok sonuçta.
Benimki sadece bir fikir
Sen iyi araştır hevesini bozma
Benim yaş 50
Hep bu işlerin içindeyim
Ama az çok birşeyler var babadan dededen
Çok madur olanlar gördüm bu işlerde
Onun için yazıyorum
Dogru seçim yapilirsa karlılık olabilir
Uygun bölge bölgeye uygun hayvancilik çeşidi
Allah kolaylık versin

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Meraya sınır satılık araziler var eğer böyle bir arazi alabilirsen rahatlarsın ama merkeze uzaklığını git gel yakıt hepsini hesaplaman lazım

Abi sen işi daha ıyı bilen birisin ama senin iş pek bi kafaya yatmıyor yada bana uzak geliyor görmediğim için

Benimki sadece bir fikir
Sen iyi araştır hevesini bozma
Benim yaş 50
Hep bu işlerin içindeyim
Ama az çok birşeyler var babadan dededen
Çok madur olanlar gördüm bu işlerde
Onun için yazıyorum
Dogru seçim yapilirsa karlılık olabilir
Uygun bölge bölgeye uygun hayvancilik çeşidi
Allah kolaylık versin
Abı bu uzun kış ne demek mesela bizim köy için evet bu sene belkı kar 5 gun yerde durmadı ama gecensene temmuzun 20 sinde kuruyan otlar 15 gün önce kendıne geldı yani kış olmasa bile meraya hayvanı götürüp perişan olmanın bir anlamı var mı hem hayvan sadece zayıflar

Kaba yem ağırlıklı bir besleme ile, padoklarda besi daha avantajlı gibi. Tabii ki bedava mera mükemmel ama uzun süreli ve verimli merayı nerede bulacaksın. En azından padoklarda enerji kaybı az olacaktır. İşte burada önemli olan hangi kiloda nasıl bir rasyon ve ucuz olacak. Dediğim gibi kaba yem ağırlıklı ve belki son aşamada arpa destekli. Veteriner Burak beyden günlük 6 liralık rasyonu öğrenebilirse arkadaşımız süper olur:)

Bir de tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim;
1- tohumlanacak bir düve, tohumlanma öncesi,gebelik ve süt emzirme döneminde kaç kilo (Yonca+mısır samanı+raygras silajı) yer? Kesif yem gerekir mi?
2- buzağıları kaç ay ve kaç kiloda kestirmek ekonomik? O zamana dek nasıl bir besleme rasyonu uygulanmalı?

Videoda ot boyu 1m civari olabilen geniş iyi bir toprak arazi var benim görüşüm
Bu otu otluyor angus , ki angus iyi ot olursa sadece ot ile beslenebilir
Annne ot ile beslenip yavrusunu büyütebilir , sadece ot ile
Yavru hem annesini emer hem merada otlar ki ta anne yeniden gebe oluncaya kadar
Zaten kis sonu ilk bahar yavrular genelde , otun bol olduğu dönem
Ve aynı bölgede kış icin depolayacak ot yetişir otu biçip balyalayip depo yaparlar
Ben böyle görüyorum
Bizim ülkemizde böyle mera böyle yağış az
Mera olmayinca hazır besleme ye kalıyor iş
Hazır besleme maliyet farklı enerji zaten pahalı ülkemizde
Hazir besleme yem bitkisi tarımı ile maliyet azaltılabilir
Hazir beslemede dengeli bedleme için rasyon bilgisidr gerekli
Rasyon olmazsa zaten pahalı olan yemi yanlış veririz
Yani uzun lafin kısası hayvancılık imkan varsa maliyet ucuz yoksa pahalı
Imkan en ucuzu büyük otlu mera iklim yada yem bitkisi yetistirecek iyi topraklar ve iklim
Bunlar yoksa bol para gerekli yem konusunds herseyi satin alacak
Bilmiyorum satin alinca nasıl olur ince hesaplara kaliyor iş
Öbür tarafta annesini hem emmiş hem merada otlamis angus fil gibi olmuş yemsiz
Bizde yem ile yapmaya çalıştığımız acaba zarar edermiyiz diye korktuğumuz yerli hayvancilik
Tabi bölgeye göre uygun hayvancilik seçimi önemli dedik
Illa büyük bas olmayabilir
Bölge daha kirac ise koyun keçi de olabilir
Imkana göre doğru seçim olmali
Bence böyle

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Kaba yem ağırlıklı bir besleme ile, padoklarda besi daha avantajlı gibi. Tabii ki bedava mera mükemmel ama uzun süreli ve verimli merayı nerede bulacaksın. En azından padoklarda enerji kaybı az olacaktır. İşte burada önemli olan hangi kiloda nasıl bir rasyon ve ucuz olacak. Dediğim gibi kaba yem ağırlıklı ve belki son aşamada arpa destekli. Veteriner Burak beyden günlük 6 liralık rasyonu öğrenebilirse arkadaşımız süper olur:)
Yaa 6 liraya inanmayın ne 6 lirası ya bedava otu dağdan toplasan gelsen mazot paran ve emeğin birde ineğin içtiği bok atarken harcadığın enerji 6 TL yı geçer 6 ne edıyor adama gülerler başka yerlerde söylemeyin millet galıba mazotu felan sondaj dan dolduruyor yada kendine marketten birşey almıyor

Konumuz kilo aldırmak değil hatta eğer damızlık engus veya limuzin ise diyet bile yaptırmak zorunda kalınabilinir zira çöpten et üreten hayvanlar bunlar tabiri caizse. angus ve limuzinlerde aşırı kilo gebelikte problemdir.
Burak ın videosunda da bahsedildiği gibi ne vermesekte kilo yapmasınlar kilo sabit kalsın hesabı var.padok sistemine gelirsek; işletme yatırım maliyetinin %10 undan fazlası bina ve barınak yapına ayrılmayacak. betona demire yatırım yok.
Hakim rüzgarı kesecek basit ahşap paravan ve buzağıların girebileceği sundurma ve gölgelikler yeter.
Arpayı falan rüyalarında görürler anca....

• Beğen
Tepkiler: seljuk

Bir de tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim;
1- tohumlanacak bir düve, tohumlanma öncesi,gebelik ve süt emzirme döneminde kaç kilo (Yonca+mısır samanı+raygras silajı) yer? Kesif yem gerekir mi?
2- buzağıları kaç ay ve kaç kiloda kestirmek ekonomik? O zamana dek nasıl bir besleme rasyonu uygulanmalı?
önceki sayfalarda birinci sorunuza cvp olabilcek yazışamalar var bakabilirsiniz
buzağı kesitirlmez ama sanırım doğan hayvanın kast etmek için dediniz. angusun 7. ayında emerek 320 kg ımı geçmesi hedeftir. dana olunca besiye çekerseniz 8 ay da besi yaparsınız bu dönemde 2500 kg civarı kuru madde ihtiyacı olacaktır. bu da nerden baksan başı sonu ortalama 3600 tl yer.

• Beğen
Tepkiler: seljuk