Merdane ne zaman çekilmeli

Ben mibzerin arkasına bağlıyorum , Ekim’i öyle yapıyorum. Bazıları ekmeden önce de cekiyor ki tohum yatağı düz olsun ve düzgün Ekim olsun diye.
Bazıları ilk baharda kabaran toprağı bastırmak ve nemi kaybetmemek hemde çıkan yaprakları ezerek Kardeşlerin artmasını sağlamak icin kullanır.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ben mibzerin arkasına bağlıyorum , Ekim’i öyle yapıyorum. Bazıları ekmeden önce de cekiyor ki tohum yatağı düz olsun ve düzgün Ekim olsun diye.
Bazıları ilk baharda kabaran toprağı bastırmak ve nemi kaybetmemek hemde çıkan yaprakları ezerek Kardeşlerin artmasını sağlamak icin kullanır.
Filizler hep birlikte aynı boyda çıksin ve tavı kaçırmamak için çekiyoruz eyvallah ama şu kardeşlenme döneminde çekilmesi ne düzeyde fayda sağlıyor kök yapısı ve kardeşe ne kadar faydası var net bilgisi olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Filizler hep birlikte aynı boyda çıksin ve tavı kaçırmamak için çekiyoruz eyvallah ama şu kardeşlenme döneminde çekilmesi ne düzeyde fayda sağlıyor kök yapısı ve kardeşe ne kadar faydası var net bilgisi olan var mı?
O zaman da çekilebilir. Faydası var. Ama bazen de ilkbaharda çekilen silindirin ekini sarstığını gözlemledik. Galiba biraz da bu mevsimle alakalı. Çünkü sonuçta ilkbaharda ekine silindir çekerek bir strese maruz bırakıyorsunuz, bu stres hava koşulları yağışlı sıcaklıklar makul olursa faydalı olduğu oluyor ancak dediğim gibi stres sonra olumsuz kurak hava koşulları altında ekinde gerileme riski de oluşturabiliyor. Bu sebeple biz artık ilkbaharda çekmeyi bıraktık.
Sonbaharda çekilen silindirde ise hiç bir risk yok. Ama sonbaharda kesinlikle tohum filizlenmemiş toprak kuru olmalı. Çünkü o zaman ekinin kökü çok zayıf strese toleransı çok düşük. Yani ilkbahardaki yeşil ekine çekilen silindirle kesinlikle kıyaslamamalı. Sonbaharda çekilen silindirin amacı kaymak tabaka kırılsın, kardeşleme artsın vs gibi sebepler asla değildir. Sonbahar silindirinin amacı taşlı tarlalarda taşların gömülmesi ile düzgün bir hasat zemini, soğuklar başlamadan tohum yatağının sıkılaştırılıp hasarların önüne geçmek, yine düzgün tohum yatağı ile çimlenme oranını artırmak gibi sebeplerdir.

Yani özetle ilkbahar ve sonbahar silindir uygulamalarının amacı farklı( ortak olan kısım taşlı düzgün zemin oluşmamış tarlalarda hasat kolaylığı sağlaması olabilir )dır. Sonbahar silindirinin riski daha düşük faydası daha yüksek uygulaması daha makul.

Yaş tan kastınız tavın ağır olması mı yoksa normal tav da çeksek sıkıntı çıkarır mı?
Tarlanın nemi yüksek çamura yakın olduğu zaman olur , fırfırla tohumu saçıp tek kat tırmık çekip bırakırız.
Kara toprak tarlada normal tavda merdane tarla biraz kurumaya dönükse yerine göre kullanırız.
Nem durumu iyi olduğu zaman merdane kullanmıyoruz.
Kayran tarlada ise tohumu toprağa yapıştırmak için tav durumu da olsa merdane çekmek faydalı oluyor, tohum havalı kalmıyor.
Döküm merdane kullanılıyor.

Ben yonca tohumu ekmeden çektim tarlada kesek çoktu iyi iş çıkardı. Sonrasında şanzımanlı mibzerle ekip bu gecede sulama yapıyorum.
IMG_20200917_124825.jpg
IMG_20200914_171756.jpg

Merhaba arkadaşlar. Biz merdaneyi ekin çıkmaya başlayınca kapak (toprağın üzerindeki sert tabaka ) kırılsın diye çekiyoruz. Mibzerle çekenler var. Doğrusu sizce nedir ? Merdane ne zaman çekilirse daha faydalı olur ?
Merdaneyi iki amaçla kullananlar mevcut 1isi bizim ekim öncesi yaptığımız toprak işlemwlerden ötürü tohum toprağa girdikten sonra toprak işlemeden ötürü zeminde oluşan boşlukları kapatmak adına çekilir! Bu işlemde ağır tip merdane kullanılır amaç boşlukları kapatıp tohumumuzun yüksek oranda çıkışını sağlamaktır! Artı arazide su tutan bölgelerin önüne geçmek adınada kullanılır!
Diğer amacı ise ekinler filizlendiğinde hafif tip merdane ile ezim yapılır kardeşlemeyi artırmaktır buradaki amaçta her bölgede farklı amaçlarda kullanılır...
Benim şahsi görüşüm ilk sistemi kullanıyorum böylelikle tohumlarımız gayet sağlıklı ilk çıkışlar yaşamakta bol şans...

Merdaneyi iki amaçla kullananlar mevcut 1isi bizim ekim öncesi yaptığımız toprak işlemwlerden ötürü tohum toprağa girdikten sonra toprak işlemeden ötürü zeminde oluşan boşlukları kapatmak adına çekilir! Bu işlemde ağır tip merdane kullanılır amaç boşlukları kapatıp tohumumuzun yüksek oranda çıkışını sağlamaktır! Artı arazide su tutan bölgelerin önüne geçmek adınada kullanılır!
Diğer amacı ise ekinler filizlendiğinde hafif tip merdane ile ezim yapılır kardeşlemeyi artırmaktır buradaki amaçta her bölgede farklı amaçlarda kullanılır...
Benim şahsi görüşüm ilk sistemi kullanıyorum böylelikle tohumlarımız gayet sağlıklı ilk çıkışlar yaşamakta bol şans...
Burada kullanılan 2ci sistemi biraz açmak istedim kullanıcılar arasında soru işaretleri mevcut! Çıkış sonrası hafif tip döküm merdane 1)Kardeşlemeyi artırmak genç sürgünler ezilerek kardeşlerle aynı seviyede yetişmesi ilke alınmıştır! Biraz açmak gerekirse konuyu kardeşleme 6-7 ci yapraktan sonra oluşmaya başlar bitkinin sistematiğini anlamak adına bitki kendi kardeşlemesini bile kendine rakip görür farklı boylarda yetişen bitkiyle rekabete girer küçük olan kaybeder baş veremeden kurumaya başlar! Bu uygulamada amaç tüm kardeşlemelerle birlikte büyümesini sağlamaktır! Umarım faydalı olur açıklamamız...

Burada kullanılan 2ci sistemi biraz açmak istedim kullanıcılar arasında soru işaretleri mevcut! Çıkış sonrası hafif tip döküm merdane 1)Kardeşlemeyi artırmak genç sürgünler ezilerek kardeşlerle aynı seviyede yetişmesi ilke alınmıştır! Biraz açmak gerekirse konuyu kardeşleme 6-7 ci yapraktan sonra oluşmaya başlar bitkinin sistematiğini anlamak adına bitki kendi kardeşlemesini bile kendine rakip görür farklı boylarda yetişen bitkiyle rekabete girer küçük olan kaybeder baş veremeden kurumaya başlar! Bu uygulamada amaç tüm kardeşlemelerle birlikte büyümesini sağlamaktır! Umarım faydalı olur açıklamamız...
Yüreğine sağlık çok güzel aciklamissin kesinlikle büyüme boyları eşit olmalı aksi durumda geç yetişen kardeşlerin varlığı faydadan çok zarar verip verimi geriye götürür mibzerin Ekim sırasında sekip tavda tabana doğru yaptığı dalgalanma bile buna etkendir eşitsiz seviyede filizlenme bölgedeki alçak filizlerin gerilemesini tetikler bunlara dikkat etmek gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: Skarataş

Yüreğine sağlık çok güzel aciklamissin kesinlikle büyüme boyları eşit olmalı aksi durumda geç yetişen kardeşlerin varlığı faydadan çok zarar verip verimi geriye götürür mibzerin Ekim sırasında sekip tavda tabana doğru yaptığı dalgalanma bile buna etkendir eşitsiz seviyede filizlenme bölgedeki alçak filizlerin gerilemesini tetikler bunlara dikkat etmek gerekiyor